Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски сенатор предупреди, че блокадата на Калининград може да доведе до въоръжен конфликт

Отказът на Литва да допусне транспорта на стоки към руския ексклав Калининград може да предизвика военна конфронтация, заяви руски представител в горната камара на парламента, цитиран от Асошиейтед прес.

По думите на Владимир Джабаров от Съвета на федерацията , ако Калининградска област бъде блокирана, "това може да доведе до въоръжен конфликт".

По-рано стана ясно, че  Европейската комисия и Германия търсят решение на  проблема . Те преговарят с Литва за условията, при които транзитът на стоки за Калининград да бъде напълно възстановен и има изгледи това да стане  в началото на юли, според източници на  Ройтерс.

Вилнюс обяви ограничения за транзита на 17 юни, прилагайки санкциите на Европейския съюз, забраняващи експорта на метали и други стоки от Русия.

От Москва реагираха остро със заплахи за асиметричен отговор, а бившият президент Дмитрий Медведев дори се закани с икономически мерки, които, "ще вземат въздуха на нашите балтийски съседи".

Правителството на Литва е категорично против всякакви мерки, които могат да бъдат изтълкувани като отстъпление пред руските закани.

Но Германия е обезпокоена, че "Газпром" ще намали още повече доставките на природен газ, сочат източниците на Ройтерс.

Вариант за изход от ситуацията е да се въведе специално изключение от санкциите за стоките, предназначени за Калининград.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общината в Дупница организира ателие за мартеници

Десетки деца се влючиха в двудневното ателие за изработване на мартеници, организирано от Общината в Дупница. На 1 март от 12.00 часа Баба Марта ще пристигне на централния площад "Свобода“. В ателието, организирано на партерния етаж на Обищната, се включиха десетки възпитаници на детските заведения и уилища в града. Как се израбоват..

публикувано на 26.02.25 в 16:10

Георги Трендафилов: Не виждам тенденция за съществена промяна на лихвите на депозити и кредити

Не виждам да има тенденция за съществена промяна през тази година по лихвите на депозити и по кредити. Ресурсът, с който банките разполагат като депозитна база е много голям, коментира Георги Трендафилов, финансист, в интервю пред БНР. "Лихвите по депозитите са много ниски, но това не пречи на хората на държат парите си на влог без..

публикувано на 26.02.25 в 16:02

577 абсолвенти от МУ - София положиха Хипократова клетва

577 млади лекари положиха Хипократовата клетва на церемония по дипломирането на абсолвентите от Медицинския университет в София. Тържественото връчване на дипломите беше в Зала 1 на Националния дворец на културата.  224 български  и 353-ма чуждестранни студенти положиха Хипократовата клетва. Те получиха поздравления и ценни напътствия..

публикувано на 26.02.25 в 15:59
Даниел Митов

Двама задържани след протеста на "Възраждане" около парламента

Двама души са били задържани след сутрешния протест, обявен от партия "Възраждане", около парламента.  Това каза вътрешният министър Даниел Митов. Протестът на "Възраждане" блокира движението по бул. "Цар Освободител" Според министъра, полицията е действала спрямо правилата по време на протеста в събота, когато беше атакувана сградата..

публикувано на 26.02.25 в 15:55
Най-малко петима души са убити при руски удар в град Костантиновка през нощта срещу 26 февруари 2025

Украинска журналистка е убита при руско нападение с дрон

Журналистката на украинската агенция "Укринформ" Тетяна Кулюк беше убита тази нощ при руско нападение с дрон срещу Киевска област, предаде Укринформ. Освен журналист, Кулюк е автор и ръководител на проекта "Непобедимата нация" - благотворителна организация, която набира средства за подпомагане на засегнатите от войната. Тетяна Кулюк е член на..

публикувано на 26.02.25 в 15:53
Протест на

Прокуратурата обжалва мярката на обвиняем за хулиганските действия пред Дома на Европа

Прокуратурата ще обжалва мярката за неотклонение "подписка", наложена от Софийският районен съд на шестия обвиняем за хулигански действия пред сградата на европейските институции в София по време на протестите на "Възраждане" в събота.  Прокуратурата настояваше за мярка "задържане под стража", но съдът прецени, че престъплението не е..

публикувано на 26.02.25 в 15:51
Ларс Клингбайл

Ларс Клингбайл от ГСДП ще води преговорите за коалиция с ХДС/ХСС

Новата парламентарна фракция на германските социалдемократи избра за свой председател шефът на партията Ларс Клингбайл. Така той става най-важният политически лидер на социалдемократите и ще поведе преговорите с християндемократите за съставяне на управляваща коалиция. Три дни след историческата загуба на парламентарните избори, новата..

публикувано на 26.02.25 в 15:47