Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботите в света на чудесата

16
Снимка: Иван Нотев

Артимър има инструменти на ръцете, закръглено тяло и е най-положителният робот сред уондърите, създадени от Чудомир Драгнев – Чудото. Неговата марка “Looneytools“ е разпознаваема за всеки, който обича алтернативното изкуство. Чудото е стиймпънк артист, който създава “чудеса“ от метални (и други компоненти). Невероятният му свят гостува на “Изотопия“, което е най-логичното продължение на пътешествието в света на стиймпънка, след като преди време отидохме в ателието на бижутера Петър (Пепи) Арбов или казано по друг начин, един от първите майстори, вдъхновили Чудото за собственото му изкуство.
Освен с Артимър Чудомир Драгнев запозна “Автономията за слушане“ с още уондъри – Червен, Ръждив и Златен. Роботите, които приятел и съдружник на Чудото нарича на създателя им “уондъри“ (бел. ред. – от думата “чудо“ на английски език – wonder), живеят под прозрачен купол, който пази тях от света и света от тях. “Куполът има и символично значение, защото всички сме се затворили, както са тези роботи. Те не подозират за проблемите на останалия свят, дори за собствените си проблеми. Затворили са се под един купол и това е тяхното ежедневие“, казва Чудомир Драгнев, чиито уондъри привличат интереса дори на “Ню Йорк Таймс“.



Задругата на чудесата подготвя книга за малки и големи

Първото серийно производство на роботи Чудомир прави за изложбата “Самозванци“. Изработва 44 робота, а съдружникът му вижда в тях възможността за страхотна история и започва да пресъздава света на уондърите в 3D формат. Това е началото на “A Story of Wonder“, към която много скоро се присъединява и писателят на детски книги Марин Трошанов (или както самите се определят в интернет “задругата на чудесата“). Първата книга е “на дупето на кокошката“, както с усмивка се изразява Чудомир и се надява до 1 юни да има истински “роботски“ подарък за децата. “Надявам се да бъде подарък и за възрастните. Тя няма да бъде представена само като книжка. На събитието хората ще могат да видят и част от реалните обекти. През ателието минават около сто души месечно и виждам реакциите им“, допълни Чудомир, който ни разкри, че работи и по втора книга.



Още една тухла в стената 

Ателието на Чудомир Драгнев се намира в стара складова база до бившия хладилен завод от социализма в София. Самият Чудомир признава, че “ателие“ не е подходяща дума, защото в огромното пространство, където работи той, има още много творци. Всеки от тях си има своя работилница или специален кът, където са разположени инструментите и материалите му и може да твори на воля собственото си изкуство. Макар че за някои хора етажите от бившия склад все още могат да изглеждат като руини, то графитите и детайлите, създадени по стените, пренасят всеки посетител в света на алтернативното изкуство.


Скоро там предстои да се отвори и огромна галерия, макар и сега до нея да се минава през отвор в тухлена стена. Колкото повече тухли биват свалени, за да се достигне до широкото и добре осветено пространство, толкова по-голямо става нетърпението на Чудомир да приключи с ремонтните дейности и да покани артисти да представят творчеството си. Първата експозиция ще бъде с негови произведения, тъй като вече има почти изцяло завършен проект.


Артист, а не макетист 

Чудомир Драгнев – Чудото е имал няколко ученици, чиито произведения могат да бъдат видени почти навсякъде в ателието му и в останалото пространство, където творят други артисти. Крум Вълков е един от тези ученици, “който не мога да нарека “ученик“, защото в него е скрит целият талант на планетата“, казва Чудомир, докато стои пред красиви метални пластики.


Повечето му ученици са “избягали от Художествената академия“, защото веднъж усетили свободата на творчеството с метал, трудно се връщат към догматизма, който се преподава там, коментира Чудото и показва изработен от него преди години локомотив. Според стиймпънк артиста, ако това произведение бъде видяно от специалист, той би открил доста неточности спрямо оригинален локомотив, въпреки че има невероятни детайли върху него. “Аз съм артист, а не макетист. Прилича ли на локомотив? Прилича! Защо да правя макет? Това казвам на учениците си. Направете го, както си го представяте“, разказва Чудомир и си спомня как един от учениците му, любител на мотори, дълго време е гледал скици, докато започне да работи по пластика на мотор. „Казах му, тук фар и резервоар няма да намериш. Знаеш как изглежда мотор. Постарай се и ще стане“, спомня си Чудото.

В звуковия файл може да чуете пълния разговор с Чудомир Драгнев.

Разгледайте и галерията, разкриваща богатството на обитаваното от десетки артисти пространство Culture Lab.

Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41