Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отзвук от юбилейния спектакъл на Силвия Томова

Със „Спящата красавица“ беше чествана 45 г. творческа дейност на прима балерината, хореограф и ръководител на балета на Старозагорската опера


Вечерта се превърна в истински празник на балетното изкуство! Още с влизането в зала 1 на НДК ми беше много приятно да срещам най-ярките цветове на българския балет сред публиката. Това отново ми показа огромното уважение в гилдията, с което се ползва Силвия Томова – и заради изкуството си като прима балерина, и заради заслугите си като художествен ръководител на балетни трупи, настоящата от които е балетът на Старозагорската опера. За няколко сезона тя възроди и изгради тази трупа. Създаде й такъв авторитет, че публиката да я приема като благороден конкурент на Националния ни балет и да пълни зала 1 на НДК при гастролите й в София, а прима балерината Анелия Димитрова, която гледахме в ролята на принцеса Аврора, да бъде желан гост изпълнител и в други театри. На 15 август публиката в Летния театър в Бургас ще има възможността да я гледа в ролята на Китри в балета „Дон Кихот“ на Минкус от програмата на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“.

За ролята на принц Дезире от Австрия специално пристигна премиер солистът на Виенската държавна опера Денис Черевичко, чието изгряване на балетния небосклон помним на XXV-я международен балетен конкурс във Варна през 2012 г. Незабравимо за мен остава оспорваното съревнование на украинския балетист с американския балетист Бруклин Мак. Накрая двамата поделиха първата награда и златния медал в старшата възраст. „Това е един от "академичните" танцьори, които танцуват красиво и чисто и съхраняват постиженията на старата балетна школа“ казва Силвия Томова за Денис Черевичко, който по нейна покана гостува за трети път в спектакъл на Старозагорския балет – след „Лебедово езеро“ и „Дон Кихот“, и отново завладя публиката с високата си класа като осанка и балетна техника. Удоволствие ни достави и поредната среща със солистите от трупата на балета на Старозагорската опера в другите роли, които столичната публика евече познава и обича. Нека отбележа Клара Ферер в ролята на Феята Люляк, Акари Мориматцу – принцеса Флорина, и Томоки Ишиго – Синята птица.

Самата Силвия Томова се превъплъти в ролята на Феята Карабос. В празничната вечер тя беше удостоена по повод 45-годишната си творческа дейност със Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци, връчена от председателя му Станислав Почекански, и с орден Св. Ап. Карп I степен от Българската православна църква, връчен от  Негово високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприян. След спектакъла Силвия Томова сподели в социалната мрежа facebook: „Аз съм много щастлива, че моят празник се случи точно с този спектакъл! Има символика – с Фея Люляк се дипломирах, с Фея Карабос  се чествам!“

Повече за творческия път на голямата българска балерина чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова събра стихове и разкази в "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02