Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хайри Хамдан изрази емоциите си в новата книга с поезия "Пясъчни ветрове"

Той има световни литературни награди в Египет, Саудитска Арабия, Палестина

Хайри Хамдан
Снимка: Кармен Манукян

„При тази огромна самота, която ни скова по време на пандемия, вътрешният ми глас имаше различни нюанси и това беше начинът да се излекувам и да успея да плувам в моите води“, каза за БНР писателят Хайри Хамдан. Новата му книга с поезия е „Пясъчни ветрове".

Хайри Хамдан е бил на 5 години, когато напуска Палестина със семейството си:
"Тази война, която бушуваше там - това е останало в съзнанието ми. Танкове, взривове, това не се забравя. Това остана дълбоко в съзнанието ми". 
Дарина Анастасова, журналист в програма „Христо Ботев“, е редактор на книгата:


„Истината е, трябва да призная, че мен винаги ме е поразявало усърдието, с което Хайри Хамдан се опитва, се стреми да изрази душата си на български език, на моя роден език“.

По думите ѝ книгата „Пясъчни ветрове“ има европейски контекст:

„По-малко повлияна от източната поезия, не защото Хайри е отдавна в България и все повече се превръща в европеец“.

Здравка Евтимова, писател, председател на Българския ПЕН център, каза за творчеството на Хайри Хамдам.
"Почти всичко, което е излизало на български аз съм го прочела с много голям интерес и съм останала с голяма радост и възторг от  прочетеното. Хайри Хамдан е и член на ПЕН център в България. ПЕН означава поети, есеисти, новелисти и литературни преводачи. Един от много активните членове, който винаги подкрепя своите колеги, но най-важното е неговият искрящ талант, начинът, по който използва този талант. Той превежда българска поезия и българска проза на арабски език. Той превежда арабски автори на български език".   

Хайри Хамдан е роден през 1962 г. в Дер-Шараф, Палестина. През 1967 г. емигрира със семейството си в Йордания, където завършва гимназия. Живее в България от 1982 г., тук се дипломира като инженер през 1989 г., женен, с три дъщери.

Творбите му, освен на български, са издавани на арабски, английски, френски, испански, италиански, македонски, немски, украински, шведски и други езици. Превел е на арабски и е популяризирал много български автори. 
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02
Интервю на Веселина Миланова с Мария Тодорова

Прекалено ли е да мечтаем за утопия? Фестивалът ShapeShift ще потърси отговор!

В НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" за втора поредна година ще се проведе Фестивал за изкуство, технологии и иновации ShapeShift .  Темата на тазгодишното издание е " Прекалено ли е да мечтаем за утопия? ".  Тя е провокирана от събитията, които се случват в света през последните две години, обясни пред БНР Мария Тодорова, куратор на фестивала...

публикувано на 30.05.24 в 11:00
Българска галавечер в Музикферайн - Виена

Българска галавечер в Музикферайн увенча честването на 24 май във Виена

На 25 май в зала „Брамс“ на престижния виенски концертен комплекс Музикферайн се състоя емоционална галавечер на българската култура и музика, посветена на светлия празник 24 май.  Бляскавото събитие с участието на великолепни български и австрийски музиканти беше организирано по идея на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева...

публикувано на 29.05.24 в 20:50
Клементин Марген

Звездата Клементин Марген гостува в поредицата "Съкровени гласове"

В петък, на 31 май, в зала "България" ще бъде заключителният концерт от първия сезон на “Съкровени гласове“, в който световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева представя свои звездни колеги на наша сцена. Френският мецосопран Клементин Марген, смятана от критиката за една от най-добрите изпълнителки на ролята на Кармен в света, ще..

публикувано на 29.05.24 в 20:27