Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олег Загородний: Украйна избра европейско бъдеще, Русия се превръща все повече в СССР

Филмът "Жар птица" повдига темата за правата и свободите на ЛГБТ общността, каза актьорът

Олег Загородний
Снимка: Борислава Борисова, БНР

"Това, което се случва във филма "Жар птица", е същото, което става днес в Украйна - ние се борим за свободата си, за любовта към страната си, към хората в тази страна, към своята история".

Това каза пред БНР украинският актьор Олег Загородний, който е в България за представянето на британско-естонската продукция с главно негово участие "Жар птица".

Той уточни, че филмът е базиран на реални събития, които са се случили в Съветския съюз през 1977-1983 г., в Естония, тогава част от СССР:

"Тъй като беше създадена една античовешка система в СССР, тази история завършва трагично за всички, които участваха в нея. Затова е важно да се показват такива филми. Надявам се хората да се замислят и крачка по крачка да променим тази ситуация в света. ... Това е филм за любовта, а не "гей love story". Хората не избират как да се родят. ЛГБТ обществото се раждат такива, те не стават такива. Те са много. Съществували са, съществуват и ще съществуват. Нищо не можем да променим в това. Единственото, което можем да направим, е да оправим ситуацията и да живеят щастливи и свободни, а не в тайна. Не да се страхуват, както е в Русия, че ще ги затворят за 5 години в затвора, защото са се родили гей. За мен няма значение какъв е човекът в спалнята".

Актьорът подчерта, че е важно да се повдига този въпрос в обществото, за да се движи по посока на промените - да дава повече права и свободи на тези хора.

В предаването "Преди всички" Олег Загородний сподели, че преди 2018 година е работил в Гогол център в Московския театър.

"В началото на войната имаше хора, които ми казваха, че ние сами сме си виновни. Това беше най-ужасното. За какво сме си виновни, че сме избрали за Украйна европейско бъдеще и да се чувстваме като част от цивилизования свят? Ние гледаме на запад и за нас по-близък е начинът на живот в България, Германия, САЩ. Ние имаме общо историческо минало с Русия, но все по-малко общо имаме сега, защото те все повече се превръщат в Съветски съюз. Там не е важен животът на човека, важна е страната, която задължително трябва да е велика, за сметка на воденето на войни за завоюване на нови територии, да има победи на Олимпиадата". 

По думите му не е ясно за какво е разпалена войната на Русия срещу Украйна и какъв е крайният резултат, към който те се стремят:

"Смятам, че ако Украйна не беше проявила тази храброст и не беше дала този отпор на Русия, те щяха да продължат и нататък и биха влезли в Полша. Защото Путин е болен от идеологията за някаква голяма страна. Той се стреми да събере страни, да се разширява, да разруши живота ни".

Украинският актьор смята, че Русия няма за цел хората в нея да бъдат щастливи, а да бъде щастлив само един човек - днес това е президентът Владимир Путин.

Олег Загородний се занимава с акции за осигуряване на каски и бронежилетки за украинската войска:

"Намерих хора, с които започнахме да произвеждаме униформи. До днес вече сме произвели повече от 400 екипа, което е може би много, но за мирно време. Когато имате 1 милион души в армията, 400 униформи е едно нищо".

Интервюто на Силвия Великова с Олег Загородний в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

Превод в ефир: Владимир Бернер 

Владимир Бернер, Олег Загородний и Силвия Великова в БНР

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10