Съединените щати предоставят на Украйна по-модерни ракетни системи с по-голям обсег, обяви американският президент Джо Байдън. Нови 700 милиона долара военна помощ готви Вашингтон за Киев.
Украйна поиска от западните съюзници тежко въоръжение и на искането откликва и Германия, която изпраща най-модерната система управляеми ракети с малък обсег, с която разполага, както и радарна система за проследяване, способна да открива вражеска ракетна артилерия.
Колко сила има украинската армия? И каква стратегия преследва Русия?
И двете страни се замерят с информации за собствени успехи и провали на врага на бойното поле. Извън информационния фронт, бойните действия се простират по изключително дълга фронтова линия - около 800 километра. Какво означава това за хода на войната?
Събеседник по темата в предаването "Събота 150" е Щефани Бабст, бивш ръководител на екипа за стратегическо предвиждане на НАТО:
"Това е огромно изпитание за военните. Представете си, че трябва да се отбранявате по толкова дълга фронтова линия! На отделни места украинските сили изпитват сериозни затруднения срещу руската армия. Мисля, че това води и до голям брой жертви. В момента наистина не виждам как украинските сили могат да се справят с руснаците".
Това е тактиката на боа удушвач. Боата заобикаля жертвата си и постепенно стяга примката, докато удуши плячката. Точно това прави Русия от самото начало на войната, когато нападна Украйна от три страни едновременно.
Освен това Русия се опитва да "задуши" не само украинската армия, а и икономиката на страната. Това се вижда особено добре по Азовското и Черноморското крайбрежие - Русия блокира пристанищата и е прекъснала украинските вериги за доставка.
Одеса на практика също е обсадена. Пристанищният град все още е под украински контрол, но под засилен руски обстрел. Украинските сили успяват сравнително добре да предотвратят десант по море. Но това автоматично означава, че през Одеското пристанище не се търгува. Пристанището е минирано, а във водите на Черно море чакат руските бойни кораби.
Защо руснаците се концентрират върху пристанищата? Столицата не е ли по-престижната цел, ако Русия наистина иска да унищожи Украйна и да я изтрие от картата на света?
95 процента от вноса и износа на Украйна се извършва през пристанищата на Азовско и Черно море. Пристанищата и инфраструктурата на морските градове са доста добре развити. Сухопътните връзки не са подходящи за търговията с огромни количества жито или слънчоглед. Или с други думи, украинските пристанищни градове наистина са от ключово значение.
Ако може да се вярва на думите на кмета на вече напълно унищожения Мариупол, руснаците прехвърлят годното украинско жито от силозите в района с камиони до Севастопол и след това го изнасят с кораби от Крим на световния пазар. Ако това е вярно, икономическите загуби за Украйна наистина са значителни.
Редица държави - Турция, Алжир, други африкански, както и много близкоизточни държави, са напълно зависими от вноса на жито. Цената на житото още ще се покачи. А с това Русия има перфектният лост в ръцете, за да оказва натиск в преследване на военните и политическите си цели.
От всичко, което казвате, не сте оптимист за бъдещето на Украйна.
Положението не е розово. Нямам предвид само битката за Мариупол, цивилните жертви и обезлюдените градове. Украинската армия е несравнимо по-малка от руската, а трябва да отбранява много дълга фронтова линия по границата на Донбас и същевременно да удържи Одеса. В момента наистина не искам да съм на мястото на шефа на украинския генерален щаб.
Правилно ли Ви разбирам, че военната стратегия на Русия не е толкова катастрофална, както я описвахме поне в началото на войната, когато руските сили се провалиха и не успяха да превземат Киев?
Имам чувството, че след това спънато начало на войната, с неуспеха пред портите на Киев, руснаците успяха много добре да се прегрупират и реорганизират. Разбира се, те все още имат проблеми в тила и с бойния дух на войниците. Със сигурност все още имат проблеми. Но ако анализирате събитията през последните 3-4 седмици, ще установите, че бавно, но сигурно като боа удушвач Русия се опитва да унищожи Украйна - икономически и военно.
Украинският президент Володимир Зеленски все още настоява Русия да се изтегли от цялата територия на страната. Доколко е реалистична тази цел?
Путин, според мен, крие още няколко коза в ръкава си. Нямам предвид използването на тактически ядрени оръжия, а по-скоро изпращането на още жива сила на бойното поле. Да не забравяме, че украинската армия е значително по-малка от руската.
Рано или късно ние, западните съюзници, трябва да обсъдим с украинския президент Зеленски нашата политическа и стратегическа цел. Какво е реалистично? И какво вероятно не можем да постигнем? Този стратегически дебат дори не сме го започнали - нито в НАТО, нито в ЕС.
Рано или късно ще се стигне до преговори, до някакво дипломатическо решение. Работи ли се по някакво предложение, което да е отправна точка за мирни преговори?
Не смятам, че се работи по такова предложение, въпреки че има едно ядро, което вероятно ще се заеме точно с това. Имам предвид контактната група "Рамщайн". Засега тази група координира военната помощ за Украйна и обучението на армията. Но тъй като така или иначе тази група под американско ръководство е създадена, мисля, че е подходящ формат за изработването на по-голяма и задълбочена стратегия.
Съюзниците в момента изглеждат разконцентрирани. Британският премиер Джонсън говори за принуждаването на Русия да "стъпи накриво", ако мога така да се изразя. Германският канцлер е по-скоро страхлив и притеснен от евентуално ескалиране на напрежението. Френският президент пък иска бързо примирие. А естонската премиерка Калас не иска дори да се говори повече с Путин, след като всъщност искаме да го изолираме. Дори само тези различни послания са притеснителни.
А какво казва американският президент Джо Байдън? Какво означава свикването на така наречения tigerteam?
Този екип, свикан преди няколко седмици, се състои от хора от Националния съвет за сигурност, от Пентагона и от непосредственото обкръжение на президента. Тяхната задача е да изготвят план за действие при настъпване на най-лошия сценарий. Най-лошият сценарий е ескалация с употреба на ядрено оръжие.
Според мен е правилно решението, тези планове да се правят в изключително малък кръг от хора. Това не е тема за обществен дебат. Но американците ще трябва да обсъдят ходовете си с другите съюзнически ядрени сили, т.е. Великобритания и Франция, които са част от ядрената група за планиране на НАТО. Тези планове включват защитни мерки.
Знаем, че натовските групи, които са разположени в Румъния, България и балтийските държави са в повишена бойна готовност. Плановете, за които говоря, включват например техническо оборудване за ядрена защита и защита от химическа атака.
Очаквате ли ескалация с употреба на ядрено оръжие?
Предупреждението на Съединените щати от началото на войната не се е променило - ние, съюзниците, Западът, не бива да бъдем въвлечени във войната. НАТО не бива да бъде принудена да влезе във войната. Върху това стъпва военната и икономическа помощ за Украйна. Но това не означава, че не трябва да разглеждаме различни сценарии, дори точно защото Путин е толкова непредсказуем и е готов да наруши всички правила и обещания. И защото не можем да вярваме на нито една негова дума.
Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация. Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..
Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..
Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..
Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..
В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ. Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..
Тежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево установи Регионалната здравна инспекция в Монтана. Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево. В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..