Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Декларации в НС, посветени на подвига на Ботев

| обновено на 02.06.22 в 12:40
Снимка: БГНЕС

Заседанието на Народното събрание започна с декларации, посветени на 146-ата годишнина от героичния подвиг на Христо Ботев и загиналите за свободата на България. 

Председателят на НС Никола Минчев призова, да помним примера на загиналите за свободата и независимостта на България:

„Нека те ни бъдат за пример, защото от тях да се научим на чиста и всеотдайна обич към отечеството. Нека бъдем достойни наследници на идеите, делото и заветите на нашите предци! Поклон пред светлата памет на Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на Република България“.

Депутатът от "Продължаваме промяната" Йордан Терзийски подчерта, че свободата не е даденост, а ценност, която е извоювана:

"А за да я пазим, трябва да продължим да се борим. Всеки един от нас! Да се борим срещу неправдите, срещу схемите, срещу корупцията, които задушават свободата".

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов отбеляза, че днес почитаме тези, които са пренебрегнали себе си в името на отечеството:

"Днес ние трябва да запомним едно - историята помни героите и забравя, и презира предателите. Поклон пред тези, които умряха, за да живеем ние, да живее България".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сирийските сили за сигурност патрулират по улиците на град Джабле, провинция Латакия, 9 март 2025 г.

Гърция е готова да изпрати хуманитарна помощ на пострадалите от насилието в Сирия

Гърция е в готовност да изпрати хуманитарна помощ на пострадалите от размириците в Сирия, заяви външният министър Георгиос Герапетридис. Атина настоява да се запазят правата на християните в страната. Гръцкият външен министър Георгиос Герапетридис изрази подкрепа към патриарха на Антилохия Йоан Десети с искане да се спре преследването на..

публикувано на 10.03.25 в 11:44

Отворено писмо събра 17 хил. подписа в подкрепа на Украйна

168 души поискаха с отворено писмо категорична позиция на България в подкрепа на Украйна и срещу руския терор .  Подкрепата расте, като вече са събрани 17 хиляди подписа , посочи пред БНР един от инициаторите - писателят Захари Карабашлиев, като уточни, че подписката вече е затворена. "Ние сме няколко души, които започнахме това. Нямаме този..

публикувано на 10.03.25 в 11:34
Отгледани в калифорнийска лаборатория пилешки гърди.

Отгледано в лаборатория месо може да бъде пуснато на британския пазар

Месо, млечни продукти и захар, отгледани в лаборатория, може да бъдат пуснати в продажба в Обединеното кралство за човешка консумация за първи път в рамките на две години, по-рано от очакваното, съобщи Би Би Си. Британската Агенция за хранителни стандарти търси начини да ускори процеса на одобрение за лабораторно отгледани храни. Такива..

публикувано на 10.03.25 в 11:33
Маратон на София

Димитър Петров: "Маратон на София" ще има!

"Маратон на София" ще има!  Това заяви пред БНР Димитър Петров, общински съветник, член на Комисията по спорт, член на УС на фондация "София-европейска столица на спорта", след като  избраният с конкурс организатор - клуб "Лъвско сърце", официално се отказа да го проведе. Събитието  е планирано за 12 октомври. От клуба излязоха с позиция..

публикувано на 10.03.25 в 11:20

Изборните книжа от 13 общини в Благоевградско са предадени на КС за проверка от вещи лица

Изборните книжа от 154 секции от 13 общини в област Благоевград са предадени на Конституционния съд за проверка от вещи лица. В четири от случаите са констатирани отчетени нулеви резултати в протоколите.  Във връзка с искането на Конституционния съд по жалбите за резултатите от последните парламентарни избори областният управител на..

публикувано на 10.03.25 в 11:20

Какво предвижда правителствената отбранителна стратегия?

Конфронтацията на Русия със САЩ и НАТО ще продължи. Русия ще запази своите амбициозни цели за поддържане на военен паритет със западните държави. Това е записано в оценката на средата за сигурност в приета преди дни от кабинета отбранителна стратегия. Стратегията говори е за прилагане мерки за засилване на гражданската подготовка.   Според..

публикувано на 10.03.25 в 11:01
Борислав Гуцанов

Министър Гуцанов ще предложи на МС да има великденски добавки за пенсионерите

Социалният министър Борислав Гуцанов ще предложи на Министерския съвет да има великденски добавки за пенсионерите.  Това обяви той преди участието си в организиран от КТ "Подкрепа" международен форум:  "Качествени работни места и достойни заплати във фокуса на синдикалните организации от страните кандидатки за членство в ЕС": "Моето виждане е..

публикувано на 10.03.25 в 10:51