Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рафаел Лос: Предложения за преговори или прекратяване на огъня ще са тактически ход за разбалансиране на Запада

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Миналата неделя руският министър на отбраната Сергей Шойгу докладва на президента Владимир Путин, че цялата Луганска област в Украйна била освободена. Украинското ръководство в Киев съобщи, че повече от два месеца откакто Русия съсредоточи т.нар. си операция в Донбас в средата на април в руски ръце е паднал и последният защитаван град в Луганска област - Лисичанск. Предстои настъпление и в съседната Донецка област - към селищата, които са под украински контрол.

Завчера Путин направи поредно заплашително изказване - че още дори не бил предприел нищо сериозно и че ако Западът искал да го победи на бойното поле, нека да пробва. Даде обаче да се разбере, че е готов за мирни преговори - но колкото повече се бавели от отсрещната страна, толкова по-трудно щяло да се постигне споразумение.

Означава ли това, че наближава моментът, в който Русия ще прекрати бойните си действия?

Темата коментира пред БНР Рафаел Лос, експерт по отбрана и сигурност от Европейския съвет за външна политика.

"Далеч не мисля, че е дошло време за това. Дори ако се случи в бъдеще, ще е по-вероятно да е всъщност оперативна пауза с цел прегрупиране на руските сили преди да бъдат предприети нови атаки срещу Украйна. Подчиняването й като народ и държава си остава стратегическата цел на Владимир Путин във въоръжената му агресия срещу нея и в хибридната агресия срещу много други страни в Европа и в света, включително с приноса му за надвисналата продоволствена криза в глобален мащаб.

Предложения за мирни преговори, за прекратяване на огъня или просто за оперативна пауза в бойните действия от руска страна биха били тактически ход за разбалансиране на Запада и за подкопаване на политическата и военната му подкрепа за Украйна."

Доколко стратегически важен е за руснаците успехът на кампанията им в Луганска област?

"Разбира се, че това е важна и значителна победа за Русия. Това е първата от големите им стратегически цели, която успяват да постигнат. В началото - през февруари и март - станахме свидетели на няколко опита Русия да следва по-амбициозни цели, които се провалиха. И откакто бяха съсредоточени срещу Донбас, руските сили напредват изненадващо бавно, но все пак постепенно вървят към окупация на целите Луганска и Донецка области.

С Луганск вече успяха, като понесоха огромни загуби, причинени им от подкрепяните от Запада украински защитници. Но победата им все пак е значима, защото им дава по-солидно присъствие в Украйна, като наложат административен контрол в още един район. Освен това те ще използват Луганска област като трамплин за още по-мащабни нападения в Донецк, а вероятно и в Южна Украйна. Това има опасност да подкопае политическата подкрепа за украинското ръководство, на което се дължат както упоритата съпротива на местното население, така и подкрепата от Запада."

Украйна отново владее Змийския остров след руското изтегляне от него

Украинците определиха удържането на Северодонецк и Лисичанск толкова дълго време - около два месеца след съсредоточаването на руските удари в Донбас - като свой тактически успех...

"Наистина тактически, но и до известна степен стратегически успех за Украйна. Забавянето на руснаците позволи да бъде дочакана наистина значима военна помощ от Запада - ракетна артилерия и боеприпаси с прецизно насочване, които вече имат известен ефект на бойното поле. Осигурено беше и време за украинската армия да укрепи отбранителните си позиции в Донецк и в други райони. Сега маршрутите за снабдяване с боеприпаси ще са много по-кратки за украинците и това ще им позволи много по-ефективни отбранителни действия на укрепените вече нови позиции.

Успех за украинците е и че съумяха да избегнат силите им да бъдат обкръжени. Ако руснаците бяха го постигнали, щяха практически да елиминират цели подразделения на украинската армия. Това е доказателство, че тя има значителни умения и висок боен дух."

