В месеца, когато се навършват 75 г. от създаването на Варненската опера, в седмицата, когато на варненска сцена бяха предпремиерните спектакли на операта „Дама Пика“ от Чайковски – постановка на Вера Немирова, с които започват юбилейните чествания в морската ни столица, трупата гостува и на софийска сцена – в зала 1 на НДК, с мюзикъла „Цар Лъв“ на Елтън Джон, Ханс Цимер и Тим Райс, постановка на Петко Бонев. Така празникът започна и тук, по прекрасен начин!
Представете си пространството пред входа на НДК пълно с деца и родители, които са избрали да прекарат понеделник вечерта на мюзикъл. Забързани, развълнувани. И след това – зала 1, пълна, наистина пълна, дори и след антракта, до края на спектакъла в 22 ч., цели три часа. Въпреки че най-чувствителните малки дечица се изплашиха в началото от страшните животни и силния звук, останаха и се вълнуваха от музикалната приказка до края. Най-важна и най-истинска е тази детска оценка за спектакъла, за постижението на постановъчния екип и трупата. Все пак, ще добавя и моята. Премиерата на тази продукция беше миналото лято, но сега за първи път я гледах на столична сцена. И режисьорът Петко Бонев, и диригентът постановчик Страцимир Павлов вече са доказали високото си качество на работа и затова имахме големи очаквания към тях, които те отново оправдаха. Въпреки че е много трудно да постигнеш добро звучене в зала 1 на НДК и озвучаването формира решаващо крайния резултат, Страцимир Павлов владееше звуковата тъкан. Подборът на актьорско-певческия състав или иначе казано кастът на Петко Бонев е отличен. Позволете ми да спомена първо Нала на Лилия Илиева, която най-силно ме впечатли с вокалните си качества, но и силните актьорско-певчески постижения на Христина Джурова в ролята на Рафики, Муфаса на Виктор Ибришимов, Скар на Димитър Ялнъзов, Симба на Борислав Веженов, завладяващите характерни герои Пумба на Даниел Добрев, Тимон на Йоан Попов и Зазу на Георги Иванов, добрата изява на очарователните млади таланти Максим Ялнъзов като детето Симба и Бриана Петрова като детето Нала. Всички солисти, хор и балет бяха успешно „омесени“ в песента и танца в едно хомогенно въздействащо цяло. Поздравления за художничката на сценографията и костюмите Ася Стоименова и за авторката на хореографията Анна Пампулова! Добра оценка и за оркестрацията на Данко Йорданов, превода на текста на Лилия Бонева, 3Dmapping-а на Лора Руневска и elektrick me и сценичните бойни пластики на Николай Дериволков.
Заслугата да обедини всички творчески усилия в успешен и красив музикално-сценичен спектакъл е на режисьора Петко Бонев. Чуйте в звуковия файл споделеното от него за работата с трупата на Варненската опера, както и за предстоящия III Фестивал на камерната опера в София.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..