Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Спотовите пазари в момента са около 20% по-високи от обичайните дългосрочни договори"

Кирил Темелков: На спотовите пазари цените на газа са достигнали пик

"Лошите посредници се явяват като паразити в системата за доставка на природен газ"

Снимка: balkangashub.bg

Спотовите пазари в момента са около 20% по-високи от обичайните дългосрочни договори. Нормално е в първия момент да го има това сътресение. Това заяви пред БНР Кирил Темелков, заместник-председател на  Българската газова асоциация.

На спотовите пазари цените са достигнали своя пик. Тези нива ще се задържат, ако няма друга криза, коментира експертът в предаването "Преди всички".

"Не се очертава по-нагоре да вървят цените. Очертава се да вървят вече към захлаждане. В период от две-три години напред със сигурност ще имаме значително намаление на тези цени."

Приблизително 10 на сто от газа в страната влиза в страната през търговци, уточни Темелков.

"Търговци има, но те няма как в момента да предложат по-добри условия от това, което е било по дългосрочния договор."

Според Кирил Темелков крайните клиенти могат също да заемат активна позиция, а не да разчитат само на държавата. Той посочи като примери големи предприятия, които сами диверсифицират доставчиците си на природен газ и добре управляват това портфолио.

В момента трябва да се осигурят добри условия за бизнеса и тук е мястото на търговците като част от логистичната верига, подчерта Темелков. По думите му има добри и лоши посредници.

София, 27 април 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Надяваме се, че вече ще може да се развие търговия на конкурентен принцип между търговците, за да може в тази ситуация да помогнат за решаването на този проблем."

"В нашата практика, в нашата история има примери за лоши посредници. Това е, когато в една и съща точка едно предприятие купува и веднага продава природния газ, като начислява някаква надценка над него. Прекупвач, който не осъществява никаква друга дейност, освен да купи и продаде едно количество. Такива субекти в логистичната верига не носят никаква принадена стойност. Те се явяват като паразити в системата за доставка на природен газ", посочи Темелков.

По думите му най-добрата гаранция е конкурентният пазар, а ние имаме установен "конкурентен и добър газов пазар".

Когато има конкурентен пазар, в който всички търговци могат да достигнат до крайните клиенти и да им доставят газа без някой да им налага условия, че трябва да минат през определен път на логистичната верига, то тогава тези т.нар. лоши посредници няма да намерят своето място, поясни Кирил Темелков. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57