Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Кърджали с подписка за ускоряване на изграждането на околовръстен път

Кърджали
Снимка: Нахит Догу

Жители на Кърджали внесоха в Областната администрация подписка за ускоряване на изграждането на околовръстен път. Тя е подкрепена от над 4 000 души. Пътят трябва да изведе от града тежкия трафик за Гърция през прохода "Маказа".

В активния летен сезон преминаващите през централния булевард в града автомобили надхвърлят 1 милион. Основно трасето се използва от българи и румънци, за които това е най-прекият път до плажовете на Бяло море.

Липсата на обиколно трасе е заплаха за безопасността на местните жители, каза председателят на инициативния комитет Илия Илиев.

"Ние всички сме свидетели на трафика, който преминава през летния сезон в посока Гърция. Но сме свидетели и на трафика през останалото време и на дългите опашки, които са по булевард "Беломорски", от хора, преминаващи през нашия град и пътуващи към вътрешността на страната или в обратна посока. Тъй че, обходният път е изключително необходим."

Проектът за изграждане на околовръстен път на Кърджали включва няколко сложни съоръжения, включително мост над язовир "Студен кладенец".

На този етап няма яснота какво се случва с него и проведени ли са отчуждителни процедури за цялото трасе.

От Кърджали подписката ще бъде внесена в Регионалното министерство и в Пътната агенция, а инициаторите ѝ очакват въпросът да получи решение скоро.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две комисии в НС ще обсъдят проектобюджета на ДОО за 2026 година

Две комисии - бюджетната и социалната, ще обсъдят проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Предложението за повишение на осигурителната вноска за пенсия с два процентни пункта от 1 януари 2026-а и с още един от 1-и януари 2028 година влиза в парламента. Две комисии - бюджетната и социалната, ще обсъдят..

публикувано на 18.11.25 в 07:45

Проектобюджет 2026 влиза за първо гласуване в редица парламентарни комисии

Проектобюджет 2026 влиза за първо гласуване в редица парламентарни комисии, сред които и водещата - по бюджет и финанси.  Първата финансова рамка в евро е изчислена при 3% дефицит в консолидираната фискална програма и 10,5 милиарда евро потенциален нов дълг. В проектобюджета за догодина е заложено увеличение с 2 процентни пункта на..

публикувано на 18.11.25 в 07:30
Николас Мадуро

Мадуро е готов за среща на четири очи с американския президент

Венецуелският президент Николас Мадуро заяви, че е готов да проведе разговор "на четири очи" с американския си колега Доналд Тръмп, предаде Франс прес. Мадуро направи това изявление, след като Тръмп каза, че е готов да се срещне с венецуелския лидер, въпреки че САЩ разположиха флот от военни кораби в Карибско море, като част от операцията си срещу..

публикувано на 18.11.25 в 04:44

Трима военнослужещи ще получат Почетния знак на президента

Трима военнослужещи ще получат Почетния знак на президента за принос към националната сигурност. Държавният глава Румен Радев ще връчи отличията на церемония на "Дондуков“ 2 по повод бойния празник на Сухопътните войски. На 19 ноември се навършват 147 години от създаването на Сухопътните войски. Днес на церемония в Президентството ще бъдат..

публикувано на 18.11.25 в 04:32
Каменният град Матера поразява със суровата си красота. Снимката е направена специално за Покана за пътуване от Ангел Бончев

Матера е домакин на туристически панаир, посветен на италианския произход

В италианския град Матера днес и утре ще се проведе четвъртият международен туристически панаир, посветен на италианския произход. Целта е да се "използва чувството за принадлежност към италианския корен на италианските общности в чужбина, за да може италианските потомци да опознаят семейната си история и да задълбочат знанията си за културата..

публикувано на 18.11.25 в 04:14

Великобритания затяга мерките срещу препродажбата на билети за събития с цел печалба

Във Великобритания препродажбата на билети за събития на живо с цел печалба ще бъде забранена от правителството. Очаква се министрите да обявят плана в опит да се справят с прекупвачите и сайтовете за препродажба, които предлагат билети на няколко пъти по-висока от номиналната им стойност.  Ограничаването на прекупвачите на билети беше едно от..

публикувано на 18.11.25 в 04:02

Испания си постави цел - влаковете да са най-бързи в Европа

Испания започва подготовка за увеличаване на скоростта на високоскоростните влакове до 350 км/ч. Първата модернизация ще се реализира по линията Мадрид – Барселона. Целта е след обновяването времето за пътуване между двата най-големи града в Испания да се съкрати от сегашните 2 часа и 48 минути до под 2 часа. Министърът на транспорта Оскар Пуенте..

публикувано на 18.11.25 в 03:13