Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър отново връща част от Covid ограничителните мерки

Промените влизат в сила в четвъртък

Снимка: БГНЕС

Кипър връща частично ограничителни мерки срещу коронавируса заради отчетеното в последните дни увеличение на новооткрити случаи и хоспитализирани пациенти, реши правителството днес. Промените влизат в сила в четвъртък.

От 30 юни защитната маска отново става задължителна за служителите и клиентите в аптеките, лабораториите и пунктовете за тестване за Covid-19, обяви здравното министерство в Никозия днес.

Решението допълва сегашните високорискови зони, като болници, домове за възрастни хора, здравни центрове и обществения транспорт, в които и сега важи тази мярка.

Правителството препоръчва използването на маска от хората от уязвимите групи, посещаващи закрити места с големи събирания и социални събития.

"Министерството на здравеопазването и Научният консултативен комитет продължават всекидневно да оценяват епидемичната ситуация и при необходимост ще бъдат предприети мерки за осигуряване на общественото здраве", бе заявено днес.

От четвъртък максималната цена на PCR теста се намалява от 50 на 30 евро, реши още кабинетът.

Според епидемиолозите в Кипър доброто ваксинационно покритие предпазва при новото разпространение на вируса. Почти 74% от цялото население в страната е напълно ваксинирано, а на близо 25 000 души е поставена четвъртата доза.

В кипър премахнаха повечето от ограниченията в началото на настоящия месец:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Улица

Европрокуратурата проверява ремонта на улица "Опълченска" във Велико Търново

След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски субсидии, след община Бойчиновци за изразходването на евросредства за ремонт на общинска пътна мрежа, повдигнатото обвинение на кмета на Петрич по подозрения за измама с негово участие при изграждането..

публикувано на 09.04.25 в 13:26
Демонстрация пред парламента в Атина, 9 април 2025 г.

Гърция: Мащабни демонстрации и протести съпровождат националната стачка

Мащабни демонстрации се провеждат в Гърция в рамките на националната стачка. Гърците протестират срещу икономическата политика на правителството. Протестни демонстрации в цялата страна провеждат гръцките синдикати. Профсъюзите настояват за колективни трудови договори във всички сектори, връщане на 13-та и 14-та заплата, правителството да..

публикувано на 09.04.25 в 13:22
Симеон Ставрев - общински съветник

Симеон Ставрев: Сензори по контейнерите и датчици на камионите, за да следим количеството отпадък

С нетърпение очакваме да изтекат договорите на фирмите по сметосъбиране и извозване на отпадъците в Столичната община и да се преподпишат с нови условия. Искаме по-сериозни технически ограничения, за да се следят фирмите, заяви общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Симеон Ставрев в интервю пред БНР. "Сивите контейнери стоят с..

публикувано на 09.04.25 в 13:21

Градският транспорт в София пак на протест. Блокират кръстовища

Служителите на градския транспорт в София излизат на протест. Той ще се проведе в понеделник, 14 април, като ще бъдат блокирани три ключови кръстовища в София, с искане за повишение на заплатите им. След проведени три срещи в Столичната община и 17 събрания с работниците от трите общински транспортни дружества – ръководствата на ФТР "Подкрепа"..

публикувано на 09.04.25 в 13:17

Полицията разследва унищожаване на камера за скорост при село Джулюница

Полицията във Велико Търново разследва умишленото унищожаване на стационарната полицейска камера за скорост на кръстовището за село Джулюница на главния път София – Варна. Стационарната камерата беше поставена преди 10 години след протестите на местните хора с пътни блокади, а те бяха провокирани от смъртта на 19-годишния Данчо Лалов в..

публикувано на 09.04.25 в 13:03

Мъж е убит в столичния квартал "Захарна фабрика"

Полицията разкри убийство, извършено в началото на седмицата в София. Мъж е бил убит в столичния квартал "Захарна фабрика".  По случая има задържани. Подробности за разкритото престъпление ще бъдат дадени в следобедните часове на деня от ръководството на СДВР и представители на прокуратурата.

публикувано на 09.04.25 в 12:46
Външният министър Георг Георгиев

Георг Георгиев: Искаме поемане на отговорност и извинение за смъртта на Марин Маринов

България ще настоява страната, виновна за смъртта на българина Марин Маринов, който беше убит в Газа, да поеме отговорност, да поднесе извинение и да обезщети семейството на българина, както и да предотврати подобни инциденти в бъдеще.  Това посочва министърът на външните работи Георг Георгиев в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Ивайло..

публикувано на 09.04.25 в 12:44