Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли решение? Кризата с пътното строителство и поддръжка се задълбочава

| обновено на 16.06.22 в 19:22
На пресконференцията на Българската браншова камара "Пътища" на тема: Истината за състоянието на пътния сектор. На снимката: инж. Стефан Чайков
Снимка: БГНЕС

Министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Гроздан Караджов се опасява, че заради полемиката около работата на пътно-строителните фирми те може да се оттеглят от поддръжката и ремонтите на пътищата.

Пред журналисти в Пловдив Караджов заяви, че в момента се работи по стотици обекти в цялата страна, а от Народното събрание зависи дали тази дейност ще продължи.

"Още в началото на годината казах в парламента, че основни ремонти са направени без разрешение за строеж и без необходимите гаранции", подчерта Гроздан Караджов:

"Това е била системата, която десетилетия се е използвала като система на работа в АПИ - тя е продължила и по времето на ГЕРБ".

Караджов припомни, че с решение на Народното събрание на фирмите са платени 100% от разходите за ограничителни системи и маркировки, а за останалите дейностите те са получили 50 на сто от средствата.

Какво ще се случи с дължимите пари предстои да се разбере, вече е ясно, че констатациите на работната група, проверявала поръчките, са изпратени на прокуратурата:

"Докладът, както чухте вчера и от Асен Василев, ще бъде внесен в Народното събрание и нека да видим там какво ще последва като действия. Най-големият ми страх е заради тяснопартийни интереси да продължава да се раздухва тази истерия и тя да стигне дотам, че пътностроителните фирми да се оттеглят. Става дума за живота и здравето на пътуващите", коментира министърът в оставка.

Същевременно, ден след излизането на доклада на междуведомствената работна група за проверка на дейностите по договорите с пътните фирми, те обявиха, че от май 2021 година държавата е в ступор в пътния сектор.

Държавата дължи общо 1 милиард и 700 милиона лева на пътните фирми за вече извършени или сега извършвани дейности по пътищата на страната.

Според Камара "Пътища" в момента се саботира цялата система само и само да не се плати изработеното. Председателят на управителния съвет на Камарата инженер Стефан Чайков обясни:

"От старите задължения към момента се дължат около 520 милиона плюс около милиард и двеста по започнатите вече над 270 участъка от републиканската пътна мрежа, които Народното събрание изрично разпореди на АПИ тези ремонти да бъдат довършени до 30 септември. Така че, няма платени 3 милиарда на пътностроителните фирми, още една лъжа, че строителният бранш в България ще получи индексация".

Дейностите ни са узаконени със споразумението с пътните фирми от ноември миналата година, с решението на Народното събрание Пътната агенция да разплати 50 на сто по договорите и трети път - в новоизлезлия доклад. Ако сме работили незаконно, то по нормативната уредба трябва веднага да се пристъпи към затваряне на тези участъци и привеждането им в първоначалния вид, добави още Чайков. Той коментира още:

"Прочутата водосточна тръба касае едно възлагане, тъй като в сервитута на пътя минава стар етернитов водопровод, една прогнозна сума от 1 милион лева, която е предвиждала – евентуално, ако се наложи, този водопровод да бъде подменен. Тази дейност никога не е извършвана и тези пари никога няма да бъдат платени от никого.

Искам да попитам: Това, което се извършва в момента на Петрохан, какво е? Прави се нова лента в частни земи, които са извън сервитута на пътя - това законно или незаконно строителство е? Кой ще го узаконява!? Повече от една година по ключови участъци 270, не се прави нищо – нищо, защото това правителство или не знае как, или няма желание да организира дейността в пътния сектор".


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поредно дарение от над 400 заглавия получи кюстендилската библиотека

Поредно дарение с над 400 заглавия, издания на съвременни автори, класически творби, детска литература и научна, и специализирана литература получи регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. То е резултат от създадените повече от десетилетие добри взаимоотношения между издателство "Захарий Стоянов", кюстендилско производствено..

публикувано на 22.05.25 в 17:46

Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево

Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево. Жители на Батошево свидетелстват, че падналите ледени късове са били с големината на монета от 2 лева и са поразили насаждения.

публикувано на 22.05.25 в 17:10
Управителят на БНБ Димитър Радев

Управителят на БНБ: Докато не бъде обявен конвергентният доклад, никой не знае отговора

Никой не знае отговора на оценките за готовността на България за приемане на еврото. Това става ясно в блиц интервю на управителя на БНБ Димитър Радев за БТА. След негово участие при откриването на паричен салон в Плевен, Радев е цитиран, че е запознат със съдържанието на конвергетните доклади. Управителят на БНБ: Напълно сме готови за..

публикувано на 22.05.25 в 17:09

МВнР: Делото срещу Люпчо Георгиевски е знаково за правата на българите в РСМ

За България делото срещу Люпчо Георгиевски в Битоля е знаково по отношение готовността на властта в Скопие да гарантира равноправието на българите и да адресират проблемите, с които те се сблъскват. Това се посочва в позиция от Министерството на външните работи. В Битоля съдят македонски българин, защото е цитирал Иван Михайлов На 21 май..

публикувано на 22.05.25 в 17:08
Петя Димитрова

Петя Димитрова, АББ: Банките са подготвени за еврозоната

Банките в България обявиха, че са готови за присъединяването на страната ни към еврозоната. Председателят на Асоциацията на българските банки Петя Димитрова припомни, че секторът е инвестирал 400 милиона лева в процеса по преминаване от лева към еврото: "Банковата система е стабилна, ние гоним вече 200 милиарда активи, над 24 млрд. капитал - т.е., ние..

публикувано на 22.05.25 в 17:03
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Тодор Галунов: Не изключвам ГЕРБ да съборят правителството след влизането в еврозоната

Не изключвам ГЕРБ да съборят правителството след влизането в еврозоната. Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов и коментира: "Това може да стане, защото в момента се получава така, че "ДПС-Ново начало" трупа дивиденти, без да носи отговорност . Виждаме, че поредица от кметове проявяват готовност да..

публикувано на 22.05.25 в 16:56

Започна изграждането на Индустриален парк Сливен

Първа копка на Индустриален парк Сливен на летище "Бършен" бе направена от кмета на общината Стефан Радев. Това е третият по площ регистриран индустриален парк в България и обхваща 2,7 млн. квадратни метра. Близо 20 милиона лева ще струва изграждането му, като 14 млн. лв. са от безвъзмездно финансиране от държавата. Днес бе даден..

публикувано на 22.05.25 в 16:45