Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за композитора Маестро Георги Атанасов

Да си спомним за големия български музикант Маестро Атанасов - той е "бащата" на българската опера, а като диригент допринася много за полагането на основите на нашето симфонично изпълнителско дело и за пропагандирането на класическата и българската музика у нас. На 6 май се навършиха 140 години от рожението му.

Труден е житейският път на Маестрото: Израснал е в мизерия и е останал до края на живота си в бедност, въпреки голямата си популярност в цялата страна и големите си заслуги към българската музика. Преследван от интриги, обиди и унижения и, както казва Добри Христов, “жертва на невъзможните условия, в които живее и работи българският музикант“.

Въпреки всичко, Маестро Атанасов твори. Започва пътя си в музиката като капелмайстор - в Хасково, в Карлово, в родния си град Пловдив. През 1914 г. е назначен в Гвардейския оркестър в София. От обикновен военен оркестър Маестрото организира първия симфоничен оркестър у нас, с който изнася много концерти - казват, че са 97 на брой, в които запознава публиката с непознатата дотогава европейска и руска класическа музика, изпълнява новите творби на българските композитори, а това са Панчо Владегеров, Петко Стайнов, Никола Атанасов. Дори и само това да беше заслугата му към родната музика, приносът му щеше да е неоценим.

Но Атанасов е учил в Италия, в консерваторията в Пиза при големия композитор Пиетро Маскани. Запознат с оперното изкуство, той желае да създаде истинска българска опера. Още през 1911 г. композира първата си оперна творба „Борислав“ с либрето на Никола Попов по мотиви от драмата на Иван Вазов. Премиерата е на 4 март същата година, дирижира авторът. 

След не особено сполучливия първи опит следват още пет опери, като най-изпълняваната в цяла България - и от професионалните, и от любителските театри и до днес, е „Гергана“ - либрето Любомир Бобевски по поемата на Петко Славейков „Изворът на белоногата“. Нейната премиера е на 6 юни 1917 г. Тази творба е първата българска лирическа битова опера, с познат за всички сюжет и народностна интонация. Освен шестте си опери, Маестрото композира и една оперета -„Моралисти“, пет великолепни  детски оперети, пет пиеси за пиано, десет солови песни, пиеси за духов оркестър - маршове, китки. С творчеството си се утвърждава като най-големия български композитор в началото на ХХ век, основоположник на българската опера.

В Златния фонд на БНР са запазени спомени за Маестро Атанасов на голямата ни певица от близкото минало Елисавета Йовович. Чуйте тях и нейно изпълнение на откъс от операта "Цвета", както и част от писмо на композитора, писано през 1925 г., в което той говори за необходимостта да се подкрепят младите таланти, за да процъхтява музикалното изкуство в България. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33