Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатата ще отива за гориво, 200-300 километра ще изминават за една работна смяна

Закриват ареста в Силистра, служители пред напускане - ще пътуват до Добрич и Варна за работа

Оптимизацията е недомислена, ще затрудни работата на всички институции, смятат работещи в правоохранителната система

Снимка: Незабравка Кирова

Предложение на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ за оптимизация на структурите на арестите и затворите предвижда закриване на ареста в Силистра, информират от синдикалната организация в крайдунавския град. 

Това на практика означава прехвърляне на задържаните в Добрич и разпределяне на служителите по график към службите в Добрич и Варна. Става дума за разстояние от 200 до 300 км дневно – в двете посоки, за да отидат служителите на работа. 

Работещи в системата са на мнение, че това ако се случи, ще бъдат принудени да напуснат системата

Преди по-малко от месец синдикалните дружества на „Затвори и арести“ излязоха на протест. В Силистра работещите в тези структури подкрепиха колегите си в исканията не само за повишение на трудовите възнаграждения, но посочиха, че има нужда и от подобряване условията на труд. 

В отговор на това научават, че има изпратено предложение до правосъдния министър Надежда Йорданова за реорганизация на арестите в Силистра, Велико Търново, Сандански, Кърджали и Смолян. За Силистра и Смолян се посочва, че не са достатъчно натоварени и следва да бъдат закрити

Предложението е служителите да бъдат прехвърлени в Добрич и Варна на 12-часови смени, а не както досега на 24-часови, а задържаните – да бъдат прехвърлени в Добрич. 

Ако ставаше въпрос само за километрите разстояние, можеше работещите в силистренския арест да преглътнат т.нар. оптимизация, коментира Стоян Великов, председател на местната синдикална организация. 

"От това произлиза големият проблем – изчислили сме, че при 15 дежурства на месец по 12-часови смени, на човек излиза около 1200 лева пътуване. Изключвам от 60 часа нагоре по пътища. Разходи от джоба. Дирекцията не поема пътни, не поема квартири, не поема нищо. 300 километра сме го изчислили при сегашните цени на горивата, на човек. Даже да се комбинираме по четирима на смяна, тези 1200 лева да ги разделим, пак идват по 300 лева. Има вероятност да минем и на 8 часа, което допълнително ще ни постави на колела."

Георги Тодоров, Иван Марчев и Борислав Борисов споделят общото мнение, че няма нищо лошо в оптимизация на структурите, но че конкретното предложение за Силистра не е обмислено и от него ще пострадат освен работещите, но и техните семейства. 

"Ще бъде затруднена работата на абсолютно всички институции – на адвокатския съвет, на разследващи, съд, прокуратура."

Справките показват, че арестът в Силистра работи на 50 и над 50% средномесечна натовареност, казват служителите.

"Хората няма да предпочитат да си дават по-голямата част от заплатата за път и ще напуснат."

"Предложението е неприемливо и нереално. Като ще заминава цялата заплата в път, отива всичко по дяволите."

Тези 200 или 300 километра ще им пречат да си изпълняват задълженията особено в случаи на тревога, когато до два астрономически часа ще трябва да се явят по служба в пълно бойно снаряжение, като изминат разстоянието при засилен трафик в летния сезон, или сред преспи и навявания през зимата. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31
Иво Прокопиев

Иво Прокопиев: Не се засягам особено на определението олигарх

" Тези ниски данъци , които не е ясно колко ще издържат в България, би трябвало всички да ги плащат и то с огромно удоволствие , защото България остана една от малкото държави в Източна Европа с плосък данък и с толкова ниско облагане, така че по-скоро би било абсурдно, ако някой се опитва да не плаща данъци". Това заяви пред БНР Иво Прокопиев ,..

публикувано на 20.06.25 в 18:27