Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Браншът вижда решения в стимули за преработвателите и повече българска продукция в търговските вериги

Овощар: Цените на родните плодове и зеленчуци няма да останат безумно високи

Голям проблем са изкуствено занижените цени на вноса, схемата се знае добре, коментира Димитричка Търпанова от Добруджанския овощарски съюз

Снимка: БГНЕС

За периода януари – септември 2021 г. в страната ни са внесени 229 000 тона зеленчуци и 263 000 тона плодове.

"Количеството е сериозно и продължава да расте вносът на сезонни плодове и зеленчуци", коментира пред БНР Димитричка Търпанова, заместник-председател на Добруджанския овощарски съюз.

Една от причините за това е подпомагането в различните страни, особено в пандемията, чрез дофинансиране на производството. Нашите производства са скъпи, а себестойността е много висока, подчерта Търпанова.

"Продавайки на един общ пазар, ние няма как да сме конкурентноспособни."

Мястото на търговските вериги е да предлагат достатъчно българска продукция, за да имат потребителите избора да купуват по-евтина вносна продукция или родно производство, посочи тя.

Снимка: БГНЕС

Според Димитричка Търпанова трябва да бъдат ограничени възможностите за внос на цени под себестойност.  

"Това е голям проблем – изкуствено занижените цени на плодовете и зеленчуците, които влизат в България. Това удря най-много нашите производители, защото цените, на които влизат на борсите, са под нашата себестойност."

"Всеки кабинет, като дойде, просто се сменят каналите на доставките. Знае се много добре схемата и ако НАП се намеси, може да се проконтролира тази схема. Каналите се променят и вносът продължава да си влиза", категорична е Търпанова.

Снимка: БГНЕС

На днешната среща в земеделското министерство, където ще се съберат представители на браншови организации, тъгровски вериги и преработватели, овощарите ще поискат "да се субсидира интерес към закупуването на български плодове", поясни тя.

"Ако може държавата да се намеси да се стимулират нашите преработватели, да купуват и да преработват българска продукция. В България има много преработвателни предприятия, които се финансираха със средства от ЕС, планирани за България, за преработка на наша продукция, а в момента купуват от Македония и от Турция пипер и зеленчук."

Не е сигурно, че цените на родните плодове и зеленчуци ще останат "безумно високи", защото със ситуацията в Украйна очакваме разместване на пазарите и продажбите, изтъкна Димитричка Търпанова и допълни, че при свитото потребление цените ще паднат и под себестойност.

Намаляването на ДДС ще се отрази на цената на плодовете и зеленчуците, каза в заключение Търпанова. 

Повече по темата слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велико Търново започнаха чествания за 840 години от въстанието на Петър и Асен

Във Велико Търново започнаха тридневните чествания за 840 години от въстанието на болярите Петър и Асен и възобновяването на българската държава. Един от акцентите е излъчването на първия в страната 3D интериорен спектакъл в църквата музей "Свети Димитър Солунски", където е обявено въстанието на Асеневци.  За първи път в България в храм се..

публикувано на 24.10.25 в 17:16
Д-р Анета Попиванова

Д-р Анета Попиванова: Кърменето трябва да продължи толкова, колкото майката и бебето желаят

Ново изследване показва, че кърменето променя имунната система, за да осигури дългосрочна защита срещу рак на гърдата .  "Има много въпросителни в развитието на рака на гърдата и респективно проблеми, предизвикателства при намирането на най-ефикасния начин за лечение на рака на гърдата. От друга страна това е едно от най-честите злокачествени..

публикувано на 24.10.25 в 12:11

Проф. Милен Замфиров: Генните мутации на аутизма са съществували хилядолетия назад

Интересът към Центъра с лаборатория за изследване на аутизма е изключително голям. Това заяви пред БНР проф. Милен Замфиров - декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет "Св. Климент Охридски" и ръководител на новооткрития Център.   "Не съм имал никакво съмнение, че интересът към центъра ще бъде..

публикувано на 22.10.25 в 11:57

Възрастовите различия на работното място - риск или възможност за работодателите

По данни на Националния статистически институт България е на пето място по най-ниска безработица в Европейския съюз . Нивото на безработица у нас е под средното и намалява по-бързо отколкото средното ниво в Европа. Нивото на младежката безработица в България също е сравнително ниско - 15% , като се доближава до средното за страните от..

публикувано на 22.10.25 в 09:50
Дейвид Джордан

Доверието в обществените медии - ключът към тяхното съществуване

Как да бъде запазено и поддържано доверието на обществото към медиите – това е централната тема за участниците в медийната конференция на Международната асоциация на обществените медии, която се провежда в София.  Събитието беше открито от президента Румен Радев и генералния директор на БНР Милен Митев. Форумът събра в столицата представители на..

публикувано на 21.10.25 в 18:59

Д-р Николай Михайлов: Борисов е в упадък, застигнат от себеподобието си Пеевски

Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е език на скритото насилие и жаргонизиран сексуално и през жест, и през намек, което представлява едно послание за политическия процес.  Коментара направи пред БНР д-р Николай Михайлов, психиатър,..

публикувано на 21.10.25 в 13:33

Десислава Бенина: Изкуственият интелект не може да мисли вместо ученика

" Не сме тук, за да отричаме технологиите и да има забрани. А сме тук, за да използваме това, което ни дават технологиите, но да го използваме разумно, етично и отговорно ". Това заяви пред БНР Десислава Бенина от Института за изкуствен интелект и преподавател в Националната търговско-банкова гимназия. Наскоро тя е защитила магистърска теза,..

публикувано на 21.10.25 в 11:19