Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бившата белодробна болница в Пловдив посреща украински бежанци обновена

Около 2000 украински граждани са потърсили убежище в града от началото на войната

Бившата белодробна болница в Пловдив ще посрещне украински бежанци с обновени стаи
Снимка: БГНЕС

През седмицата се очаква в бившата пловдивска белодробна болница да започне настаняването на украински бежанци, включително и на напуснали хотели по Черноморието.

Преди два месеца общинската администрация и група украинци, живеещи от години в Пловдив, предприеха мащабна акция за разчистването на запустялата след затварянето ѝ преди 7 години сграда. С доброволен труд и дарения се включиха стотици пловдивчани. Ремонтирани бяха електрическата и ВиК инсталации. Обновени бяха санитарните помещения. В момента се довършва боядисването на стаите, закупено е всичко необходимо за обзавеждането.

Бившата белодробна болница ще функционира като център за временно настаняване на украински бежанци, обясниха заместник-кметът Георги Титюков и украинката Наталия Елис, чиято фондация вече близо 2 месеца активно подпомага установяването на сънародниците ѝ в града.

Всеки ден те получават запитвания от хора, които трябва да се преместят от хотелите по Черноморието.  

Търсят работа, търсят подслон. Ние им помагаме, колкото можем. Сега започва голямо движение и до средата на юни ще бъде доста активно“, казва Наталия Елис.

Обособени са 53 стаи в изцяло обновените три етажа на бившата болницата. Общият капацитет е 160 души.

„Идеята е да ги настаним за месец-два-три, за да можем да ги интегрираме“, уточнява Георги Титюков.

Помещенията в болницата са ремонтирани с доброволен труд  Снимка: Радио Пловдив

Около 2000 са украинските бежанци, потърсили убежище в Пловдив от началото на войната, предимно майки с деца. Заради ограничените възможности на общината за настаняване, повечето са приютени в жилища, предоставени доброволно от пловдивчани. Има и такива, които сами са си подсигурили квартири и плащат наем, а тъй като се увеличава и броят на започващите работа, е важно да се реши проблемът със социализацията на децата и записването им в детските градини, изтъква заместник-кметът Стефан Стоянов. 

„Вече имаме 35 деца, но процесът е бавен, главно заради ваксинациите и по-рестриктивното законодателство, което реши да приеме държавата. Немалка част вече от украинската общност е преценила, че ще остане тук за известно време и трябва да се интегрира, ние пък сме длъжни да помогнем“, коментира Стоянов.

За да се компенсира бавното настаняване в общинските детски градини, в район „Тракия“ от петък работи дневен център за украински деца, допълва Наталия Елис.

„Започнахме с 18 деца, чиито майки намериха работа. Центърът е почасов. Разрешаваме на майките да влизат заедно с децата, защото има деца, които са много уплашени след всичко, което се е случило в Украйна. Майките да стоят, колкото трябва заедно с децата, за да свикнат.“

Две са учителките в новия център. Уточнен е и персоналът за втория, който ще бъде на булевард „Източен“ и ще заработи до дни. Според Елис сега е много лесно да намериш работа в Пловдив.

„Имаме запитване за още 200 деца от майки, които са намерили работа или в момента търсят.“

Най-често украински граждани търсят работодатели от сферата на хотелиерството и ресторантьорството, тъй като в тази сфера не се изисква владеенето на български език. Наемат ги като камериерки и помощник-готвачи. Хотелиерите се интересуват и от украинци, които говорят английски.

С тяхна помощ е осъществена и връзка с производствени фирми. Наталия Елис смята, че въпрос на време и желание е да се реализират професионалисти от всякакви сфери, защото „няма професия, която да не може да бъде конвертируема – който иска, той работи“.

„По същата схема ще работим и с бежанците, които тепърва ще пристигат в Пловдив“, уверява Наталия Елис.

Продължават и курсовете по български език, които започнаха преди близо 2 месеца със съдействието на общинската и областната администрации.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31