Руската армия продължава вече с познатата си тактика - с далекобойна артилерийска канонада да подготвя превземането и на цялата Донецка област. Очаквате ли все пак някаква промяна в действията на руснаците?

"Във военните конфликти винаги враждуващите страни се учат много динамично от грешките си, както и едни от други. Сред първоначалните си провали руските въоръжени сили промениха тактиката си и заложиха на артилерийската си мощ. Украинците пък, с увеличаването на помощта от Запада - например с американските реактивни ракетни системи HIMARS, имат възможността да променят своята тактика. Могат да поразяват вече мишени на по-голямо разстояние - складове за боеприпаси и за гориво дълбоко в окупираните от руснаците територии.

Това прави усилията на руснаците много по-изтощителни и създава затруднения в оперативните им действия. Без съмнение те пак ще се адаптират - ще изтеглят тиловите си позиции и командните си центрове по-далеч от фронтовата линия. Това обаче ще им докара други проблеми - линиите за снабдяване на воюващите подразделения с боеприпаси и с гориво ще станат по-дълги и опасни. Ще намалее и способността на руснаците да реагират бързо на позиционни промени в хода на бойните действия.

И ако сега Западът помисли за спешни доставки на бронетранспортьори и танкове за украинските сили, те ще могат да предприемат и офанзивни действия за освобождаване на поне част от окупираните от Русия територии."

Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Донецк или изгубеният вече Херсон е по-важен за украинските сили сега?

"Стратегическата важност на някои маневри на руснаците в Донбас според мен се преувеличава в някои западни медии. Загубата на Северодонецк например не е стратегическа за Украйна. Много по-значим е напредъкът на украинците в южната част на страната - в посока Херсон. Мисля, че там ще бъдат съсредоточени усилията им сега. Оттам те биха имали повече шансове да отблъснат руснаците на изток, включително като поставят под напрежение руските подразделения в Крим."

Имат ли капацитет украинците да предприемат мащабна контраофанзива и да започнат да си връщат територии?

"Това зависи от волята на Запада да започне да доставя бронирана техника на Украйна, за да може въоръжените й сили да придвижват с много по-малко загуби жива сила на бойното поле в условията на тежък артилерийски обстрел. Тази техника е от ключово значение за предприемане на контраофанзиви и използване на пробиви във фронтовите позиции на противника, които могат да се получат благодарение на получените от Запада артилерийски системи.

Не съм сигурен кога би могла да бъде предприета мащабна украинска контраофанзива. Но със сигурност с по-маломащабни такива операции може да се постигне кумулативен ефект. Всичко зависи обаче от това дали западните правителства, особено европейските, ще променят мнението си за доставката на танкове и бронетранспортьори за украинските сили. Берлин и Париж се колебаят вече седмици наред."

Киев, 5 юли

Канцлерът Шолц спомена миналата неделя в телевизионно интервю, че Германия обсъжда със съюзниците какви гаранции за сигурност може да бъдат дадени на Украйна след войната. Възможно ли е въобще да има съществени гаранции, ако страната не бъде приета в НАТО?

"Това е много труден въпрос. Зависи какво ще е статуквото в момента на прекратяването на враждебните действия. Когато има условия за реални преговори за гарантиране на безопасността на Украйна, трябва да бъде повдигнат въпросът дали следва да бъдат искани такива гаранции и от Русия. Тя не може да разчита който и да било да й има доверие, най-малкото защото наруши още през 2014 година подписания две десетилетия по-рано и от нея Будапещенски меморандум, с който се беше ангажирала да зачита суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

Гаранциите този път ще трябва да са много по-специфични от тези, които бяха договорени в Будапеща. Със сигурност няма да са сравними с гаранциите за сигурността на страните от НАТО. Но пък може Киев да получи нещо като договореностите между Съединените щати и Израел в областта на сигурността. Израел, също както и Тайван, получават значителна материална, икономическа и политическа подкрепа, и то не само от Америка, а и от Европа. Няма нищо толкова силно като ч л. 5 от договора на НАТО, но Украйна ще може да бъде по-спокойна, че ще получи помощ, ако пак й се наложи в бъдеще."

