Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Единствената причина камионите да влизат в къщите е скоростта"

Богдан Милчев: В близо 200 населени места преминава транзитен трафик без обходи

Извеждането на движението и построяването на околовръстни ще отнемат десетилетия, казва експертът

На 28 декември 2021 г. ремарке с трупи се откъсна от камион и връхлетя върху къща в Белица.
Снимка: БГНЕС

"Екзотична" – така Богдан Милчев от Института за пътна безопасност определи идеята на МРРБ да се поставят пътни знаци в малките населени места, които да забранят преминаването на тежкотоварен трафик заради зачестили инциденти с камиони, които излизат от пътя и се врязват в къщи.

Звучи просто и логично, че ако тежкотоварните автомобили не преминават през населените места, няма да има инциденти с тях, но транспортната ни система е така проектирана преди десетилетия, че всички пътища минават през центъра на населени места, с малки изключения, коментира Богдан Милчев в предаването "Преди всички".

"Тези хора са жертва на цялата ни система. Ако има обходен път, защо ще минава през вашата къща? Там, където е възможно, трафикът е изведен."

Има близо 200 населени места, през които преминават основни направления с транзитен трафик и няма обходи, подчерта Милчев. По думите му, ако се забрани да се влиза в 200 населени места, се появяват въпросите за контрола и откъде ще преминава този трафик.

"Не е толкова просто, колкото му се струва на министър Караджов и той ще го разбере. Ако някой политик излезе и ви каже, че до края на юни ще оправи движението, той ви лъже, но ние това чухме."

Богдан Милчев

Според Милчев "единствената причина камионите да влизат в къщите е скоростта".

"Ако те преминават през населеното място с 30 км/ч и има инженерни съоръжения, които ги принуждават – кръгови и т.н. Това са мерки, които се вземат сега и веднага. Те не са скъпа инвестиция, трябва малко акъл."

Мерките по извеждане на движението и построяването на околовръстни не трябва да бъдат отричани, но "ще минат десетилетия, за да ги оправим", посочи още експертът.

Населените места, в които има такива инциденти, трябва да се изследват, а "не да чакаме телевизиите да ни ги показват", обобщи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20