Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Управляващите с консенсус, но без окончателно решение за антикризисните мерки

Пакетът от 13 мерки е на стойност 1,5 - 2 млрд. лева

| обновено на 13.05.22 в 21:09
Снимка: БГНЕС

Без окончателно решение по обсъждания в коалицията пакет от антикризисни и антиинфлационни мерки завърши днешният експертен коалиционен съвет, провел се в Министерството на финансите. Георги Ганев от "Демократична България" съобщи, че разговорите продължават и до приемането на актуализацията на бюджета има време да се изчистят детайлите по 13 те обсъждани и предложени мерки от коалиционните партньори. Между милиард и половина и 2 милиарда лева ще струват те като допълнителен разход:

"Подкрепата за семейства с деца ще бъде приета, въпрос е дали във варианта, който разглеждахме в понеделник или в някакъв друг вариант. Подкрепата за пенсионерите ще бъде приета, въпросът е в точно какъв вариант! Предстои да видим. Диференцираните ставки по ДДС също не ги обсъждахме. Това, което за малко обсъдихме, беше прагът за регистрация по ДДС на фирмите. Не сме обсъждали тавани на цени на малката потребителска кошница". 

За постигнат консенсус по по-голямата част от обсъжданите антикризисни и антиинфлационни мерки стана ясно по-рано днес от изявленията на  участниците в експертния коалиционен съвет. 

Преди началото на коалиционната среща Ивайло Мирчев от “Демократична България“ обяви, че пакетът от антикризисни мерки е на стойност 2 милиарда лв. По повечето предложения имало консенсус в коалицията. 

„Тези 2 млрд. лева вече ги има в Бюджета. При всички положения няма почти никакви противоречия по самите мерки. Нищо не е отпадало от предложенията, единствено необлагаемият минимум“, каза Мирчев.

Колегата му от „Продължаваме промяната“ Настимир Ананиев допълни:

“Надяваме се тази вечер да се обединим около конкретика, която да ефектира максимален брой хора, тъй като виждате, че ценовият шок натиска абсолютно всички граждани, така че съвсем скоро се надявам да има добри новини за все повече хора благодаря. Каквото е възможно, всички пари, които може да се отделят, ще стигнат до българските граждани”.

Депутатът от „Има такъв народ“ Кирил Симеонов обяви, че има обединение между партньорите. Той очаква добри новини след днешния експертен съвет, както и бързо придвижване на мерките към хората и бизнеса. Ще се изглаждат последни финални щрихи:

“За горивото - това го обсъждахме. За пенсионерите – със сигурност ще има добавка 60 лв., която ще е преформулирана като „антиинфлационна добавка“. Обсъждахме това за 50 лв. на дете, но вече трябва да избистрим дали единият родител да е работещ. Неща трябва да се изгладят, нищо не е финално, но наистина желанието е да се свърши работа“.

В коментар за очакваното поскъпване на природен газ за месец май Ивайло Мирчев от ДБ, коментира, че това е очаквано заради спирането на доставките от "Газпром", но средногодишната цена ще бъде под тази на синьото гориво от Русия, което страна ни получаваше преди да бъдат спрени доствките.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45
Изглед към Единбургския замък, Шотландия.

Във Великобритания планират въвеждане на туристическа такса

Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..

публикувано на 25.11.24 в 09:35