Северноирландската Демократична юнионистка партия иска спешна среща с британския премиер Борис Джонсън, за да го предупреди, че ще блокира работата на навоизбрания парламент в провинцията, наричан още Стормонт, до Коледа, ако Протоколът за Северна Ирландия от сделката за Брекзит не бъде предоговорен.
Вестник „Гардиън“ цитира Джонатан Бъкли от юнионистката партия, че отговорността за Стормонт (северноирландския парламент) ще бъде прехвърлена обратно на премиера с думите: „Ще му кажем, че има избор: Стормонт или Протокола“.
Този ултиматум идва след като вицепремиерът Доминк Рааб обеща да направи всичко необходимо да промени Протокола, който урежда търговията след Брекзит и който изисква вътрешна митническа граница в Северно море за стоките до провинцията от останалата част на Обединеното кралство, за да не възникне твърда граница с Република Ирландия.
Юнионистите обаче загубиха доверие в правителсвото в Лондон след някои сведения, че то може да се откаже от зпалахата да приеме закон, с който едностранно ще може да отмени части от Протокола.
Във вторник лидерът на Демократичната юнионистка партия сър Джефри Доналдсън ще изложи загрижеността си след речта на кралицата в Камарата на общините, с която се открива новата парламентарна година.
Очаква се в речта на кралицата, в която се излага предстоящата законодателна програма на правителство, да бъде включено обещание за защита на интересите на общността на юноинистите и споразумението от Разпети петък, но юнионистите не смятат, че това ще бъде достатъчно.
Националистите от „Шин Фейн“ спечелиха безпрецентна победа на парламентарните избори в четвъртък и техният лидер Мишел О’Нийл като бъдещ първи министър на Северна Ирландия заяви, че днес ще бъде в Стормонт, за да сформира с юнионистите правителство в рамките на подялбата на властта.
Радио София ще отбележи своя 18-ти рожден ден с демонстративен тенис турнир и много музика. Събитието започва в 10 ч. в Борисовата година. Входът е свободен.
Президентът на Непал Рам Чандра Пау-дел разпусна парламента и свика нови избори на 5 март, предадоха свтовните агенции. Това става седмица след смъртоносното насилие, което завърши с назначаването на първата жена министър-председател на страната. Съобщението дойде само часове след като Паудел назначи бившия главен съдия Сушила Карки..
Асоциация на българските киносалони организира за втора поредна година национални кино дни днес и утре. Инициативата е насочена към популяризиране на киното като най-масовото изкуство. Цената на билетите за филмите е преференциална - от 5 лева, а пълният списък с киносалоните може да намерите на сайта на асоциацията.
Фондация "Братя Мормареви" ще награди днес български ученици, участвали в 19-ото издание на редовния годишен конкурс за млади есеисти "Бодлите на таралежите". Церемонията ще е в 11 часа в една от столичните книжарници. Според регламента на конкурса ще бъдат раздадени награди в две възрастови групи - от 7 до 10 години и от 11 до 14..
Събитие, насочено към информирането на децата как да управляват безопасно тротинетки и велосипеди ще се проведе днес в градския парк в Добрич. Инициативата е организирана от Община Добрич и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Проявата, насочена към децата, ще се проведе под името „"Лабкойн..
Вдовицата на застреляния консервативен американски активист Чарли Кърк заяви, че ще продължи делото му в деня, в който американските власти заловиха неговия убиец. В първата си публична изява след убийството му съпругата си – Ерика заяви, че ще продължи мисията му и: "виковете на вдовицата ще отекнат по света като боен вик". Тя заяви, че..
Началото на учебната година и събирането на учениците в клас ще бъде предпоставка за разпространението на вирусни инфекции . Добрата имунна система предпазва от възпаление на горните и долните дихателни пътища, а ефективното дишане дава възможност учениците по-добре да възприемат преподавания материал . В "Минути за здраве" проф. Гергана..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..