Снимки: БГНЕС
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Доналд Тръмп се среща с министър-председателя на Италия Джорджа Мелони в Овалния кабинет на Белия дом, 17 април 2025 г.

Тръмп съобщи, че споразумение с Украйна за стратегически полезни изкопаеми ще бъде подписано следващата седмица

Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че има споразумение с Украйна за добив на стратегически полезни изкопаеми и то ще бъде подписано следващата седмица, вероятно в четвъртък, съобщават Ройтерс и АФП. На пресконференция в Овалния кабинет с италианския премиер Джорджа Мелони, Тръмп допълни, че не държи украинския президент Володимир Зеленски..

публикувано на 17.04.25 в 22:15
Кметът на район

Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика"

Два протеста се проведоха в столичния квартал "Захарна фабрика",  район "Илинден" . Жителите на разрушените по-рано тази седмица незаконни постройки затвориха за три часа движението по бул. "Сливница" с настояване да им бъде осигурен подслон от районния администрация. Жители на столичния квартал "Захарна фабрика" блокираха булевард "Сливница"..

публикувано на 17.04.25 в 21:55
Президентът Доналд Тръмп говори с министър-председателя на Италия Джорджа Мелони (не е в кадър) в Белия дом, 17 април 2025 г.

Тръмп за митата: Няма да имаме проблем да сключим сделка с Европа или с някой друг

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че очаква да бъде постигнат напредък при сключването на търговски споразумения с други страни. Той добави обаче, че "не бърза" да сключи подобни сделки, тъй като митата, които е наложил, генерират значителни приходи, предаде Асошиейтед прес.  Той изрази "100 процента увереност" в постигането на търговско..

публикувано на 17.04.25 в 21:07

На Велики Четвъртък деца боядисаха над 1000 великденски яйца в Сливен

На Велики Четвъртък над 1000 великденски яйца боядисаха децата от училищата в Сливен в двора на църквата "Св. Богородица“. Голямото боядисване бе организирано от Сливенския митрополит Арсений. Дворът на църквата "Св. Богородица“ бе превърнат в работилница за боядисване на яйца. Всяко дете получи подарък и възможност за творческа изява..

публикувано на 17.04.25 в 20:11
Преди празниците за Великден трафикът АМ

МВР предприема действия за пътна безопасност и опазване на реда за Великденските празници

МВР е предприело действия за пътна безопасност и опазване на реда по време на Великденските празници. Това съобщи в кулоарите на парламента вътрешният министър Даниел Митов: Започнаха задръстванията по Великден "В момента, по празниците  - дал съм инструкции на всички служби в МВР да са на пътя, да могат хората да се изтеглят спокойно, за да..

публикувано на 17.04.25 в 19:47
Володимир Зеленски

Зеленски: Смятаме, че китайски представители участват в производството на някои оръжия на територията на Русия

Украйна разполага с разузнавателна информация, която показва, че Китай доставя артилерия и барут на Русия, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Смятаме, че китайски представители участват в производството на някои оръжия на територията на Русия“, заяви той на пресконференция в Киев. Зеленски не уточни дали има предвид артилерийски системи или..

публикувано на 17.04.25 в 19:45
Доналд Тръмп приветства Джорджа Мелони в Белия дом, 17 април 2025 г., във Вашингтон.

Тръмп посрещна Мелони в Белия дом и заяви, че 100% ще има сделка с ЕС за митата

Премиерът на Италия Джорджа Мелони се срещна с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон. Визитата на Мелони е първата по рода си на такова ниво, след като американската администрация обяви новата си митническа политика, която изостри отношенията между Вашингтон и Брюксел.  Тръмп гледа на Мелони като на ценен посредник с Европа по въпросите..

публикувано на 17.04.25 в 18:56