Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Божанов: Избори са хипотезата по подразбиране

Актът за цифровите услуги, който е пред приемане, развързва ръцете на Европейската комисия да въздейства върху Фейсбук, подчерта министърът на електронното управление в оставка

Божидар Божанов
Снимка: Борислава Борисова

"Психологически и организационно сме готови за избори – това е хипотезата по подразбиране."

Това каза пред БНР министърът на електронното управление в оставка Божидар Божанов, който е от квотата на ДБ в управляващата коалиция. 

Относно евентуална коалиция с ПП Божанов заяви, че е твърде рано да се обсъжда това. 

"Обществените очаквания, реакциите в социалните мрежи презюмират, че вече ще имаме избори и започват да проектират върху това желанието да има такава коалиция. Нямаме такова решение, няма такъв разговор все още."

"Изборите нажежават страстите и желанието на политически и не само политически участници да влияят върху общественото мнение", каза Божанов. По думите му трябва да започнем да говорим за всички аспекти на дезинформацията.

Основният канал за разпространение на дезинформация в България е Фейсбук, посочи министър Божанов и акцентира върху това разпространението на фалшиви новини да се пресича на ниво механизъм, а не на ниво оценка на съдържанието.

В случаите на дезинформация най-важни са първите 24 часа, когато съответната публикация набира скорост и оттам нататък щетата е направена, изтъкна той.

Идеята е не някой да стои и да гледа публикация по публикация, а Фейсбук алгоритмите да не препоръчват съдържание, което е неавтентично усилено, поясни министърът на електронното управление.

"Ние нямаме пълната картина. Някой може да ни изглежда като трол, а да не е – да е съвсем убеден човек, т.нар. полезни идиоти в терминологията, без да обиждам никого. Нямаме като индивиди какво да направим. Дори да докладваме една или друга публикация, това е капка в морето. Трябва системно да бъде решен проблемът."

"Актът за цифровите услуги е регламент на ЕС, който е пред приемане. ЕК е много наясно с конкретните проблеми, включително които България има и как това представлява доста системен риск за България като държава. Актът за цифровите услуги е това, което може да ни реши проблема м дългосрочен план. Там има възможности за анализ на системен риск за дадени общества. Този акт развързва ръцете на Европейската комисия да въздейства върху Фейсбук, върху начина, по който работи алгоритъмът, който е в основата на това разпространение", коментира Божидар Божанов в предаването "Преди всички".

"Никой не е виждал как някой подава плик на някой друг и му казва – хайде сега, пиши, говори за Русия. Чували сме, че се случва", отбеляза още Божанов. 

Грантовете на фондациите са публични. Дори да приемем конспирация, данните са публични, посочи Божанов във връзка с темата за платените говорители, повдигната от началника на кабинета на премиера Лена Бориславова.

"Докато нямаме списък с руски фондации, които имат на страниците си грантополучатели, нещата се случват по-конспиративно."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49