Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора с увреждания настояват за законодателни промени

Проблемът с достъпността на средата за хората с увреждания е голям

Снимка: БГНЕС

"Има четири основни цели в политиките за хората с увреждания, които предпоставят това хората с увреждания да могат да водят независим живот – това са на първо време приобщаващо образование, след това необходимостта да има качествени технически помощни средства, да има достъпен транспорт и достъпна среда като цяло и да се направят промени относно личната помощ като индивидуална подкрепа за хората с увреждания“, каза за БНР Митко Николов, изпълнителен директор на Центъра за независим живот.


Той заяви, че проблемът с достъпността на средата за хората с увреждания е голям и то не само в София, но и в по-малките градове на страната.

"Това се дължи на непоследователната политика по отношение на това кога и как трябва да се изгражда тази достъпна среда, защото през годините много средства са похарчени за това да се изгради такава среда, но винаги едно малко нещо не достига на проектанти или може би не точно на проектанти, на изпълнителите да направят средата такава, че да бъде универсална за всички“.

Нина Жишева, председател на Управителния съвет на Центъра за независим живот, коментира за "Хоризонт":

"Аз от 2-годишна възраст не мога да ходя. По тази причина в моето ТЕЛК решение пише, че съм 100% негодна за физически труд, но съм 100% годна за интелектуален труд".

Тя допълни:

„Липсата на достъпност, липсата на технически средства и липсата на качествена и адекватна лична помощ ни затваря пътищата към вас“.

Ваня Пандиева, психолог и застъпник за човешките права към Центъра за независим живот, заяви:

Училищата не са мотивирани да участват с проекти, за да приспособяват средата си за деца с увреждания, защото казват - при нас няма деца с увреждания, нямаме причина да харчим пари за това. От друга страна децата и родителите се страхуват, когато виждат, че няма създадени условия за децата с различни възможности“.

Според нея личната помощ е нещо изключително важно, за да може да оцелее човек с увреждане:

Марияна Харизанова от Центъра за независим живот допълни:

За съжаление Законът за личната помощ и съществуващата в София Наредба за асистент за независим живот не дават условия на човека да се чувства наистина свободен, защото има много ограничения, много недомислия. Двете програми се нуждаят от сериозни реформи. Законът за личната помощ трябва да бъде напълно променен, неговата философия. Без асистент, човек който има тежък физически дефицит не може да живее достойно и живее зависимо, а не независимо. Същото се отнася за събота и неделя, когато по Закона за личната помощ човек не може да получи подкрепа“.


Повече можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32