Експозицията включва 8 творби на Илиана Илиева.
„Изкуството на Илиана Илиева е модерно, то е изключително актуално“, допълни за „Хоризонт“ Славина Петрова, куратор в Re Club Gallery.
Илиана Илиева работи с Галерията за модерно и съвременно изкуство „Сачи“ в Лондон. Участвала е в изложението за съвременно изкуство Тhe Other Art Fair в Лос Анджелис.
„Сам по себе си този факт говори за успех на младата художничка. Мисля, че това е впечатляващо. Мисля, че това е едно постижение за нея като артист - работата ѝ с една такава престижна галерия и участието ѝ в един такъв престижен форум“, заяви Даниела Шишманова.
Художничката Илиана Илиева даде информация за участието си в изложението в Лос Анджелис:
„Моя работа беше селектирана в селекцията Best of Fair и тя се радваше на огромен успех сред публиката, като буквално на моменти имаше хора, които се редяха на опашка,за да се снимат с нея. Много концептуална, минималистична, цветна като послание за разлика от всичко, което виждаме днес – днес сме много по-монохромни“.
За серията „Генезис“ тя заяви:
„По повод серията „Генезис“, това беше една от първите теми, с които аз започнах да експериментирам като артист. Не случайно се нарича „Генезис", защото това бяха първите стъпки в изкуството, които аз направих. "Offline" съм озаглавила „Мислителят" на Роден, защото времето, в което живеем толкова ни е погълнало онлайн, че имаме нужда от време на време да останем сами, да се изключим напълно от мрежата, за да можем да бъдем вглъбени във важните неща“.
За изборът на заглавието на изложбата „Аристократ" Илиана Илиева обясни:
„Смятам, че заглавието дойде съвсем естествено предвид действително мястото, на което се намираме – то е емблематично. Наистина сме в центъра на София, където софийската бохема се е вихрила. За мен аристокрацията не е свързана толкова със социален статут, колкото със самосъзнание, със състояние на духа и е свързана с точно такива ценности, за които говоря в изложбата си, за които говоря с картините си, независимо дали са в точно този конкретен стил и с по-модерното изкуство, което представям и тази ценност е свободата. За мен аристократите са хора, които са свободни, които са освободени първо да бъдат себе си извън рамки и граници и второ да бъдат достатъчно свободни като дух, като възприятие и като порядки“.
Проф. Чавдар Попов коментира:
"Тази авторка за съжаление не ми е позната, за пръв път се срещам с нейните творби и виждам, че почеркът ѝ е много оригинален, своеобразен, аз не помня да съм виждал нещо подобно досега. Става дума за картини, които в едър план показват някакви изделия от кожа – например едната част от тези картини - боксови ръкавици, седла, от друга страна творба, която е по „Мислителят“ на Роден. Друга творба виждам пред себе си – глава на кон. Това, което виждам говори за високо професионално майсторство на изпълнението, една добре овладяна маслена техника, която скрива собствените си специфики, ако мога така да се изразя. И ние виждаме платна, които са гладко, фино моделирани, които сякаш не са маслени картини, а всъщност са. Това е интересна игра, която се получава от този ефект- илюзионистичен, който очевидно авторката търси“.
„Маслените картини, които са на платно, изобразяват кожа, като техника е много трудна за изпълнение – гладка живопис и тя се води лакова живопис, слага се съвсем малко пигмент или боя и лак. Като техника и начин на изпълнение е перфектно изпълнена, много трудна техника за живописване“.
Изложбата можете да видите до 12 юни.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..