Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Незаконните погребения край Банкя (обобщение)

Снимка: Ани Петрова

Останките от тела в близост до недействащи вече гробища на село Клисура са били забелязани от местни хора. Именно те подавт сигнала за зловещото откритие.

Кметският наместник на селото Камелия Димитрова разказа, че е научила за незаконните погребения от местния свещеник. По думите ѝ зад тях стои Георги Енев:

"Той си е фирма, оторизирана, погребална, която си върши тази дейност. Поне това, което аз чух, е, че това са хора без наследници. На него са му давали пари да ги погребва и той няма къде. Това, което аз като свидетел видях, е, че е около този дървесен пояс, под дърветата, на плитко. Ясно е, че е направено криминално, за мен".

От прокуратурата и МВР отказаха да кажат името на задържания, освен инициалите Г.Е.

При задържането си той е разказал, че от няколко години се занимава с незаконни погребения, но след повдигане на обвинението за измама се отрича:

"Тези роднини са заплатили на обвиняемия сума от 1000 лв., за да бъдат кремирани останките. Дори месец по-късно са получили урна, съдържаща прах. Т.е. те не са имали информация, че не е било извършено кремиране на тленните останки на техния баща. Разпитан като обвиняем в присъствието на упълномощен защитник, лицето не се признава за виновен и твърди, че е станала грешка", каза каза говорителят на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова.

Телата на три жени и четири мъже са намерени досега в плитък гроб. Идентифициран е обаче само един от мъжете. Той живеел под наем в Банкя и не поддържал връзка със синовете си. Починал в болница. И за него и за другите няма данни за оказано насилие.

Синовете на мъжа, починал през януари, са платили 1 000 лева за кремацията му. Получили са урна с прах, поясни прокурор Петрова.

Разследващи не изключват незаконните погребения да са много повече, затова и огледите и претъсрванията на мястото продължават.

Говорителят на градската прокуратура определи случая като прецедент, затова и разследването е взето на специален надзор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кабинетът внася в НС доклад за закупуването на специализирана противопожарна техника

Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника. Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание. Той припомни, че в решението на парламента е..

публикувано на 30.07.25 в 10:49

Община Бобов дол ще копае нови кладенци заради проблеми с водата

Община Бобов дол чака разрешително от "Басейнова дирекция" и започва изкопаването на два нови кладенеца, за да реши проблемите с питейната вода, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Най-тежко е положението за с.Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим. Единият кладенец ще е в местността "Умната" в Новоселяне. Той ще е с..

публикувано на 30.07.25 в 10:43

За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара

За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара, заяви на брифинг на летище Пловдив заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. По думите му пожарите в Ямболска и Хасковска област в момента са овладени. Остава сложна обстановката в Струмяни, където днес трябва да се включат 6 хеликоптера, както и двата самолета от Швеция...

публикувано на 30.07.25 в 10:33
Бойко Борисов в НС, 30 юли 2025 г.

Борисов за противопожарната летателна техника: Хеликоптерите са по-добрият вариант

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи решение за техническо обезпечаване с летателна техника на борбата с пожарите: "За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложно е за пилотиране подобна техника и обучението и поддържането на формата да кажем на пилота във..

публикувано на 30.07.25 в 10:18

Сметната палата ще извърши одит на осигуряването на достъп до питейна вода на населението

Сметната палата ще извърши одит на осигуряването на достъп до питейна вода на населението в условия на засушаване за периода от 1 януари 2021 г. до края на тази година, пише в сайта на институцията. Ще бъдат проверени министерствата на регионалното развитие и на околната среда за това как се управляват водните ресурси за питейни нужди,..

публикувано на 30.07.25 в 10:16
Урсула фон дер Лайен и Алберт Бурла във фабрика на

"Политико": Изтече срокът за обжалване на решението на Съда на ЕС по казуса с Фон дер Лайен и "Пфайзер"

Изтече срокът, в който Европейската комисия можеше да обжалва решението на Съда на ЕС във връзка със съобщенията между нейната председателка Урсула фон дер Лайен и изпълнителния директор на "Пфайзер" Албер Бурла, съобщава "Политико". Това означава, че неговото решение от май остава в сила. Съдът на ЕС отмени решението на Европейската..

публикувано на 30.07.25 в 10:08

НС няма да изслушва премиера и вътрешния министър за средства за противопожарна техника

Депутатите отхвърлиха предложението на "Възраждане" и ПП-ДБ да бъдат изслушани премиерът Росен Желязков и министърът на вътрешните работи Даниел Митов във връзка с отпуснати средства за закупуване на противопожарна техника. Първо на гласуване бе подложено искането на "Възраждане" за изслушване на премиера Росен Желязков. То бе отхвърлено с 88..

публикувано на 30.07.25 в 10:04