Като краен вариант, при изчерпване на местата за настаняване на украинските бежанци в държавни бази, те ще бъдат приети в бежанския център в Елхово, който разполага с 1750 места. Това каза в Бургас председателят на Агенцията за бежанците Мариана Тошева.
Тя коментира днешното преместване с организиран транспорт на украински бежанци от Варна и Бургас, което на практика се провали. На варненската гара от очакваните 250 души дойдоха петима, а в Бургас - от заявилите желание за преместване 300 души, се явиха 57. По данни на кореспондента на БНР в морската столица украинците са предпочели да намерят квартири във Варна и региона или да се върнат в родината си.
7 хиляди са украинските граждани в Бургаска област, които са заявили, че търсят подслон, уточни директорът на Държавната агенция за бежанците. На този етап не е ясно кога ще тръгне следващата група с украински бежанци от Слънчев бряг към вътрешността на страната.
Не 250, а 5 украински граждани тръгнаха днес от Варна към Рибарица, а вместо 300 - 57 от Слънчев бряг до почивната база на БДЖ в Паничище. По този повод Мариана Тошева отбеляза:
"Хората, които не тръгнаха днес, до последно, до вчера са минавали екипи, твърдяха, че пътуват и че приемат последващото настаняване. Какво се случи днес – украинците, които трябваше да се качат в автобусите, вече пред хотела и изведнъж, без някаква основателна причина, започнаха да се отказват от настаняване", каза председателят на Агенцията за бежанците.
"Основното, е че почти всички украински граждани искат до последно да се възползват от възможността да останат в хотелите", добави тя.
След първи юни, ако не достигнат местата за настаняване, украинските бежанци ще бъдат преместени в бежанския център в Елхово, каза още Мариана Тошева:
"Това е "най-фаталният вариант", не искаме да вървим на него, ако се наложи поради някакви причини, най-вече капризи – добре, заповядайте, ето там настаняваме всички мигранти. Какъв е проблемът да бъдете настанени. Дали си от Украйна, или си от Афганистан, не виждам каква е разликата, всички сме живи хора. Това са контейнерни селища“.
Кога и къде ще бъдат преместени утре украинските граждани от Южното Черноморие към вътрешността на страната никой представител на държавна институция не се ангажира да каже.
Над 5 хиляди украинци са напуснали България през последното денонощие, а пристигналите са двойно по-малко. Пет хиляди вече имат трудови договори за работа у нас, каза по-рано днес пред БНР председателят на Агенцията за бежанците:
"3000 официално регистрирани трудови договори на територията на Варна. От петък имахме информация, през НАП идва информацията, регистрирани официално. Защото има хора, които са си намерили някакъв вариант на заетост, но не чрез договорни отношения, което силно не препоръчваме, но това е техен избор. Бяха последно 5000 човека - споменаха, че официално са регистрирани", посочи Мариана Тошева.
Турция поднови поканата си към Русия и Украйна да преговарят за мир на нейна територия. Готовността да приеме такива преговори изрази външният министър Хакан Фидан пред руския първи дипломат Сергей Лавров, който посети днес Анкара. Президентът Реджеп Ердоган изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна и за инициативата на американския си..
Сградата на Министерския съвет в центъра на столицата бе осветена в цветовете на украинското и на българското знаме. Правителствената пресслужба посочва, че това се прави в израз на подкрепа за Украйна и на солидарност с украинския народ 3 години след началото на пълномащабната руска война.
"Сигурността на Украйна е сигурност за цяла Европа. Само заедно можем да постигнем сигурност, просперитет и траен мир в Европа. Нашата борба продължава." "Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството Това каза посланик Олеся Илашчук на гражданския Събор в подкрепа на Украйна, който се провежда пред сградата на президентската..
Десетки българи и украински бежанци се събраха на мълчаливо бдение пред паметника "Майка България“ в центъра на Велико Търново, за да отбележат третата година от началото на военната агресия на Русия в Украйна с инициативата "Подкрепа за Украйна – сигурност за Европа“. Да се завърнат в свободна Украйна, но да има къде да се върнат с децата..
Съединените щати предупредиха, че ще наложат вето на всички опити за промяна на проекторезолюцията, която предлагат на Съвета за сигурност на ООН за гласуване по повод третата годишнина от началото на руско-украинската война. Това съобщи агенция Ройтерс. Администрацията на Доналд Тръмп се опитва да събере воюващите страни на масата за..
Конфликтът между Русия и Украйна не може да намери военно решение, заяви пред журналисти президентът Румен Радев "Аз очаквам най-сетне разумът да надделее. Очаквам започналите дипломатически усилия, които започват да заместват вече снарядите и бомбите, да се движат много по-интензивно и догодина ние да отбележим годишнина, без да сме в условия на..
С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и бомбардировките, докато претенциите й към Киев не бъдат удовлетворени. Песков не бе никак изненадан..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.