Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за баритона Иван Христов Попов

Честваме 120 години от рождението на забележителния български баритон Иван Христов Попов, определян като един от най-ярките представители на италианската вокална школа у нас. Кариерата му на сцената на Софийската опера продължава до началото на 60-те години на отминалия век, а сред неговите запомящи се герои са Риголето, Граф ди Луна, Ескамилио, Амонасро, Княз Игор - превъплъщения, останали в историята на нашия оперен театър.

Иван Христов Попов е роден в Пловдив на 10 май 1902 г. От малък свири на пиано и се прочува в града с красивия си глас. Завършва Юридическия факулет на Софийския университет, в същото време получава вокална постановка при Мянко Мянков и Стефан Македонски. Заминава за Италия, за да се усъвършенства като певец и работи с няколко от най-известните италиански педагози: Марио Самарко, Елвино Вентура, Ана Крайска.

След завръщанито си в България през 1935 г. се представя блестящо на конкурса за солист на Софийската опера. Дебютира на 25 декември същата година с ролята на Баал Хакан от „Савската царица“ от Голдмарк, но не го назначават за редовен артист под претекст, че няма диплома от Музикалната академия. Амбициран, Попов се записва за редовен студент в Академията и я завършва в класа на Мара Маринова Цибулка. Едновременно с това се изявява на сцената на Софийската опера с роли като Нилаканта от „Лакме", Граф ди Луна от „Трубадур“. 

От 1938 г. Иван Хр. Попов е преподавател в Музикалната академия и предава богатите си знания на младите певци. Негови ученици са Кирил Кръстев, Лиляна Василева, Михаил Чергов, прочутият бас Рафаел Арие, дори и известните ни музиковеди Венелин Кръстев и Константин Карапетров. 

Въпреки всички постигнати успехи, Попов е назначен за редовен солист на Софийската опера чак в средата на 40-те години. Изявява се с успех в редица баритонови роли като Риголето, Скарпия, Граф Алмавива, Евгений Онегин и др. В пресата са публикувани оценки за неговите прояви на сцената:

“Скарпия на Иван Попов се извисява като образец за следващите поколения оперни артисти“ 

“Певецът притежава богата вокална изразност и завиден професионализъм, нестихващ поток от творческа енергия, която прави неговите превъплъщения на сцената незабравими“ 

Иван Попов гастролира в Чехия и Румъния, а през сезон 1955/1956 е директор на Варненската опера.

Бил е известен като изключително ерудирана личност - човек с богата музикална култура, полиглот, който превежда оперни либрета.

Иван Христов Попов умираа през 1982 г.

Биографичната бележка и изпълнение на певеца, съхранено в Златния фонд на БНР, можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08

Тайните на Народния театър "Иван Вазов"

Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..

публикувано на 03.01.25 в 10:43

Наско от Б.Т.Р. за първия концертен албум на 30-годишната група

За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..

публикувано на 02.01.25 в 15:47

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27

Александра-Йоана Александрова – българска звезда на европейския мюзикъл

Младата мюзикълна актриса Александра-Йоана Александрова е израснала в Германия, живее в Австрия и се изявява в немскоезичните театри в няколко европейски държави. През месец октомври на церемония в Берлин тя беше удостоена с Наградата на Германския музикален театър за 2024 г. в категорията “Най-добра актриса в главна роля“ за изпълнението си в..

публикувано на 30.12.24 в 18:54

Керана е гласът на Елфаба в българския саундтрак на кинохита “Злосторница“

Американският музикален фентъзи филм на режисьора Джон Чу “Wicked“ /“Злосторница“/ е първата част от филмова адаптация в две части на едноименния бродуейски мюзикъл на Стивън Шуорц. Мюзикълът е свободна адаптация на романа на Грегъри Магуайър от 1995 г. “Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West“, който пък е базиран на..

публикувано на 30.12.24 в 17:19
Jonas Kaufmann Йонас Кауфман 610

Опера в киното: Отело с Йонас Кауфман

През месец декември във втория сезон на поредицата “Опера в киното“ имахме възможността да гледаме “Отело“ от Верди – запис от 2023 г. във Виенската държавна опера, със знаменития германски тенор Йонас Кауфман в заглавната роля. Може би си спомняте, през 2017 г. Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след..

публикувано на 30.12.24 в 12:37