Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отстъпката от 25 ст. в цената на горивата вече е в сила

Снимка: БГНЕС

От полунощ е в сила отстъпката от 25 стотинки в цената на горивата. Повечето от големите вериги бензиностанции ще предоставят на клиентите си държавната помощ на литър гориво, а част от тях ще го правят заедно с отстъпките, които дават на редовните си клиенти.

Това каза председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев. Той обясни, че в днешния ден може да има разминаване в цените на пропан-бутана на различните обекти дори на една и съща верига. Причината е, че в станциите ще има както количества с, така и без акциз.

Шофьорите, които искат да ползват отстъпката и отговарят на изискванията за получаване на държавната помощ: "Нека да разполагат с талоните при посещение на каса. Това ще подобри скоростта на обслужване на клиентите" - казва Живодар Терзиев и обяснява, че ако веригата предоставя и допълнителни клиентски отстъпки: "То държавната помощ от 25 стотинки и отстъпката, която получава като верен клиент по съответната верига, или ще бъде обобщена като обща отстъпка, или ще бъде на два отделни реда. В първите дни ще има несъответствия в различните търговски вериги, защото едни са готови да предоставят и двете остъпки чисто технически, други ще стартират с 25 стотинки или отстъпката за лоялни клиенти".

Най-късно до началото на следващата седмица бензиностанциите ще се адаптират. Също тогава трябва да се изчисти и разминаването в цените на пропан-бутана: "В събота всички станции, които получат гориво пропан-бутан, ще го получават без акциз, но доставките до петък са с акциз. Това ще доведе до няколко коментара защо един оператор или една верига предлага пропан-бутана на различни бензиностанции веднъж на по-висока цена, втори път на по-ниска".

Независимо, че при метана има най-много отстъпки, държавна помощ, нулев акциз и намалено ДДС на 9%, цената му може да остане на същите нива заради очакваното поскъпване на природния газ с 32%: "Ако приемем, че днес имаме метан, който се търгува между 3.40 и 3.60, ако заявката на "Булгаргаз" бъде приета, 80 стотинки е увеличението и каквито остъпки да дадем - 25 стотинки, 35 стотинки от ДДС и 5 стотинки от акциз и още нещо за верни клиенти, тя ще бъде по-висока, отколкото е в настоящия момент".

Извън отстъпките при бензина и дизела: "Е възможно да зарадваме потребителя в следващите дни, дори с намаление на цената по колонки" - казва председателят на Българската петролна и газова асоциация Живомир Терзиев.

Компенсацията ще се дава за зареждане на леки автомобили - категория М1, мотопеди или мотоциклети от категория L, собственост на физически лица, като те трябва да представят малкия талон на превозното средство, за да ползват отстъпката. Друго условие е видът гориво да е с най-ниската цена от вида си. Няма ограничения в количеството на горивото и броя на зарежданията.

Препоръчително е шофьорите преди да заредят да попитат в бензиностанцията дали отстъпката се прилага.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседание на Народното събрание на 23.07.2025 г.

Мария Илиева беше избрана за член на Сметната палата

Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим.  "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването.  Илиева е също така бивш..

публикувано на 24.07.25 в 01:14

Ройтерс: ЕС и САЩ вървят съм споразумение за мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в САЩ

Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс.  Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..

публикувано на 23.07.25 в 21:12

С два големи пожара се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско

С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен.  Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..

публикувано на 23.07.25 в 21:05

Ремонтът на водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен трябва да приключи до часове

Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..

публикувано на 23.07.25 в 20:35

Голям пожар до ямболското село Окоп

Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението.  На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..

публикувано на 23.07.25 в 20:19

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:13

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09