Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Икономиката на Европа се намира в сравнително слабо състояние"

Цветослав Цачев: Не американското правителство продава природния газ

"Липсата на газ ще доведе до липса на електричество – това е големият проблем за Европа"

Финансовият анализатор Цветослав Цачев
Снимка: БНТ

Цената за доставката на втечнен газ няма да бъде договорка между държави, продават го частни компании. Това заяви пред БНР финансовият анализатор Цветослав Цачев.
"Американското правителство не е това, което продава природния газ, правят го частни компании и би трябвало да го получим на пазарни цени. Това да знаем какви ще бъдат те през юни (договорката бе огласена след среща на Кирил Петков с Камала Харис - бел. ред.), е трудна задача", посочи Цачев в предаването "Преди всички".

Той обърна внимание върху максимално натоварената инфраструктура, която транспортира втечнения газ, като уточни, че транспортът на втечнен газ е бавен - огромните кораби, които го транспортират, пътуват бавно.

"Не съществува инфраструктура, която може да замести сегашните руски доставки. Години наред трябва да се създават нови заводи и нови кораби за доставки", поясни експертът.

Цачев очерта като проблем дали този капацитет ще успее да покрие нашите загуби – това че няма да получаваме 3 милиарда кубични метра годишно.

"Находището в Чирен също е празно и ще трябва да бъде запълвано", допълни той.

Анализаторът подчерта, че азерският газ също е ограничен в добива и транспортната инфраструктура.

Полският премиер Матеуш Моравецки дава пресконференция на газстанция близо до Варшава. 24 април 2022 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Ако купуваме руски газ през посредник Турция или Сърбия - нещо, което Полша прави през Германия, това също би увеличило цената, отбеляза Цачев".

Китай и Азия са най-силните потребители в момента, посочи той.

Липсата на газ ще доведе до липса на електричество – това е големият проблем за Европа, особено за Германия, изтъкна Цачев, който обърна внимание върху възможен "опустошителен ефект върху икономиката".

"Дори само това, което наблюдаваме в момента, създава предпоставки за рецесия в световен мащаб."

Според Цачев икономиката на Европа се намира в сравнително слабо състояние и продължаващо разслоение може да доведе до големи социални протести.

"Ако оставим настрана политическия аспект, чисто икономически е невъзможно до края на годината ЕС да се откаже от руския петрол", категоричен е финансовият анализатор. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13