Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кредитът на доверие в управлението беше изчерпан прекалено бързо, има отчетлив отлив, посочи той

Анастас Стефанов: Мнозинството произвежда само конфликти по процедури, не по политики

Във властта се карат за неща извън дневния ред на обществото, живеем в паралелни светове, отбелязва политологът от "Тренд"

Анастас Стефанов
Снимка: Личен архив

"Като държава сме изправени пред ред изпитания, за които никой сякаш не иска да ни представи хоризонт." Това заяви пред БНР политологът Анастас Стефанов от Изследователски център "Тренд". Според него "на кризите, които чукат на вратата, трябва да бъде отговорено по много по-адекватен и решителен начин".

"Фактът, че ври и кипи, не може да говори за каквато и да е устойчивост. Единствената устойчивост, за която можем да говорим – не съм сигурен, че има субект, на който в момента да му си носи отговорността за управлението в държавата, независимо от политическите заявки, които чуваме."

Политологът не смята, че на настоящото управление "трябва да му се прощават видимо комуникационните и политически грешки, с които ни сюрпризира почти всеки ден".

Коалицията не успява да формира дневен ред по нито един социален проблем, по нито една по-голяма секторна политика, изтъкна Стефанов. По думите му коалиционното управление трябва да ни увери, че в края на декември "не са се разписали всички под празен чек".

Политологът е на мнение, че мнозинството се кара "за някакви неща извън дневния ред на обществото и сякаш живеем в паралелни светове".

"Виждам само производство на конфликти по процедури, а не по политика. Непрекъснато някой е сърдит на другия в четворната коалиция. Няма елементарни механизми за разговор и чак когато се опъне тетивата до краен предел, се сещат, че могат да седнат на коалиционен съвет."

Лайтмотивът "срещу Борисов" бе спойка, заварка до края на миналата година, отбеляза Анастас Стефанов.

"Оказа се, че политическата постройка, ако е само върху това, е върху кух крак."

Властта трябва да се отвори за разговор с отделните съсловия и с обществото, а не да говори сама със себе си, защото това не е добър знак, подчерта Стефанов в предаването "Преди всички".

Според политолога няма революционна обстановка в страната, но сме "в сложно, изпитателно време" и натрупали се кризи.

"Имаме кризи, които са тлеещи в нашето общество и стоят нерешени."

"На линията загряват субекти, които чакат своя шанс. Разбира се, че има субекти, които трупат електорални дивиденти. Колкото до капацитета на правителството, оценката я дава най-вече обществото. Данните, които регистрираме всеки месец, и не само нашите, виждаме отчетлив отлив на доверие, най-вече към правителството", заяви Анастас Стефанов.

Той посочи, че след рестарта и освежаване на системата през изминалата година на избори, "този кредит беше изчерпан прекалено бързо".

"Президентът Радев видимо беше трансферирал легитимност на това управление. Още през януари обаче загатна, че това няма да е линия и няма да е кредит, с който управляващите ще се ползват. Все повече е ясно, че президентът демонстрира разграничение от тази власт", изтъкна още в анализа си Стефанов.  

"Не смятам, че на президента трябва непрестанно да му се приписва непременната роля на политически инженер. Особено в тази конюнктура, ролята, която е заел президентът, е тази, която обслужва неговия интерес. Това, че конструира политическа физиономия, която го отличава от всички, си е преследване на негов личен политически интерес."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37