Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Централната банка отчете намаляване на инвестиционната активност в Русия

Централната банка на Русия понижи основния лихвен процент за втори път от началото на така наречената военна операция в Украйна. От регулатора обясниха решението си с намаляването на рисковете за ценовата и финансовата стабилност. На този фон рублата поскъпна рекордно спрямо долара и еврото.

На извънредно заседание в началото на април Съветът на директорите на Централната банка намали основната лихва от 20 на 17%, а на днешното си заседание - от 17 на 14%. Председателят на регулатора Елвира Набиулина заяви пред журналисти, че инфлационният натиск и инфлационните очаквания се понижават в резултат на намаленото търсене и укрепването на рублата. В същото време намаляват предлагането и икономическата активност като цяло, допълни Набиулина.

"Разривът на технологичните, производствените и логистичните вериги и прекратяването на дейността на някои чуждестранни компании води до намаляване на асортимента и достъпността на някои потребителски стоки".

Председателят на Централната банка отчете и намаляване на инвестиционната активност в Русия. 

"При такива условия компаниите по-скоро са готови да вложат наличните свободни средства в безрискови активи или да ги върнат на инвеститорите, отколкото да ги насочат към развитие. Освен това, част от инвестиционните проекти загубиха актуалност и не могат да бъдат завършени. А за подготовката на нови е необходимо време". 

Набиулина прогнозира инфлация между 18 и 23% до края на годината и спад на брутния вътрешен продукт с 8-10 на сто. Според нея икономиката ще започне да се възстановява бавно през 2023 година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Радев: Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир

Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти на въпрос за вчерашната среща между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин и бъдещето на конфликта в Украйна, предаде БТА. "Но тук предстои да наблюдаваме метаморфозите, предполагам, на всички онези, включително и на..

публикувано на 16.08.25 в 20:45
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп към Зеленски: Сключете сделка с Москва, защото Русия е "много голяма сила, а вие не сте"

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е казал днес, че Украйна трябва да сключи сделка за прекратяване на войната с Русия, защото "Русия е много голяма сила, а те не са“, предаде Ройтерс, като се позова на свой запознат с въпроса източник. Тръмп е казал това  на Володимир Зеленски по време на телефонния разговор между двамата след среща на върха в..

публикувано на 16.08.25 в 20:37

Продължава борбата с пожарите в Гърция, където са активни няколко огнища

Продължава борбата с пожарите в Гърция, където са активни няколко огнища. Пожар избухна този следобед на територията на старо сметище, близо до гръцкото село Халки в района на Лариса. За известно време преминаването по магистралата Солун - Атина, която е наблизо, беше прекратено. Лентата за движение в посока Солун е затворена и в момента. Горски..

публикувано на 16.08.25 в 19:47

Не стихват протестите в Сърбия срещу управлението на Вучич

Сръбската полиция арестува собственик на транспортна фирма, който безплатно превозва протестиращи срещу управлението на Александър Вучич. Мъжът е от село Джурджево и официално не се посочват причините защо е задържан. Сръбската телевизия N1 обаче припомня, че по-рано Миломир Ячимович е обявил, че ще превозва граждани на Нови Сад до протеста..

публикувано на 16.08.25 в 19:38
Снимката е илюстративна

Овладян е пожарът в елховските села Стройно, Борисово и Бояново

Овладян е пожарът в елховските села Стройно, Борисово и Бояново, каза за БНР кметът на общината Петър Гендов. Горят сухи треви и стърнища между няколко елховски села Пожарът възникна около обяд и заради силния вятър бързо обхвана сухи треви и храсти, а кметът Гендов съобщи, че е навлязъл и в горски масив. Той обобщи ситуацията към..

публикувано на 16.08.25 в 19:19

Във водоснабдителната система на Плевенска област постъпват недостатъчни водни количества

Във водоснабдителната система на Плевенска област постъпват недостатъчните водни количества от Водоснабдителна група "Черни Осъм", съобщиха от ВИК. Това е причина за нарушаване на обявения вече режим. Освен че количеството вода, което идва от Ловеч към Плевен по "Черни Осъм" и дебитът на местните водоизточници също е драстично нисък поради..

публикувано на 16.08.25 в 19:11
Доналд Туск

Доналд Туск: Играта за бъдещето на Украйна и цяла Европа навлезе в решаваща фаза

Западът трябва да остане обединен, тъй като навлиза в решаващ момент за бъдещето на Украйна и европейската сигурност, заяви полският премиер Доналд Туск след срещата на върха между президента на САЩ Доналд Тръмп и Владимир Путин в Аляска. "Играта за бъдещето на Украйна, сигурността на Полша и цяла Европа навлезе в решаваща фаза", написа Туск..

публикувано на 16.08.25 в 18:56