Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът: Има натиск върху България чрез евроинституциите за вдигане на ветото за РСМ

| обновено на 04.05.22 в 17:38
Президентът Румен Радев
Снимка: БГНЕС

Има натиск върху България чрез европейските институции за вдигане на ветото върху преговорите за членство на Северна Македония в Европейския съюз, обяви президентът Румен Радев на национална конференция за европейската перспектива за добросъседските отношения между двете страни:

"Използват се всякакви механизми за лобиране и натиск и то на фона на войната в Украйна, която се използва от европейските институции като аргумент за спешна, незабавна интеграция на Република Северна Македония в Европейския съюз, дори с цената на тежки компромиси от наша страна в името на стабилността на Европа, разбира се, така, както разбират този проблем в Брюксел".

Заявеното от държавния глава отекна и в Народното събрание.

Председателят на групата на БСП Георги Свиленски отправи предупреждение към премиера – по думите на Свиленски Кирил Петков няма да е премиер, ако отстъпи от ветото, наложено на Северна Македония.

"Ако премиерът на своя глава реши да направи нещо, ясно е какъв е изходът - няма да бъде премиер повече".

Според Екатерина Захариева от ГЕРБ противоречивите сигнали, излъчвани от българското правителство, отслабват позицията на София:

"Ако министър-председателят Петков им го казва, че ще вдигне така нареченото вето без Република Северна Македония да изпълни нищо, нормално е натискът да се усилва, така че вината е в разнопосочните сигнали, които дава правителството".

Атанас Михнев от "Продължаваме промяната" обвини ГЕРБ за европейския натиск:

"Запознайте се с един текст от 26 март 2020 година, от първия проведен онлайн Европейски съвет, където се казва, че всички европейски лидери са се съгласили Северна Македония и Албания да започнат преговори за членство в Европейския съюз. На този Европейски съвет е присъствал един бивш премиер. Сигурен съм, че може да се сетите кой е бил премиер на тази дата, така че България е поела един ангажимент.

Разберете, че когато предният ни премиер първо е казал "да", после е казал "не", е нормално да има напрежение от страна на нашите партньори по тази тема, защото това е поредният акт на България, който ни прави неблагонадежден партньор".

Предупреждение дойде и от "Има такъв народ". Станислав Балабанов заяви:

"Аз се надявам премиерът и хората, които са действали в различна посока от тази на декларацията на Народното събрание, на Консултативния съвет по национална сигурност, договора за добросъседство, да ревизират позициите си навреме. Тези, които са си мислили, че може да се залагат българските национални интереси, видимо са се объркали, така че да се ревизират навреме. Когато е поставена на масата историята на Република България, историческите ценности и националния интерес, никой няма право да ни казва какво да правим. Ние ще бъде безапелационни до край".

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов се усъмни в декларираната от БСП и ИТН непоколебимост:

"Аз съм сигурен, че добрата "коалиционна култура" на БСП и някои от другите политически субекти в четворната или петорна коалиция вътре, защото и Радев да не забравяме, че е ангажиран с управлението, ще надделее в името на националния интерес, благото на българите и всичко останало, което слушаме вече 32 години, в резултат на което България умира, защото е управлявана от хора, които все в името на националния интерес, убиват българската нация".

Според председателя на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов се спекулира с темата за натиска върху България и нашата героична съпротива:

"Това говорене напълно аз мисля, че напълно осъзнато налива вода в мелницата на разделението между България и нейните европейски партньори. Това, че ние не успяваме добре да защитим своята позиция е една реалност, която никой не може да отговорно да отрече, не означава, че има някакъв натиск, за който трябва самоцелно да се репчим, ние имаме партньорски диалог със страните членки на ЕС , на който ни се поставя въпросът как да ни помогне, за да намерим решение на този въпрос".

От ДПС също се обявиха за отпадане на ветото. Зам.-председателят на ПГ на движението Хамид Хамид:

"Не всеки български гражданин, според мен, би се радвал да види република Северна Македония като член на Евросъюза, особено в тази ситуация на несигурност по света. Не само Северна Македония, а и всички държави от Балканите трябва да бъдат членове на ЕС – това е нашата позиция".

Същевременно от партия ВМРО започнаха протести под наслов "в защита на българския национален интерес в Северна Македония". 

На националната конференция за европейската перспектива за добросъседските отношения между двете страни държавният глава Румен Радев определи европейската перспектива на Северна Македония като стратегическа цел за България, но очерта и компромисите, които не могат да бъдат направени.

Форумът беше в памет на Гоце Делчев - днес се навършват 119 години от гибелта му.

"Европейската алтернатива на Република Северна Македония няма алтернатива и е стратегическата цел на България" - заяви президентът Румен Радев на форума. Той подчерта, че и в момента се вихри антибългарска кампания в нашата съседка.

Държавният глава беше категоричен, че страната ни не действа от позицията на силата, но че не може да направи компромис с правата на македонските българи и няма как да се съгласим с кражбата на история. Големият въпрос е кога България ще даде съгласие за начало на преговорния процес:

"Това трябва да бъде, след като се промени Конституцията и се впишат македонските българи на равноправна основа с другите части от народи. Когато видим ясни гаранции за устойчив и необратим процес по защита на нашето културно-историческо наследство".

Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че е най-важно да имаме консолидирана българска позиция:

"И сме наясно, че преди ние двустранно да изчистим нашите отношения, колкото и комисарят по разширяването да стои в София, резултатът ще е един и същ, ако не направим пробив сами помежду си".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03