В месеца, когато се навършват 75 г. от създаването на Варненската опера, в седмицата, когато на варненска сцена бяха предпремиерните спектакли на операта „Дама Пика“ от Чайковски – постановка на Вера Немирова, с които започват юбилейните чествания в морската ни столица, трупата гостува и на софийска сцена – в зала 1 на НДК, с мюзикъла „Цар Лъв“ на Елтън Джон, Ханс Цимер и Тим Райс, постановка на Петко Бонев. Така празникът започна и тук, по прекрасен начин!
Представете си пространството пред входа на НДК пълно с деца и родители, които са избрали да прекарат понеделник вечерта на мюзикъл. Забързани, развълнувани. И след това – зала 1, пълна, наистина пълна, дори и след антракта, до края на спектакъла в 22 ч., цели три часа. Въпреки че най-чувствителните малки дечица се изплашиха в началото от страшните животни и силния звук, останаха и се вълнуваха от музикалната приказка до края. Най-важна и най-истинска е тази детска оценка за спектакъла, за постижението на постановъчния екип и трупата. Все пак, ще добавя и моята. Премиерата на тази продукция беше миналото лято, но сега за първи път я гледах на столична сцена. И режисьорът Петко Бонев, и диригентът постановчик Страцимир Павлов вече са доказали високото си качество на работа и затова имахме големи очаквания към тях, които те отново оправдаха. Въпреки че е много трудно да постигнеш добро звучене в зала 1 на НДК и озвучаването формира решаващо крайния резултат, Страцимир Павлов владееше звуковата тъкан. Подборът на актьорско-певческия състав или иначе казано кастът на Петко Бонев е отличен. Позволете ми да спомена първо Нала на Лилия Илиева, която най-силно ме впечатли с вокалните си качества, но и силните актьорско-певчески постижения на Христина Джурова в ролята на Рафики, Муфаса на Виктор Ибришимов, Скар на Димитър Ялнъзов, Симба на Борислав Веженов, завладяващите характерни герои Пумба на Даниел Добрев, Тимон на Йоан Попов и Зазу на Георги Иванов, добрата изява на очарователните млади таланти Максим Ялнъзов като детето Симба и Бриана Петрова като детето Нала. Всички солисти, хор и балет бяха успешно „омесени“ в песента и танца в едно хомогенно въздействащо цяло. Поздравления за художничката на сценографията и костюмите Ася Стоименова и за авторката на хореографията Анна Пампулова! Добра оценка и за оркестрацията на Данко Йорданов, превода на текста на Лилия Бонева, 3Dmapping-а на Лора Руневска и elektrick me и сценичните бойни пластики на Николай Дериволков.
Заслугата да обедини всички творчески усилия в успешен и красив музикално-сценичен спектакъл е на режисьора Петко Бонев. Чуйте в звуковия файл споделеното от него за работата с трупата на Варненската опера, както и за предстоящия III Фестивал на камерната опера в София.
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..