Финландското правителство се готви да прекрати доставките на природен газ от Русия още през месец май. Това съобщава изданието Helsingin Sanomat.
Финландското ръководство вече недвусмислено заяви, че няма да плаща за доставките в рубли. "Газпром " поиска от финландската държавна газова компания Gasum да реши дали ще плаща в рубли или не до 20 май.
Според изданието и на много други европейски страни е поставен същият срок да вземат решение.
Възможно е на 21 май доставката на руски газ за Финландия и по-голямата част от Европа да бъде спряна. Според официални оценки съществуващата газова инфраструктура на Финландия - естонският газопровод и терминалите за втечнен природен газ, няма да са достатъчни, за да замени руския газ.
Газът играе много по-малка роля в енергийния микс на Финландия, отколкото в страните от Централна и Южна Европа. Миналата година газът представляваше едва около 5% от общото потребление на енергия.
Проблеми се очакват за индустрията, където газът се използва не като източник на енергия, а като суровина за технологични процеси. Две трети от газа във Финландия се използва от промишлеността. Най-големите потребители са компании от химическата и дървопреработвателната промишлености.Централната избирателна комисия изпраща спешно писмо до Конституционния съд с въпроси за въвеждането на данните от проверените 2 204 протокола от секционни избирателни комисии и възложеното преизчисляване на резултатите от вота от 27 октомври миналата година, съобщи говорителят на Комисията Росица Матева. След като получи преизчисленията на ЦИК, КС..
От Брюксел премиерът Росен Желязков заяви, че неговото правителство е заварило "една нула" в подготовката и финансирането на сесията на ЮНЕСКО в София. Той прехвърли отговорността на служебното правителство и тогавашния министър на културата Найден Тодоров: България се отказва от домакинството на ЮНЕСКО, плащаме да се проведе в Париж..
От страните в Европа у нас най-малко се изучава религия, а България има традиции в това от преди 9-и септември 1944 г. Това каза пред БНР Ловчанският митрополит Гавриил. Според него е необходимо да има поне един учебен час седмично за изучаване на добродетели и религия . По думите на митрополит Гавриил няма как да има учители, които да са..
Народното събрание отхвърли създаването на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства за случаи на саботаж и противодействие срещу разследвания на Европейската прокуратура в България. Предложението беше подкрепено от ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС-ДПС и МЕЧ. От ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало гласуваха против, а БСП- Обединена левица и ИТН се..
Сградата на Общинския драматичен театър в Кюстендил ще бъде осветена в синьо и зелено тази вечер от 18.30 до 19.30 ч. Така Общината се включва в инициативата на Българската асоциация "Лимфедем“ в знак на подкрепа на хората с лимфедем в страната. На 6 март, по повод Международния ден на лимфедема, емблематични сгради в десет български..
Следващата седмица ще обявим кои от проектите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) отпадат. Това съобщи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на извънреден брифинг в Министерския съвет, в присъствието на министрите на финансите и на енергетиката Теменужка Петкова и Жечо Станков. Брифингът е във връзка с..
Късо съединение е причината за пожара в сливенската църква „Света Богородица“ тази сутрин, съобщиха от полицията. Изгорял е притвора на църквата. Служителка в храма е била изведена от пожарникарите, след като огънят ѝ е отрязал пътя към изхода и тя е останала в сградата. Няма пострадали и нанесени щети по корабната част на църквата. Преди години..
В Плевен се очаква да бъде разкрит първият в Северна България Факултет по ветеринарна медицина . Така Медицинският университет ще предлага обучение..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..