Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едни от талантливите музиканти в „Софийски музикални седмици“ са от Южна Корея

Йоана Каменарска и Надежда Табакова ще имат рецитал на 2 юли

Снимка: Ани Петрова

До 2 юли продължава 53-тия международен фестивал „Софийски музикални седмици“.

Южнокорейската композиторска школа за втори път присъства на фестивала, тя е доста космополитна.Тя стъпва на корените на корейската музика, но същевременно тя работи със западната стилистика и изразни средства и това я прави интересен мост между Изтока и Запада като излъчване в тяхната музика“, каза за БНР професор д-р Момчил Георгиев, председател на Фондация Международен фестивал „Софийски музикални седмици“.
Той обясни, че са написани произведения специално за фестивала:
"Тази година имаме млади композитори над 12 души".
Момчил Георгиев  Снимка: личен архив
Музикантът Лилия Бояджиева направи концерт на 18 юни заедно с Ангелина Абаджиева в София.

"Сега е нашият първи рецитал с три доста различни, интересни произведения. Първото е сонатата от Едвард Григ в доминор, това е най-познатото от всички. Следващата е италианска сюита от Стравински на базата на балета "Пучинела", допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Лилия Бояджиева.

Лилия Бояджиева- организира Международния конкурс за пиано и композиция „De Bach au Jazz“ (2013, 2015, 2018, 2021). Тя е също член на жури на международни конкурси („Skriabin“ в Италия, „Maria Callas“ в Гърция, „Krasnodar“ в Русия и др

Йоана Каменарска и Надежда Табакова ще имат рецитал на 2 юли. Цигуларката Теодора Късметска и Ружа Семова за първи път ще бъдат на софийска сцена:

"Ние с моята колежка и дългогодишна приятелка Ружа Семова за първи път ще участваме в Софийски музикални седмици", каза за "Хоризонт" Теодора Късметска.

Албена Врачанска също участва в Международния фестивал „Софийски музикални седмици“:

"Тази година съм предвидила да посвиря лично, не само като композитор, но ще свиря също. Няма да свиря през целия концерт, но ще представя една премиерна пиеса за соло пияно и моя нов диск "Dream lover"

Тя е издала четири авторски диска. Нейни произведения са изпълнявани в различни държави.

Проф. Стефан Попов е преподавал в Бостънския университет и в Англия, където живее през последните 45 години. Той ще изнесе концерт на 26 юни от 18 часа в зала "Оборище" 5. 

"В програмата съм избрал доста интересни три произведени ще свирим заедно с Антон. Те са може би едни от най-трудите и интересни произведения. Ще свирим Бетовен петата соната, която е една много интересна соната-късен Бетовен опус 102, има интересни неща в нея, не е съвсем същия Бетовен, който имаме в другите му сонати. Другата пиеса, която ще свирим е една от най-виртуозните челови сонати - Арпеджионе соната от Франц Шуберт. И накрая ще свирим известната соната в моя транскрипция на Цезар Франк, която е една от най-известните сонати в цигулковата литература и напоследък много училища я изпълняват тази соната". 

Пианистът Иво Върбанов, издател на дискове заяви:

"Програмата е изцяло романтична, творби на Шуберт -  известната "Фантазия" за пиано 40 , също така Шуман "Картини от изтока", не много изпълнявани творби опус 66, Брамс, нови любовни песни, валсове, което е доста известно произведение във формат 4/90 и вокален квартет. В този случай ще бъде оригиналната версия за пиано 40". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55