Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не е предвиждано да има орган, който самостоятелно да взема решения и да включва или изключва лица от списъците"

Иван Демерджиев: Някои политици искат в аванс да си осигурят комфорта след първия списък "Магнитски"

Този механизъм не е репресивен, а защитен, коментира бившият правосъден министър за първоначалната концепция за български закон тип "Магнитски"

Иван Демерджиев
Снимка: БГНЕС

Определени политици искат в аванс да си осигурят комфорта, който са имали след първия списък "Магнитски", понеже предстои да излезе втора част от списъка, но българската държава е длъжна да предприеме някакви мерки този път. Това мнение изрази в интервю за БНР Иван Демерджиев - бивш заместник-министър и министър на правосъдието. 

Демерджиев е участвал в първия етап от разработването на българско законодателство тип "Магнитски" и коментира темата след появилия се в публичното пространство вариант на проект за български "Магнитски". 
 
"Този механизъм не е репресивен, този механизъм е защитен, поне както беше подготвен в концепцията", заяви бившият правосъден министър.

"Донякъде наподобява, но не мога да се ангажирам с идентичност на този текст с текста, върху който работихме. Създадохме една концепция, която представихме пред комисията "Магнитски" в 46-ото Народно събрание. Там бяха голяма част от хората, които в момента вземат становище по въпроса."

В момента ме удивлява този порив темата да се коментира емоционално, а не професионално, изтъкна Демерджиев, според когото във въпросната комисия тогава не са били получени никакви позиции и коментари след представянето на концепцията.

"Голяма част от хората имаха възможност да направят това на професионално ниво доста отдавна."

Наложените санкции по "Магнитски" застрашаваха изключително много националната сигурност, защото можеха да блокират работата на банкови институции и ключови публични предприятия, изтъкна бившият заместник-министър и министър на правосъдието.

"Идеята беше не да се засегне някой неоправдано, а да се защити държавата от действията на лица, които са попаднали в подобни списъци или лица, които са попаднали в подобни списъци, но застрашават по същия начин сигурността на държавата."

В предаването "Преди всички" Иван Демерджиев допълни още, че е било предвидено решенията да се вземат от Министерския съвет, но да има "помощен орган". Той увери, че "в нито един от вариантите не е предвиждано да има орган, който самостоятелно да взема решения и да включва или изключва лица от списъците на тези лица, които застрашават с действията си националната сигурност".

Това е било разписано да става "въз основа на данни, които се обсъждат на междуведомствен съвет", който да прави мотивирано предложение към Министерския съвет, стана ясно още от думите на Демерджиев.

Тук никой не предвижда запориране на имоти, уточни Иван Демерджиев. По думите му става въпрос за приключване на договорни отношения на определени държавни органи, публични предприятия и стратегически обекти с лица от списъка.

"Нито е предвиждана някаква конфискация, нито са предвиждани някакви интензивни мерки, които до такава степен да засегнат правата и интересите им, че това засягане да бъде непоправимо, както в момента се тръби в медиите."

В концепцията е било предвидено предварително изпълнение, каквото имат редица административни актове, каза Демерджиев.

Тревожен е фактът, че лица, включени в списъка "Магнитски", "продължават да оперират в страната спокойно, сякаш нищо не се е случило", подчерта той.

Демерджиев изрази надежда "управляващите да не се уплашат и този дебат да продължи, но на професионално ниво", защото в момента позициите не са юридически, а политически и "откровено са насочени към лицата, които евентуално ще попаднат във втория списък "Магнитски".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44