Бизнесът ще получава компенсации за скъпия ток и през май, но още не се знае размерът. Това обяви премиерът Кирил Петков по време на среща с работодателските организации.
Разговорите ще продължат и през следващата седмица.
Кирил Петков благодари за конструктивния диалог с работодателите и заяви, че днес са били обсъждани и различи варианти за помощи заради скъпия ток.
Разговорите между правителството и работодателите ще продължат и през следващата седмица, стана ясно от срещата.
"Разговорът беше много конструктивен с идеята, че достигнахме до ясно заключение, че през месец май ще продължат помощите за бизнеса по отношение на енергийните помощи, може би на различни нива. През другата седмица ще бъдат финализирани с министъра на енергетиката", посочи Петков и допълни:
"По отношение на природния газ се надяваме в следващите няколко дни да дадем ясна перспектива за ценовите нива. Надяваме се, че те няма да бъдат по никакъв начин много лоша изненада, надяваме се даже да няма повишение на цените".
Председателят на БСК Добри Митев обаче предупреди:
"В случай, че условията, които правителството предложи, са неприемливи за българската индустрия, за българската икономика, за всичките икономически оператори в България, за училища, за детски градини, за социални домове, за болници, за църкви, за манастири - ние няма да имаме избор освен да протестираме".
Вицепремиерът Корнелия Нинова очерта темите, по които днес е търсено съгласие и по които разговорите продължават.
"Отново заявихме претенции от името на работодатели с подкрепа на синдикати - да се запази цената на газа такава, какво е сега по доставките от "Газпром", и ако преговорите за алтернативни доставки доведат до по-висока цена, то да търсим механизъм държавата да компенсира разликата".
Нинова потвърди, че България е поискала изключение от прилагането на петролното ембарго на ЕС срещу Русия.
Днес правителството не е разглеждало Националната стратегия за въвеждане на еврото, въпреки че точката фигурираше в предварително разпространения дневен ред.
"Аз присъстваха на този министерски съвет и не сме разглеждали такава точка, нито е вземано решение по такъв въпрос", посочи Нинова.
България е на второ място след Словакия по дял на хората в риск от бедност, които не могат да си позволят да се хранят нормално – близо 38%. Това сочат данните на Евростат за 2024- година. Според методологията на изследването това означава, че тези хора не могат да си купуват месо, риба или техния вегетариански еквивалент през ден. Първенецът..
Русия настоя, че "все още е заинтересована" от дипломацията, но ще продължи да нанася удари по Украйна след нощната атака срещу Киев, при която загинаха най-малко 15 души, сред които и 4 деца. Ден на траур в Киев в петък след руската атака с ракети и дронове "Руските въоръжени сили изпълняват задачите си", заяви пред репортери..
В новия политически сезон очаквам още от същото, ще видим как ще бъде довършено превземането на КПК или поне презареждане на влиянието, също така и в институции като тази на омбудсмана, МВР и други. Не очаквам, че протестите на опозицията могат да окажат съществено влияние на управляващите, освен ако обществено-икономически проблеми не подтикнат..
Бивш шеф на "Топлофикация София" ще ръководи ВиК– Перник до провеждането на конкурс за избор на нов управител. Стоян Цветанов заменя на поста му Борислав Иванов, който бе начело на водното дружество в Перник в продължение на близо шест години. Насрочено е извънредно общо събрание за смяна на управителя на ВиК- Перник Шефската рокада стана..
Дипломацията ни е пасивна, а трябва да е изпреварваща . Това заяви пред БНР доц. Спас Ташев в коментар за условията пред Северна Македония за членство в Европейския съюз. "Нашата дипломация е пасивна. Във възприятието на европейските ни партньори ние имаме дефицит на дипломация. Не разгадаваме предварително пропагандните ходове на Скопие, не ги..
Песимист съм за разговорите на Съвета за сигурност на ООН, каза в интервю пред БНР Енчо Господинов, дипломат и журналист. В предаването "12+4" той коментира драматичната ситуация в Близкия Изток и Ивицата Газа. Според него президентът на Израел е с развързани ръце, защото вниманието на световната общност е насочено към войната в..
От утре (петък) председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще направи обиколка в страните на източната граница на ЕС - Латвия, Финландия, Естония, Полша, Литва, България и Румъния, съобщи Европейската комисия. Фон дер Лайен ще пристигне в България в неделя (31 август), където ще се срещне с министър-председателя Росен..
Българската школа по художествена гимнастика е призната от световни специалисти за велика . Българският стил е бърз, динамичен, техничен - имаме..
В началото на септември трябва да е ясно коя ще е обслужващата банка на София. Това заяви пред БНР Бойко Димитров, председател на групата на ПП-ДБ в..
На 29 август в курорта Свети Влас ще се проведе церемония за връчване на годишни награди Black Sea Lifestyle Awards 2025 , в която ще бъдат отличени..