Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за композитора Маестро Георги Атанасов

Да си спомним за големия български музикант Маестро Атанасов - той е "бащата" на българската опера, а като диригент допринася много за полагането на основите на нашето симфонично изпълнителско дело и за пропагандирането на класическата и българската музика у нас. На 6 май се навършиха 140 години от рожението му.

Труден е житейският път на Маестрото: Израснал е в мизерия и е останал до края на живота си в бедност, въпреки голямата си популярност в цялата страна и големите си заслуги към българската музика. Преследван от интриги, обиди и унижения и, както казва Добри Христов, “жертва на невъзможните условия, в които живее и работи българският музикант“.

Въпреки всичко, Маестро Атанасов твори. Започва пътя си в музиката като капелмайстор - в Хасково, в Карлово, в родния си град Пловдив. През 1914 г. е назначен в Гвардейския оркестър в София. От обикновен военен оркестър Маестрото организира първия симфоничен оркестър у нас, с който изнася много концерти - казват, че са 97 на брой, в които запознава публиката с непознатата дотогава европейска и руска класическа музика, изпълнява новите творби на българските композитори, а това са Панчо Владегеров, Петко Стайнов, Никола Атанасов. Дори и само това да беше заслугата му към родната музика, приносът му щеше да е неоценим.

Но Атанасов е учил в Италия, в консерваторията в Пиза при големия композитор Пиетро Маскани. Запознат с оперното изкуство, той желае да създаде истинска българска опера. Още през 1911 г. композира първата си оперна творба „Борислав“ с либрето на Никола Попов по мотиви от драмата на Иван Вазов. Премиерата е на 4 март същата година, дирижира авторът. 

След не особено сполучливия първи опит следват още пет опери, като най-изпълняваната в цяла България - и от професионалните, и от любителските театри и до днес, е „Гергана“ - либрето Любомир Бобевски по поемата на Петко Славейков „Изворът на белоногата“. Нейната премиера е на 6 юни 1917 г. Тази творба е първата българска лирическа битова опера, с познат за всички сюжет и народностна интонация. Освен шестте си опери, Маестрото композира и една оперета -„Моралисти“, пет великолепни  детски оперети, пет пиеси за пиано, десет солови песни, пиеси за духов оркестър - маршове, китки. С творчеството си се утвърждава като най-големия български композитор в началото на ХХ век, основоположник на българската опера.

В Златния фонд на БНР са запазени спомени за Маестро Атанасов на голямата ни певица от близкото минало Елисавета Йовович. Чуйте тях и нейно изпълнение на откъс от операта "Цвета", както и част от писмо на композитора, писано през 1925 г., в което той говори за необходимостта да се подкрепят младите таланти, за да процъхтява музикалното изкуство в България. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35