Библиотекарите излязоха на протест днес. Причината - неизпълнено според тях от страна на държавата подписано споразумение за въвеждане на минимални начални основни месечни възнаграждения в бранша.
От КТ "Подкрепа" настояват бюджетите на всяка регионална библиотека да бъдат увеличени с 40 процента..
Между два и три следобед служителите на Столична библиотека протестираха пред сградата на пл. „Славейков“. От КТ „Подкрепа“, които са организатори на протеста твърдят, че необходимите средства за нормална работа на библиотеките са в размер на над 10 милиона лева, включително за възнагражденията на персонала.
Кирил Бинев – председател на националната федерация „Култура“:
"С 20 години прослужено време означава, че работник ще вземе чисто 730 лева, другото са удръжки. А иначе на самия работодател той ще струва 1120 лв. Общо разходният стандарт, ако го разделим по месеци се получава по 1800 лв. на бройка. Значи разликата между 1200 и 1800 – около 600 лева, отива за издръжка на институцията. Това са ток, парно, вода поддръжка на пожарогасители, представяне на книги, закупуване на книги – няма как да се избегнат тези разходи. Просто винаги се свива така, че остава за сметка на работещите".
От КНСБ също излязоха с протестна декларация.
В нея остро възразяват срещу малкия размер на средствата, предвидени за библиотеките и настояват за 25-процентно увеличение на субсидията за 2022 г.
"Не се ли случи това, увеличените режийни разходи могат да принудят библиотеките дори да затворят врати", пише в декларацията на КНСБ.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..