Отбелязваме 110 години от рождението на писателката Яна Язова с истинско име Люба Тодорова Ганчева.
В Златния фонд на БНР се пази запис от 1987 година, в който писателката Елисавета Багряна коментира творчеството на Яна Язова:
„Аз я познавах лично. Тя беше много по-млада от мен и се прояви, когато аз бях име на поетеса българска, тя беше от начинаещите млади поетеси. Тя беше талантлива безспорно“.
Професор Вера Бонева, автор на предговора на книгата на Юлий Йорданов „Перлата на перото“, коментира:
„Може би обобщаващата и най-ясната посока, в която тя се развива е свързана с желанието и амбицията на автора да създаде за съвременния читател един жив образ на Яна Язова и като личност, и като биография, и като присъствие в творческите среди на българското общество до средата на 20 век и като представа в редовете на днешните интелектуалци, които не спират да интерпретират този сложен биографичен разказ за нейната съдба, както и нейните книги във всички жанрове, в които е работила“.
Поетът Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, е автор на предговорите на две от книгите на Юлий Йорданов.
"Той е член на нашия съюз. Един писател, който непрекъснато се утвърждава със своите книги, изследвания, които са много интересни. Той е роден в един от емблематичните градове на България - дунавският град Лом, който е и много аристократичен град. Още в далечната 1856 се основа читалището "Постоянство". Юлий Йорданов успява като духовен златотърсач да търси духовните опори на града и на Северозапада".
Книгата на Юлий Йорданов "Съдба, породена от перото" също е посветена на Яна Язова.
"По това време аз все още не бях открил къщата, в която е родена. Но в един прекрасен 16 декември на 2016 година, в навечерието на Рождество Христово, аз си направих чудесен подарък като в един от документите открих къщата, в която е родена".
На въпрос какво е мястото, което заема професор Александър Балабанов в живота на Яна Язова, Юлий Йорданов отговори:
"Аз мисля, че е огромно това място, защото Балабанов е бил като преподавател уникален учен. Той е имал странен метод на преподаване".
Пътят на Юлий Йорданов в литературата тръгва от родния му град Лом. Там завършва средното си образование в политехническата гимназия „Найден Геров”. Дипломира се във философския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”, а след това и във факултета по журналистика.
Творческата му дейност започва в ломския вестник „Народна трибуна”, на чиито страници печата първите си литературно-критически статии и краеведски изследвания, за да премине по-късно в областните вестници „Септемврийско дело”, „Дело”, „Вселена” и „Монт-прес”. В последния е отговорен редактор и отговорен секретар. Бил е кореспондент на няколко софийски вестника, в които публикува оперативна литературна критика и краеведски изследвания. Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет „Васил Левски”, на званието „Почетен краевед” на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет „Ангел Кънчев” за литературна критика, на наградата „Журналист на годината” на Синдиката на българските учители, на почетния знак „Кръстьо Пишурка” на Община Лом, на почетния знак на кмета на Община Лом и на други отличия.
Член е на Съюза на българските писатели и е кореспондент на съюзния вестник „Словото днес”. Член е на Съюза на българските журналисти. Носител е на почетната грамота на Съюза на българските писатели и на почетната грамота на Съюза на българските журналисти. Литературен критик. Двукратен носител на наградата „Перо и меч” на Съюза на запасното войнство на Република България.
През 1988 година издава първата си книга „Северозападната литературна нива”, която вече е библиографска рядкост. От тогава досега е автор на 17 книги с литературна и изкуствоведска критика. Написал е и неиздадената художествено-документална книга „Орелът с ангелската душа” за Дядо Цеко Петков - Воеводата, от чийто род произхожда.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Предложение за регламентиране на обособена зона за рисуване и представяне на графити изкуство и арт-изяви по каменното корито на река Банщица през Кюстендил e направил кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така градът ще се сдобие с арт-спот, където всеки ще може, без никакви забрани, да демонстрира таланта си, мотивира се кметът. Кюстендил ще e..
На 2 юни в зала "България" ще се развихрят кралете на аржентинското танго Quinteto Astor Piazzolla. Носителите на две награди "Латино Грами" ще изнесат спектакли и на сцените на Летния театър във Варна и Античния театър в Пловдив. За летния сезон у нас е предвидена фламенко програма, обединяваща елит от музиканти, певци и танцьори. Това съобщи..
Пролетният панаир на книгата беше открит днес пред НДК. Над 140 издателства представят най-новите книги в 67 шатри. Близо 100 ще са съпътстващите събития, премиери на книги и срещи с автори до неделя - 1 юни, когато е последния ден на панаира. Това разказа пред БНР Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на асоциация "Българска..
Пролетният панаир на книгата се открива днес. Щандовете на издателствата вече са разположени около Националния дворец на културата. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие изложението, което по традиция събира на едно място издатели, автори, преводачи и читатели в сърцето на столицата. Организатор е асоциация "Българска книга". До първи юни..
Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..
Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..
В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..