Фестивалът носи името на основоположника на българското кино и основател на Съюза на българските филмови дейци Васил Гендов, роден преди повече от 130 години. Това е най-големият по замисъл форум за постиженията на българското игрално, документално и анимационно кино, както за филмова теория и критика.
"Трудно ми е да отлича само няколко филма. Във финалната селекция присъстват доста от знаковите за новото българско кино режисьори като Андрей Паунов, Камен Калев, Драгомир Шолев, Павел Веснаков, така че има какво да се види". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" режисьорът Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови дейци:
"Има филми, които за пръв път ще се прожектират пред българската публика, на които им предстои разпространение наесен. Има филми, които имаха разпространение миналата есен, така че ще бъде любопитно за зрителите в София, на киноманите, които могат в Дома на киното с вход свободен да видят тези филми. Програмата е великолепна".
Фестивалните прожекции ще продължат до 9 май, а кои са победителите ще стане ясно на 15 май на специална церемония в Народния театър "Иван Вазов".
Голямата награда ще бъде обявена от почетния гост на събитието Кшищоф Зануси. Целта е да се представи и отличи най-доброто от най-новото в българското кино, излязло през последните 18 месеца.
В съпътстващата програма на фестивала са включени специални майсторски класове на режисьорите Андрей Паунов и Камен Калев.
БНР е медиен партньор на фестивала.
Цялото интервю с Милко Лазаров можете да чуете от звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...