Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Най-сетне в София ще има билети за време, с неограничен брой прекачвания"

Борис Бонев: Тикет системата ще поощрява използването на градския транспорт в София

Въвежда се карта "Младежи" за всички до 25 години, цените на ученическите и студентски карти се намаляват

Борис Бонев
Снимка: Борислава Борисова

Комитетът за наблюдение на тикет системата в София вече е готов с анализ и предложения за пътуването в обществения транспорт на столицата. Предложенията ще бъдат разгледани от Столичния общински съвет. Целта е до края на юли докладът да е приет, а първите промени да влязат в сила наесен.

До този момент не можем да се възползваме от билетната система за над 100 милиона лева поради липсата на адекватна тарифна политика, заяви в предаването "Преди всички" на БНР общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев, член на Комисията на транспорт на Столичната община.

Снимка: БГНЕСФилософията на новата тарифна политика е не да се вземат повече пари от пътуващите, а да се направи градският транспорт по-достъпен и по-използваем, подчерта Бонев.

"С карти, с билети, които да поощряват използването на градския транспорт."

Борис Бонев е категоричен, че документацията за пътуване трябва да се опрости, защото в момента Столичната община има голям брой разновидности превозни документи, но той ще бъде намален.

"Някои от тях се ползват буквално от 200 души на година."

Най-сетне в София ще има билети за време, с неограничен брой прекачвания в рамките на това време, уточни общинският съветник.

Снимка: БГНЕС

Хартиеният билет ще отпадне изцяло, ще има пластика за зареждане на тези билети. Ще има билети 30+ и 60+ според времетраенето на пътуването.

Билетът 30+ ще дава възможност в рамките на 30 минути, като след изтичането им може да се довърши пътуването в последното превозно средство, в което е пътникът. Цената му ще бъде като сегашната - 1,60 лева. За билета 60+ цената най-вероятно ще бъде 2-2,20 лв.

Годишната карта на цена 365 лева с право на паркиране в буферните паркинги остава най-изгодната опция за пътуване, отбеляза Борис Бонев. По думите му ще бъде въведена и карта "Младежи", която за 250 лева на година цели да обхване всички до 25-годишна възраст, без оглед дали учат или работят.

Ученическите и студентските карти ще се запазят, дори ще се намали цената им.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адвокат Мариета Караджова: Вече имаме едни от най-високите наказания за престъпления срещу животни

През юли Народното събрание прие промени в Наказателния кодекс за подобряване на закрилата на животните. Измененията бяха определени като историческа победа от защитници на правата на животните и дойдоха след масови протести в цялата страна против насилието над четириноги. Демонстрациите бяха породени от задържането през март на Габриела Сашова..

публикувано на 11.09.25 в 11:30
Методи Лалов

Адв. Методи Лалов: По случая "Кожухаров" е подавана неправилна информация към вътрешния министър

  "Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов, който пое защитата на непълнолетен участник в побоя, при който пострада старши комисар Николай Кожухаров, ръководител на Областната дирекция на МВР в Русе. Повдигат обвинения на задържаните за..

публикувано на 10.09.25 в 10:05

Шекеринска: Русия и тероризмът остават най-директните и дългосрочни заплахи

Русия и тероризмът остават най-директните и дългосрочни заплахи. Това е посочила Радмила Шекеринска по време на втория ден от посещението си в България.  Свързаността между страните в Югоизточна Европа е и фактор на колективната сигурност на НАТО в региона. Това е казал президентът Румен Радев на срещата си номинираният от РСМ зам.-генерален..

публикувано на 08.09.25 в 19:39
Даниела Тонева

След нападението: Екоактивистката Даниела Тонева отива в парламента

Екоактивистката Даниела Тонева, чийто дом в кюстендилското с.  Шатрово беше замерян с камък, а колата ѝ беше нацапана с боя, ще отиде в парламента, за да представи пред журналистите, а и евентуално - пред депутатите, проблемите и ситуацията с ТЕЦ "Бобов дол". Това каза тя за БНР.  Еколози, активисти граждани я подкрепят, дават ѝ да разбере,..

публикувано на 08.09.25 в 10:53
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правителството е в режим на оцеляване

Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Даниел Вълчев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 07.09.25 в 13:48
Манол Генов

Манол Генов: Черно море подобрява качеството на морската вода

Липсата на вода се дължи предимно на климатичните промени и заради неадекватно управление на водния сектор. Инфраструктурата е собственост на няколко министерства, а МОСВ контролира подземните води - имаме Министерство на енергетиката, Министерство на икономиката, напоителна система, посочи в интервю пред БНР министърът на екологията Манол..

публикувано на 07.09.25 в 11:17
Мила Томова - Прусийска

Книгата "Родителството с обич и граници": Как да възпитам уверено, сърдечно и отговорно дете

Ако някога сте се питали: Нормално ли е поведението на детето ми , как да поставям граници, без да се скарам, как да запазя спокойствие, когато ме провокира, как да възпитавам уверено, сърдечно и отговорно дете , то книгата "Родителството с обич и граници" е точно за вас.  Така се обръща към читателите Мила Томова - Прусийска , автор..

публикувано на 06.09.25 в 08:15