Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Попов: Смесено гласуване парира минусите и на машинния, и на хартиения вот

Филип Попов
Снимка: БГНЕС

Очаква се следващата седмица законопроектът на БСП за изменение на Изборния кодекс да влезе в правната комисия на парламента, чака се и становището на ЦИК, което обаче не е обвързващо. Това каза пред БНР Филип Попов, заместник-председател на ПГ на БСП за България.

Той припомни, че промените са внесени заради исторически ниската избирателна активност на последните избори, което води до делегитимация на избраните органи, а "една от съществените причини е машинното гласуване".

"Машините имат своя принос, своя плюс – че няма недействителни бюлетини, но когато се сложи на везната броят недействителни бюлетини и исторически ниската избирателна активност, следва да се направи този анализ, който направихме. Затова върнахме възможността алтернативно – който желае и с хартия", коментира Попов в предаването "Преди всички".

В проекта тъмните стаички се премахват, за да се ограничи възможността на контролиран вот. Тайната на вота се запазва, но няма как човек да извади телефон или друго средство и да заснеме как гласува, поясни той.

Филип Попов смята, че при смесения вариант – и машинно, и хартиено гласуване, могат да се "парират минусите и на двете".

"Няма безкрайно коректно решение. Винаги ще има някакъв негатив."

Проектът е минал през коалиционен съвет, към настоящия момент няма подкрепа от останалите коалиционни партньори.

"Не сме говорили нито с ГЕРБ, нито с ДПС по отношение на Изборния кодекс. Не знам те как ще гласуват, нито "Възраждане."

Темата не е част от коалиционното споразумение, уточни Филип Попов.

"Не сме нарушили по никакъв начин коалиционното споразумение."

Във връзка с предложените от ИТН промени в законодателството за референдумите Филип Попов посочи, че това е "специфичен закон с доста сериозни последици при евентуална промяна в него".

Според него общественото мнение за Северна Македония е ясно и не е нужно да се харчат пари да се прави референдум, за какъвто намекна президентът Румен Радев в коментара си за посещението на премиера във Франция.  

Цялото интервю с Филип Попов слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01