Експозицията включва 8 творби на Илиана Илиева.
„Изкуството на Илиана Илиева е модерно, то е изключително актуално“, допълни за „Хоризонт“ Славина Петрова, куратор в Re Club Gallery.
Илиана Илиева работи с Галерията за модерно и съвременно изкуство „Сачи“ в Лондон. Участвала е в изложението за съвременно изкуство Тhe Other Art Fair в Лос Анджелис.
„Сам по себе си този факт говори за успех на младата художничка. Мисля, че това е впечатляващо. Мисля, че това е едно постижение за нея като артист - работата ѝ с една такава престижна галерия и участието ѝ в един такъв престижен форум“, заяви Даниела Шишманова.
Художничката Илиана Илиева даде информация за участието си в изложението в Лос Анджелис:
„Моя работа беше селектирана в селекцията Best of Fair и тя се радваше на огромен успех сред публиката, като буквално на моменти имаше хора, които се редяха на опашка,за да се снимат с нея. Много концептуална, минималистична, цветна като послание за разлика от всичко, което виждаме днес – днес сме много по-монохромни“.
За серията „Генезис“ тя заяви:
„По повод серията „Генезис“, това беше една от първите теми, с които аз започнах да експериментирам като артист. Не случайно се нарича „Генезис", защото това бяха първите стъпки в изкуството, които аз направих. "Offline" съм озаглавила „Мислителят" на Роден, защото времето, в което живеем толкова ни е погълнало онлайн, че имаме нужда от време на време да останем сами, да се изключим напълно от мрежата, за да можем да бъдем вглъбени във важните неща“.
За изборът на заглавието на изложбата „Аристократ" Илиана Илиева обясни:
„Смятам, че заглавието дойде съвсем естествено предвид действително мястото, на което се намираме – то е емблематично. Наистина сме в центъра на София, където софийската бохема се е вихрила. За мен аристокрацията не е свързана толкова със социален статут, колкото със самосъзнание, със състояние на духа и е свързана с точно такива ценности, за които говоря в изложбата си, за които говоря с картините си, независимо дали са в точно този конкретен стил и с по-модерното изкуство, което представям и тази ценност е свободата. За мен аристократите са хора, които са свободни, които са освободени първо да бъдат себе си извън рамки и граници и второ да бъдат достатъчно свободни като дух, като възприятие и като порядки“.
Проф. Чавдар Попов коментира:
"Тази авторка за съжаление не ми е позната, за пръв път се срещам с нейните творби и виждам, че почеркът ѝ е много оригинален, своеобразен, аз не помня да съм виждал нещо подобно досега. Става дума за картини, които в едър план показват някакви изделия от кожа – например едната част от тези картини - боксови ръкавици, седла, от друга страна творба, която е по „Мислителят“ на Роден. Друга творба виждам пред себе си – глава на кон. Това, което виждам говори за високо професионално майсторство на изпълнението, една добре овладяна маслена техника, която скрива собствените си специфики, ако мога така да се изразя. И ние виждаме платна, които са гладко, фино моделирани, които сякаш не са маслени картини, а всъщност са. Това е интересна игра, която се получава от този ефект- илюзионистичен, който очевидно авторката търси“.
„Маслените картини, които са на платно, изобразяват кожа, като техника е много трудна за изпълнение – гладка живопис и тя се води лакова живопис, слага се съвсем малко пигмент или боя и лак. Като техника и начин на изпълнение е перфектно изпълнена, много трудна техника за живописване“.
Изложбата можете да видите до 12 юни.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..