"Това, което се случва във филма "Жар птица", е същото, което става днес в Украйна - ние се борим за свободата си, за любовта към страната си, към хората в тази страна, към своята история".
Това каза пред БНР украинският актьор Олег Загородний, който е в България за представянето на британско-естонската продукция с главно негово участие "Жар птица".
Той уточни, че филмът е базиран на реални събития, които са се случили в Съветския съюз през 1977-1983 г., в Естония, тогава част от СССР:
"Тъй като беше създадена една античовешка система в СССР, тази история завършва трагично за всички, които участваха в нея. Затова е важно да се показват такива филми. Надявам се хората да се замислят и крачка по крачка да променим тази ситуация в света. ... Това е филм за любовта, а не "гей love story". Хората не избират как да се родят. ЛГБТ обществото се раждат такива, те не стават такива. Те са много. Съществували са, съществуват и ще съществуват. Нищо не можем да променим в това. Единственото, което можем да направим, е да оправим ситуацията и да живеят щастливи и свободни, а не в тайна. Не да се страхуват, както е в Русия, че ще ги затворят за 5 години в затвора, защото са се родили гей. За мен няма значение какъв е човекът в спалнята".
Актьорът подчерта, че е важно да се повдига този въпрос в обществото, за да се движи по посока на промените - да дава повече права и свободи на тези хора.
В предаването "Преди всички" Олег Загородний сподели, че преди 2018 година е работил в Гогол център в Московския театър.
"В началото на войната имаше хора, които ми казваха, че ние сами сме си виновни. Това беше най-ужасното. За какво сме си виновни, че сме избрали за Украйна европейско бъдеще и да се чувстваме като част от цивилизования свят? Ние гледаме на запад и за нас по-близък е начинът на живот в България, Германия, САЩ. Ние имаме общо историческо минало с Русия, но все по-малко общо имаме сега, защото те все повече се превръщат в Съветски съюз. Там не е важен животът на човека, важна е страната, която задължително трябва да е велика, за сметка на воденето на войни за завоюване на нови територии, да има победи на Олимпиадата".
По думите му не е ясно за какво е разпалена войната на Русия срещу Украйна и какъв е крайният резултат, към който те се стремят:
"Смятам, че ако Украйна не беше проявила тази храброст и не беше дала този отпор на Русия, те щяха да продължат и нататък и биха влезли в Полша. Защото Путин е болен от идеологията за някаква голяма страна. Той се стреми да събере страни, да се разширява, да разруши живота ни".
Украинският актьор смята, че Русия няма за цел хората в нея да бъдат щастливи, а да бъде щастлив само един човек - днес това е президентът Владимир Путин.
Олег Загородний се занимава с акции за осигуряване на каски и бронежилетки за украинската войска:
"Намерих хора, с които започнахме да произвеждаме униформи. До днес вече сме произвели повече от 400 екипа, което е може би много, но за мирно време. Когато имате 1 милион души в армията, 400 униформи е едно нищо".
Интервюто на Силвия Великова с Олег Загородний в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Превод в ефир: Владимир Бернер
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
Темпото на преговорите е съобразено със сакралната дата 16-и януари , когато ще бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор, което дава спокойствие..