Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не може да се разчита на случайно събрани мнозинства"

Атанас Славов: С ДБ не са водени разговори за кандидатурата на Бойко Рашков

"Никой не очакваше толкова рано да се загуби подкрепа за това управление"

Атанас Славов
Снимка: БГНЕС

С ДБ не са водени разговори за подкрепа на кандидатурата на Бойко Рашков като председател на КПКОНПИ, каза в интервю за БНР Атанас Славов от ДБ, член на Комисията по конституционни и правни въпроси. Той апелира да се изясни какво се има предвид - Рашков да оглави новия антикорупционен орган, когато бъде създаден или сегашния, на мястото на Сотир Цацаров.

Според Славов големият въпрос е занапред как ще се събират гласове по принципните и важни теми, които са част от коалиционното споразумение.

"Или просто пускаме законопроекти в пленарна зала и се надяваме по някакъв мистичен, почти трансцедентен начин за възникне воля, която да ги подкрепя."

Дори да продължим като управление на малцинството, следва да има яснота как се събира подкрепа в Народното събрание, не може да се разчита на случайно събрани мнозинства, подчерта той.

"Разговорът за това, че от ИТН някакви хора ще се отделят, не може да е сериозен разговор в една парламентарна република."

Славов е на мнение, че с ИТН трябва да има разговор най-малкото за конкретни политики, с които те са се ангажирали в коалиционното споразумение.

"Никой не очакваше, нито опозицията, толкова рано да се загуби подкрепа за това управление", смята депутатът от ДБ.

"Не изключвам поради поредицата от тежки кризи, в които се намираме, това правителство да изкара още известно време. Ако опозицията искаше да го свали, има начин това да се случи конституционно и той се казва вот на недоверие. Всички казват обаче, че няма да вкарват вот на недоверие", отбеляза Атанас Славов. Според него обаче трябва да има чуваемост между партньорите и "не може едни позиции да бъдат системно пренебрегвани за сметка на други".

Има въпроси, които трябва да бъдат изчистени в законопроекта за нов закон за противодействие на корупцията. Между двете четения ще се наложат редакции, уточни Атанас Славов. Той потвърди, че ДБ застава зад законопроекта.

"Големият въпрос беше как гарантираме, че органът, който изцяло ще бъде избиран от парламента, когато имаш политически избран орган с обикновено мнозинство, как гарантираш липсата на политическо влияние. Този въпрос седеше и при действащия орган за противодействие на корупцията, ще седи и при новия", коментира Славов в предаването "Преди всички".

По думите му от ДБ са предлагали сформирането да става от парламента, президента и да има и квота от съдебната власт, за да има гаранция за някаква независимост, но моделът не е бил възприет. Инспекторите, които ще разследват в новия орган, трябва да преценяват да се образува или да не се образува наказателно производство, уточни Атанас Славов.

"На един етап ще има съдебен контрол. Върху досегашните функции на Антикорупционната комисия, оперативно-издирвателни, нямаше съдебен контрол."

Разследващите инспектори и самата комисия ще могат да оспорват отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство и да проведе етапи от него, поясни юристът.

"Между 80 и 90% от този закон е действащо право и в момента. Радикално новото като концепция в този закон са разследващите функции на комисията, механизмите за парламентарен и обществен контрол и повишената защита на подателите на сигнали", изтъкна Славов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30