Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър е домакин на международна антикорупционна конференция

Кипърският президент Никос Анастасиадис.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Борбата с корупцията е тема на международна конференция на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която започва днес в Никозия. Неин домакин е парламентът на Кипър.

В двудневния форум на тема "Борба с корупцията, защита на демокрацията: ролята на националните парламенти" участват депутати от 30 държави членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и страни нейни партньори, представители на Световната банка, ООН, международни неправителствени организации.

В дискусиите ще бъдат обсъдени ролята на националните парламенти в предотвратяването и борбата с корупцията, както и приносът на независимите институции и медиите в този процес.

Ще бъдат представени ключови политики и добри практики в страните за справяне с това явление, за повишаване на прозрачността и отчетността в обществото.

Целта е конференцията да подпомогне националните парламенти в бъдещите им законодателни инициативи в тази област.

Правителството на Кипър е решено да се справи с корупцията, укрепвайки върховенството на закона, за което предприема промени в правната рамка и реформи. В това президентът Никос Анастасиадис увери председателя на Парламентарната асамблея на ОССЕ Маргарета Седерфелт по време на срещата им в четвъртък.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Карбовски

Мартин Карбовски: Политиците се бият и доказват, а ние го отнасяме

" Вече никой не мисли за политиците като за хора, които могат да ти свършат работа. Те се бият, те се доказват, а ние го отнасяме , защото атовете се ритат, а магаретата реват. А важното е кой ще свърши работата".  Това коментира пред БНР журналистът Мартин Карбовски.  " Борисов е гъвкав и се опитва да угоди и на двете страни в големия..

публикувано на 17.10.25 в 18:31
Протест в Плевен по делото Сияна и блокада на центъра на града

Делото за катастрофата, при която загина Сияна, ще продължи през ноември

Плевенският окръжен съд заседава днес по делото срещу шофьора на камиона предизвикал катастрофата край Телиш при която в края на март загина 12-годишната Сияна Попова, а дядо ѝ пострада тежко. По време на пет часовото съдебно заседание бяха разпитани тримата явили се призовани свидетели, както и двама вещи лица. Обвиняемият шофьор отново..

публикувано на 17.10.25 в 18:25

В МВнР няма искане от Москва за прелитане на самолета на Путин през въздушното ни пространство напът за Унгария

На този етап в Министерството на външните работи не е постъпвало искане от страна на Москва самолетът на руския президент Владимир Путин да прелети през българското въздушно пространство напът за Унгария, където се очаква той да се срещне с американския си колега Доналд Тръмп. Намеренията са срещата на върха в Будапеща да се състои през..

публикувано на 17.10.25 в 18:18
Постановката

"Вяра, надежда и любов" - премиера за завръщането на Красимир Тодоров на силистренска сцена

На 21 октомври силистренският Драматично-куклен театър ще представи премиерата на най-новата постановка "Вяра, надежда и любов" - пиеса, която носи едновременно хумор, тъга и дълбока човешка философия. Една история за трите лица на човешката мечта – и за това колко близо може да е щастието, когато спрем да го търсим надалеч.  Автор и режисьор е..

публикувано на 17.10.25 в 18:15

ООН: Достъпът на камионите с хуманитарна помощ в северната част на ивицата Газа все още е затруднен

Достъпът на камионите с хуманитарна помощ в северната част на ивицата Газа все още е затруднен, обяви ООН, седмица след постигнатото споразумение между Израел и "Хамас". Палестинската групировка призова днес посредниците в преговорите с Израел да настояват за следващите стъпки от плана за прекратяване на огъня в анклава, съобщават Ройтерс и..

публикувано на 17.10.25 в 18:03

В ход са усилени дипломатически действия за организиране на среща в Будапеща между Тръмп и Путин

В ход са усилени дипломатически действия за организиране на среща в Будапеща между президентите на Съединените щати и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин през следващите две седмици. Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че това ще бъде "среща за мир". Тръмп и Путин планират да се срещнат в Будапеща Унгария ще гарантира, че руският..

публикувано на 17.10.25 в 17:53
Язовир

ОТ СЦДП заявиха, че няма поголовна сеч в горите около язовир "Йовковци"

Северноцентралното държавно горско предприятие (СЦДП) не е позволявало и не е извършвало поголовна сеч в горите около язовир "Йовковци". Така отговориха горските на твърденията на управителя на Водоснабдяване и канализация "Йовковци", че поголовната сеч е причината цяла седмица дружеството да не може да се справи с мътната вода, която от..

публикувано на 17.10.25 в 17:27