Военната операция в Украйна струва на Русия "огромни" средства, призна в петък финансовият министър на страната Антон Силуанов, определяйки в същото време размера на бюджетните стимули за икономиката на 8 трилиона рубли (около 120 милиарда долара).
"Необходими са пари, огромни ресурси за специалната операция в Украйна", посочи Силуанов по време на лекция в Московския финансова университет, предадоха Ройтерс и Файненшъл таймс".
За да компенсира допълнителните разходи за подкрепа на икономиката на фона на западните санкции и други ограничения, руската държава също обяви бюджетен стимул на стойностт 8 трлн. рубли за тази година.
"Това са огромни суми. Имаме нужда от тези ресурси, за да поддържаме икономиката, нашите граждани", каза Силуанов.
По-рано тази седмица президентът Владимир Путин нареди увеличение с 10% на пенсиите и минималната заплата, за да предпази руснаците от инфлацията, но отрече, че всички икономически проблеми са свързани с това, което Русия нарича "специална военна операция" в Украйна.
Мерките ще струват на федералния бюджет около 600 милиарда рубли тази година и около 1 трилион рубли през 2023 г., каза по-рано тази седмица Силуанов.
По-рано този месец пък руският премиер Михаил Мишустин отбеляза, че бюджетните разходи на Русия през първите четири месеца на годината са се увеличили с близо една четвърт в сравнение със същия период на миналата година. В същото време обаче по-високите приходи от петрол и газ са допринесли за по-високите бюджетни приходи, посочи тогава Мишустин.
В лекцията си в петък Силуанов също така защити контрола на капитала и замразяването на активи за чуждестранни инвеститори от т.нар. "неприятелски" държави, които Москва наложи в отговор на западните санкции.
"Ние ще запазим инвестициите, направени от чужденци от "неприятелски" страни в Русия, по същия начин, както те ще задържат нашите златни и валутни резерви“, каза Силуанов, имайки предвид западните санкции, включващи замразяване на около 300 милиарда долара от международните резерви на Русия.
Силуанов каза още, че ограниченията за движение на капитали за чуждестранни инвеститори могат да останат в сила, докато санкциите не бъдат отменени или резервите не бъдат размразени.
Двама души загинаха, а няколко души бяха ранени, след като кола се вряза в множество хора в югозападния германски град Манхайм, предаде ДПА, като се позова на източници от службите за сигурност. Първоначално беше съобщено за едни загинал човек. Автомобил се е врязал в тълпа хора в Манхайм Според информацията, съобщена от службите за сигурност,..
Американският президент Доналд Тръмп продължава с публичните си нападки срещу президента на Украйна Володимир Зеленски. Без резултат завърши срещата между Тръмп и Зеленски Тръмп сподели тази вечер в интернет платформата Truth Social съобщение на "Асошиейтед прес" от снощния брифинг на Зеленски в Лондон със заглавие "Украинският президент казва, че..
Трети март е олицетворение на съкровения идеал на поколения българи за свободна, обединена и независима България. Това каза президентът Румен Радев в словото си по повод на националния празник - Трети март. Държавният глава участва в тържествената заря-проверка на площад "Народно събрание“ в София, където прие почетния строй на..
Водата в горнооряховското село Стрелец не е годна за пиене. За това предупреди Регионалната здравна инспекция. Община Горна Оряховица прави организация за доставката на бутилирана вода за населението. Водата в село Стрелец не е подходяща за пиене, особено от бебета, малки деца, бременни жени и хора с хронични заболявания, защото е..
Централната гара във Виена е евакуирана заради предполагаема бомбена заплаха. В ход е мащабна полицейска операция, съобщи "Ройтерс", като се позова на вестник "Курир". Преустановен е жп превозът. Полицията в австрийската столица призова гражданите да не посещават гарата.
Хиляди хора от всички краища на България присъстваха в курорта Пампорово на Голямото ски спускане с народни носии и български трибагреници, посветено на националния празник – 3 март. За поредна година в масовото шествие от връх Снежанка до "Студенец“ се включиха малки и големи, дошли специално за честването на празника от цялата..
"Утре ще изпратя писмо до страните членки, в които ще ги информирам за плана "Превъоръжи Европа", каза председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя прави това два дни преди извънредното заседание на евролидерите на 6 март, което ще бъде изцяло посветено на тази тема, както и на военната помощ на ЕС за Украйна. Фон дер..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.