Министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Гроздан Караджов се опасява, че заради полемиката около работата на пътно-строителните фирми те може да се оттеглят от поддръжката и ремонтите на пътищата.
Пред журналисти в Пловдив Караджов заяви, че в момента се работи по стотици обекти в цялата страна, а от Народното събрание зависи дали тази дейност ще продължи.
"Още в началото на годината казах в парламента, че основни ремонти са направени без разрешение за строеж и без необходимите гаранции", подчерта Гроздан Караджов:
"Това е била системата, която десетилетия се е използвала като система на работа в АПИ - тя е продължила и по времето на ГЕРБ".
Караджов припомни, че с решение на Народното събрание на фирмите са платени 100% от разходите за ограничителни системи и маркировки, а за останалите дейностите те са получили 50 на сто от средствата.
Какво ще се случи с дължимите пари предстои да се разбере, вече е ясно, че констатациите на работната група, проверявала поръчките, са изпратени на прокуратурата:
"Докладът, както чухте вчера и от Асен Василев, ще бъде внесен в Народното събрание и нека да видим там какво ще последва като действия. Най-големият ми страх е заради тяснопартийни интереси да продължава да се раздухва тази истерия и тя да стигне дотам, че пътностроителните фирми да се оттеглят. Става дума за живота и здравето на пътуващите", коментира министърът в оставка.
Същевременно, ден след излизането на доклада на междуведомствената работна група за проверка на дейностите по договорите с пътните фирми, те обявиха, че от май 2021 година държавата е в ступор в пътния сектор.
Държавата дължи общо 1 милиард и 700 милиона лева на пътните фирми за вече извършени или сега извършвани дейности по пътищата на страната.
Според Камара "Пътища" в момента се саботира цялата система само и само да не се плати изработеното. Председателят на управителния съвет на Камарата инженер Стефан Чайков обясни:
"От старите задължения към момента се дължат около 520 милиона плюс около милиард и двеста по започнатите вече над 270 участъка от републиканската пътна мрежа, които Народното събрание изрично разпореди на АПИ тези ремонти да бъдат довършени до 30 септември. Така че, няма платени 3 милиарда на пътностроителните фирми, още една лъжа, че строителният бранш в България ще получи индексация".
Дейностите ни са узаконени със споразумението с пътните фирми от ноември миналата година, с решението на Народното събрание Пътната агенция да разплати 50 на сто по договорите и трети път - в новоизлезлия доклад. Ако сме работили незаконно, то по нормативната уредба трябва веднага да се пристъпи към затваряне на тези участъци и привеждането им в първоначалния вид, добави още Чайков. Той коментира още:
"Прочутата водосточна тръба касае едно възлагане, тъй като в сервитута на пътя минава стар етернитов водопровод, една прогнозна сума от 1 милион лева, която е предвиждала – евентуално, ако се наложи, този водопровод да бъде подменен. Тази дейност никога не е извършвана и тези пари никога няма да бъдат платени от никого.
Искам да попитам: Това, което се извършва в момента на Петрохан, какво е? Прави се нова лента в частни земи, които са извън сервитута на пътя - това законно или незаконно строителство е? Кой ще го узаконява!? Повече от една година по ключови участъци 270, не се прави нищо – нищо, защото това правителство или не знае как, или няма желание да организира дейността в пътния сектор".
Поредно дарение с над 400 заглавия, издания на съвременни автори, класически творби, детска литература и научна, и специализирана литература получи регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. То е резултат от създадените повече от десетилетие добри взаимоотношения между издателство "Захарий Стоянов", кюстендилско производствено..
Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево. Жители на Батошево свидетелстват, че падналите ледени късове са били с големината на монета от 2 лева и са поразили насаждения.
Никой не знае отговора на оценките за готовността на България за приемане на еврото. Това става ясно в блиц интервю на управителя на БНБ Димитър Радев за БТА. След негово участие при откриването на паричен салон в Плевен, Радев е цитиран, че е запознат със съдържанието на конвергетните доклади. Управителят на БНБ: Напълно сме готови за..
За България делото срещу Люпчо Георгиевски в Битоля е знаково по отношение готовността на властта в Скопие да гарантира равноправието на българите и да адресират проблемите, с които те се сблъскват. Това се посочва в позиция от Министерството на външните работи. В Битоля съдят македонски българин, защото е цитирал Иван Михайлов На 21 май..
Банките в България обявиха, че са готови за присъединяването на страната ни към еврозоната. Председателят на Асоциацията на българските банки Петя Димитрова припомни, че секторът е инвестирал 400 милиона лева в процеса по преминаване от лева към еврото: "Банковата система е стабилна, ние гоним вече 200 милиарда активи, над 24 млрд. капитал - т.е., ние..
Не изключвам ГЕРБ да съборят правителството след влизането в еврозоната. Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов и коментира: "Това може да стане, защото в момента се получава така, че "ДПС-Ново начало" трупа дивиденти, без да носи отговорност . Виждаме, че поредица от кметове проявяват готовност да..
Първа копка на Индустриален парк Сливен на летище "Бършен" бе направена от кмета на общината Стефан Радев. Това е третият по площ регистриран индустриален парк в България и обхваща 2,7 млн. квадратни метра. Близо 20 милиона лева ще струва изграждането му, като 14 млн. лв. са от безвъзмездно финансиране от държавата. Днес бе даден..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..