Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мотоклубове настояват да бъдат приети предложенията им за законодателни промени

Министърът на транспорта Николай Събев подкрепи исканията им

Снимка: Лилия Осойска

Представители на мотоклубове връчиха през седмицата своите искания за промени в пътния закон, за да се намалят злополуките по пътищата. Част от тях са да има предпазна ограда под мантинелите, а максималната скорост на движение на мотоциклетите да бъде приравнена със скоростта на леките автомобили.

Не протест, а мотошествие направиха в центъра на София мотористите. Те настояха да има повече сигурност при пътуване. По думите им промените в законите се предлагат от хора, които не разбират от проблема. Илиян Тодоров, който кара от над 30 години мотор обясни за БНР:

"Не съм съгласен с новите правила, които искат да ни вкарат -  категория  А ограничението на скоростта да е 80 километра, което е абсурдно. Мотористите да карат по-бавно от големите камиони и от автобусите, категория А 1 и А 2 да не се качват на магистрала, категория А1 и А 2 да излизат на републиканската пътна мрежа, извън населено място ограничението да е 70 километра. По тези пътища също се движат тежки автомобили и ограничението е 90 километра в час, което ни права потенциални жертви".

Теодора заяви:

"Нека да се види кои са конфликтните точки, защото мотористите сме най-уязвими в тези нарушения на правилата. Другото, което да се разреши е движение в бус лентата. В много държави това е направено".  

Владимир Тодоров от Българска асоциация на пострадали при катастрофи каза, че исканията на мотористите са справедливи:

"Това са резонни искания. В момента тече обществено обсъждане на Закона на движение по пътищата и тези справедливи искани трябва да бъдат разгледани от депутатите и да бъдат приети". 


Министърът на транспорта Николай Събев се качи на мотора си и символично поведе шествието.

"Най-реалното, което сега може да се направи е да се допусне мотористите да ползват бус лентата".

35-тима мотористи са загинали през 2019-та по пътищата. При 408 катастрофи. 501 са били произшествията през 2020-та г. със 31 загинали мотористи. През 2021-ва загиналите на мотор само в София са 9 човека. Медийни публикации разкриват, че от началото на тази година в страната ни има около 9 има мотористи. Тази седмица приключи общественото обсъждане на предложените промени в Закона за движение по пътищата. Сред предложенията са скоростта на магистралите да стане 130, а не 140, както е сега. В промените са заложени по-високи глоби за превишена скорост, неправилно паркиране и липса на документи. Предлага се и отпадането на стикерите за „Гражданска отговорност", както и синият талон на автомобила.

След общественото обсъждане предложенията трябва да минат и през комисии. Преди да бъдат приети в пленарната зала. Министърът на транспорта Николай Събев каза, че и той има предложения за законодателни промени:

"Ние също от страна на Министерството на транспорта и съобщенията имаме доста неща, които искаме да бъдат вкарани в закон. Имаме неща, които считаме, че можем да приемем".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27