Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕЦБ вдига лихвите, очаква инфлация в еврозоната от 6,8%

| обновено на 09.06.22 в 17:44
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Годишната инфлация в еврозоната ще бъде 6,8 процента през 2022 година, сочат новите прогнози на Европейската централна банка. Тя се дължи основно на цените на горивата и на храните, като ефект върху тях има и войната в Украйна. Очаква се забавяне на инфлацията до 3,5% през 2023 г. и до 2,1% през 2024 г. – равнища, надхвърлящи прогнозите от март.

В същото време от ЕЦБ предвиждат годишен прираст на реалния БВП от 2,8% през 2022 г., от 2,1% през 2023 г. и от 2,1% през 2024 г. В сравнение с прогнозите от март перспективата е ревизирана значително надолу за 2022 г. и 2023 г., а за 2024 г. е ревизирана нагоре.

Поне два пъти през годината Европейската централна банка ще повиши водещите си лихви, това се случва за първи път от 11 години насам - през юли ще е първото покачване с 25 базисни пункта, а следващото е планирано за септември.

Управителният съвет е взел решение на заседанието си през юли да увеличи водещите лихви с 25 базисни пункта. В края на юли приключва програмата за изкупуване на активи, сочи още съобщението на Франкфурт.

В по-далечна перспектива Управителният съвет очаква отново да повиши основните лихвени проценти на ЕЦБ през септември. Размерът на това повишение на лихвените проценти ще зависи от актуализираната средносрочна перспектива за инфлацията.

Ако средносрочната перспектива за инфлацията остане непроменена или се влоши, ще бъде уместно въвеждане на по-голямо увеличение на заседанието през септември, посочва ЕЦБ, което е сигнал, че тогава може да повиши основните си лихви с 50 базисни пункта.

На пресконференция след заседанието на Управителния съвет, което този път се провежда в Амстердам, гуверньорът Кристин Лагард определи нивата на инфлация като "нежелано високи".

Новата прогноза на банката е за годишна инфлация от 6,8 на сто, която се дължи на високите цени на енергоносителите и храните. "Неоправданата агресия на Русия в Украйна" създава несигурност в еврозоната, допълни Лагард, а на въпрос дали банката не закъснява с покачването на лихвите, след като Федералният резерв започна процеса, тя отговори:

"Не е въпрос на догонване, а въпрос да използваме всички инструменти, с които разполагаме, за да спазим нашия мандат за ценова стабилност и да приведем инфлацията до целевите ѝ стойности в средносрочен план".

ЕЦБ намали прогнозата си за растежа на еврозоната до 2,8% през 2022 г. и 2,1% през 2023 г.

Войната "нарушава търговията, води до недостиг на материали и допринася за високи цени на енергията и суровините", се казва в изявлението на банката и се добавя, че "тези фактори ще продължат да тежат на доверието и да отслабват растежа, особено в краткосрочен план".

През март централната банка очакваше растежът да достигне 3,7% през тази година, след което да се забави до 2,8% през 2023 г. и 1,6% през 2024 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един човек загина при ракетна атака срещу Киев

Един човек загина, а поне 3-ма други са ранени, след като Киевска област беше подложена на внезапна руска атака с дронове и ракети рано тази сутрин. От военното управление заявиха, че пожари са избухнали в няколко сгради. Не е ясно какви ракети са били използвани, но късното пускане на предупреждения за въздушно нападение предполага, че те са били..

публикувано на 12.02.25 в 08:44
Финансовият министър Теменужка Петкова

Финансовият министър обсъжда с НСОРБ параметрите на бюджета за общините

Министърът на  финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г. Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия министър..

публикувано на 12.02.25 в 08:40
Милена Стефанова

Милена Стефанова: Намираме се в мътен разказ - колко са парите на държавата

Намираме се в мътен разказ, много неясен – колко са парите на държавата и с какво разполага това управленско мнозинство. Това мнение изрази пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Първият ешелон е с политическа отговорност . Всички са поели рисковете да имат негативи, може би искат да..

публикувано на 12.02.25 в 08:37

Парламентът на Гърция ще направи четвърти опит да избере президент

Гръцкият парламент предстои да избере новия президент на страната на четвърти тур от гласуването. Кандидатът на управляващата партия "Нова демокрация" - бившият председател на парламента Константинос Тасулас се очаква да събере необходимото мнозинство от 151 гласа. Той получи 160 гласа в предишните три вота, но те не бяха достатъчни,..

публикувано на 12.02.25 в 08:27
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: Нищо за бюджета не е коментирано с нас до момента

Усещането на хората е за неудовлетвореност от заплатите, като причините за това са различни. Това заяви пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. "Усещанията, които хората придобиват като работят, означават, че нещо не е наред в самата система ", подчерта той, след като вчера от синдиката представиха анкета за..

публикувано на 12.02.25 в 08:14
Клаус Йоханис

Клаус Йоханис се оттегля официално от поста на президент на Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис се оттегля официално днес. Мандатът на 65-годишния Йоханис, който заема поста от 2014 г., изтече на 21 декември миналата година. Седмици преди това той обяви, че ще остане до избирането на нов държавен глава, след като Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори, спечелен..

публикувано на 12.02.25 в 08:14

В САЩ отстраниха главния инспектор на Агенцията за международно развитие

Белият дом отстрани главния инспектор на Агенцията за международно развитие (USAID) Пол Мартин. Това е поредното уволнение в агенцията.  Мартин е освободен, след като публикува доклад, в който предупреждава, че заради замразяването на финансирането за Агенцията, надзорът върху хуманитарната помощ вече "до голяма степен не функционира"...

публикувано на 12.02.25 в 08:06