Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маринела Величкова: И в Скопие са в ступор, френското предложение ще се превърне в ябълка на раздора

С гласовете на албанските партии предложението може да мине, много е вероятно да последват избори, казва кореспондентът на БТА в Северна Македония

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В РСМ емоциите са в доста по-голяма степен, отиват към обсесия. Проблемът с евентуалния старт на преговорите наистина е тема №1.

Това каза в интервю за предаването "Преди всички" на БНР Маринела Величкова, кореспондент на БТА в Скопие.

Стратегията на правителството е да се запази максимална конфиденциалност както за двустранните разговори с България, така и за тези на европейско ниво и по отношение на съдържанието на документите, поясни журналистът. Според Величкова в македонските медии се обсъжда това, което е известно от българските. 

Вече има три партии, които са заявили, че не приемат френското предложение и заплашват да напуснат правителството, уточни Величкова. По думите ѝ обаче в парламента и управлението на Северна Македония албанските партии са важен фактор и дори да се оттеглят от правителството тези коалиционни партньори, а депутатите им да не гласуват "за", има вероятност с гласовете на албанските партии предложението да мине. 

"Друг е въпросът дали това ще се случи и ако се случи, какво ще последва. Много е вероятно наистина да последват избори."

"Тук също се задават сериозни турбуленции, които на този етап все още не са с пълна сила, но ги очаквам", изтъкна кореспондентът на БТА.

"Опозицията доста отдавна подгрява манджата за предсрочни избори. Това френско предложение, ступорът, в който и тук страната изпадна след като на масата беше поставено нещо ясно и конкретно, върху което да се мисли, разбуни в още по-голяма степен духовете", коментира Маринела Величкова.

Снимка: БГНЕС

Според нея френското предложение и в Скопие ще се превърне в ябълката на раздора.

"Тук оставаха с впечатление, че натискът е само и единствено върху България. Управляващите в РСМ успяха да доубедят останалите в това, масово беше останало впечатлението, че РСМ овладява процеса по начин, по който всички нейни искания ще влязат в онова посредническо предложение и начина, по който ЕС ще помогне в медиацията между двете държави. Сега изведнъж се оказа, че това предложение съвсем не изглежда така и това доподсили истерията."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52