Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България с два финала на Световната купа във Варна

Валентина Георгиева и Теодор Трифонов се класира за финалите съответно на прескок и на земя на Световната купа по спортна гимнастика във Варна. 

Възпитаничката на Филип Янев спечели квалификацията с обща оценка от двата прескока 13.575 точки (първи прескок 13.600 точки и втори прескок – 13.550 точки).

„Чувствам се доволна от прескоците, които направих. Допуснах леки грешки на първия прескок, но мина. Във финала напрежението ще е по-голямо. Ще се опитаме да го избегнем максимално. Още малко ще се напънем и ще стане. Треньорът ми има леки забележки, но като цяло е доволен. На тази св определено има конкуренция. Доста голяма. В сравнение с Купата в Баку, тук има конкуренция. Тук ще играя четири уреда. Земята, стига да я изиграя, тъй като имам контузия в глезените, ако издържат, ще се надяваме на висока оценка и на този уред", каза след представянето си Валентина Георгиева.

В квалификацията на смесена успоредка Валентина звърши на 26-то място с оценка от 9.500 след падане от уреда.

В пресявките на земя Теодор Трифонов завърши с пети резултат. Състезателят на Дмитрий Николов беше оценен с 13.800 точки, което му позволи да попадне сред осемте най-добри на този уред.

„Доволен съм, най-вече от изиграването си. Това е първият ми финал на Световна купа при мъжете. Още по-ценно е, че е пред родна публика, у дома. Имах очаквания да се класирам за този финал, защото на този уред бях най-подготвен. Най-високата ми начална оценка е именно на земя. Надявах се до последно, изиграх си и се случи“, сподели след квалификациите Теодор Трифонов.

Другият ни представител в пресявките на земя Йордан Александров се класира на 25-та позиция с оценка от 11.700 точки и три десети наказания.

В изиграванията на кон с гривни Теодор Трифонов записа 25-ти резултат с 10.750 точки. Йордан Александров завърши 13-ти с 12.050 точки.

В квалификацията на халки Христос Маринов изигра стабилно и много концентрирано съчетанието си, но оценката от 13.600 точки не му стигна да влезе сред осемте гимнастика, които ще си оспорват отличията. От място във финала го разделиха само две места, след като завърши 10-ти. Брат му Исус Маринов е 19-ти с 13.050.

Утре състезанието в Двореца на културата и спорта продължава с квалификациите на прескок, успоредка и висилка при мъжете и на земя и греда при жените.

Началото е от 14.00 часа, а входа за зрителите е свободен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Росенов спечели първи медал за България в Будапеща

Радослав Росенов донесе първия медал за България от Европейското първенство по бокс за мъже и жени до 23 години. Шампионът в категория до 60 килограма от последните три години се класира на полуфиналите в Будапеща. Националът ни продължава перфектната си серия, след като срази Тициано Алчати (Италия). Под наставленията на Жоел Арате и Валентин..

публикувано на 25.11.25 в 18:07

Ботев (Пловдив) заплашен с лишаване от домакинство

Дисциплинарната комисия на БФС наложи по доклади финансови глоби на осем клуба след поредните кръгове в първенствата на Първа и на Втора лига. Седем от наказаните са от елита, като най-сериозни са санкциите за Ботев (Пловдив), Берое (Стара Загора) и ЦСКА (София). Пловдивчани трябва да платят за различни провинения общо 5500 лева, а също така..

публикувано на 25.11.25 в 17:31

Баскетнационалите ни започнаха подготовка за мача срещу Армения

Мъжкият ни национален отбор по баскетбол започна подготовка за първия си мач от предквалификациите за Евробаскет 2029. Избраниците на селекционера Любомир Минчев проведоха първо занимание в зала "Георги Христов" в Ботевград, информираха от Българската федерация по баскетбол. На разположение за предстоящия двубой с Армения ще бъдат натурализираният..

публикувано на 25.11.25 в 07:25
Доброволците на НПМГ ще подкрепят СП за спортисти със синдром на Даун

Доброволците на НПМГ ще подкрепят СП за спортисти със синдром на Даун

Ученици от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов" ще подкрепят организацията на Световното първенство за спортисти със синдром на Даун, което ще се проведе от 13 до 19 юни 2026 година в София. Те ще подпомагат логистиката, посрещането и ориентирането на международните делегации, ще оказват съдействие на публиката и ще..

публикувано на 25.11.25 в 06:37
Валери Божинов

И Валери Божинов изрази подкрепа за Боби Михайлов

Валери Божинов е поредният футболен човек, който изрази подкрепата си към Борислав Михайлов. Бившият президент на Българския футболен съюз беше приет по спешност в болница заради получен инсулт. "Пожелавам ти сила, онази истинската, която имат само шампионите. Знам, че ударът е тежък, но твоят характер е още по-силен.  Вярвам във възстановяването ти и..

публикувано на 25.11.25 в 06:25
Борците ни с отборна титла на ЕП за полицаи в Загреб

Борците ни с отборна титла на ЕП за полицаи в Загреб

Българските борци спечелиха отборната титла на европейското първенство за полицаи в хърватската столица Загреб, което се случва за първи път в 75-годишната история на шампионатите под егидата на Европейския полицейски спортен съюз (USPE), съобщиха от федерацията. Българският тим участва с 10 състезатели, като всички си тръгнаха с отличия. Равносметката..

публикувано на 25.11.25 в 06:18
От ляво на дясно Борислав Иванов и Николай Христов,

Николай Христов с бронз от Олимпийските игри за глухи спортисти

Николай Христов спечели бронзов медал на Олимпийските игри за глухи спортисти (Дефлимпикс игрите) в турнира по карате, които се провеждат в японската столица Токио. Възпитаникът на Борислав Иванов, който е състезател от Спортна федерация на глухите в България, взе отличието в дисциплината "Кумите" в категория 75 килограма, след като записа две победи и..

публикувано на 25.11.25 в 05:57