Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ускоряване на годишната инфлация в България през юни до 16,9%

Снимка: Алами/Ройтерс

Годишният темп на инфлация в България се ускори през юни за 16-и пореден месец, достигайки 16,9% спрямо 15,6% през предходния месец, показват данни на Националният статистически институт (НСИ).

Това е най-високата инфлация от май 1998 г., когато тя беше на ниво от 18% и когато страната ни излизаше от хиперинфлация.

Спрямо май тази година потребителските цени в нашата страна се повишават през юни с 0,9%, след като месец по-рано те се повишиха с 1,2 на сто.

Средногодишната инфлация за периода юли 2021 - юни 2022 г.  спрямо периода юли 2020 г. - юни е 9,3 на сто, а инфлацията от началото на годината е 10,1 на сто.

Графики на инфлацията на месечна и годишна база


Основен възходящ натиск върху инфлацията през юни оказва увеличението на цените на транспорта с 4,2% и цените в ресторанти и хотели - с 2,6%. Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива се повишават в рамките на месец с 1,1%, а тези на жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома - с 1,6 на сто.

Цените на облекло и обувки намаляват с 0,2%, на хранителни продукти и безалкохолните напитки - с 0,1%, докато цените на алкохолни напитки и тютюневи изделия се повишават с 0,3%.

При хранителните стоки най-съществено е поскъпването на хляба - с 4,2%, прясното мляко - с 3,1% и 4.3% в зависимост от маслеността, киселото мляко - с 2,5%, ориза - с 2,7%, сиренето - с 2,1%, кашкавала - с 1,7%, яйцата - с 1,4%, млечните масла - с 4,9% и олио - с 2,5 на сто.

Дизеловото гориво е поскъпнало през юни с 5,7% в рамките на месец, автомобилният бензин А95Н - със 7,6%, бензинът А100Н - с 6,4%, такситата - с 0,7%, а самолетните билети с 8,7%.

Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през юни нараства с 1,2% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се ускори до 14,8% от 13,4% през май.

Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор. Спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ „Козлодуй”, заяви пред БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски:..

публикувано на 15.07.25 в 16:57
Борис Бонев

От "Спаси София" предлагат промени в 4 закона за спиране презастрояването в столицата

За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона, а именно Закона за публичните финанси, Закона за местните данъци и такси, Закона за устройство и застрояване на Столичната община и Закона за устройство на територията. Всички средства, които постъпват от таксата разрешително за строеж и техническите..

публикувано на 15.07.25 в 16:50

В Кюстендил откриха център за деца с високорисково поведение

Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...

публикувано на 15.07.25 в 16:45
Стефан Дечев

Доц. Стефан Дечев: Стамболов е първият държавник, който влиза в учебниците по история

Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Георги Тахов, земеделски министър

Министър Тахов: Осигурили сме 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи

Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Съдийската колегия на ВСС: Пленумът на ВАС да предложи временен председател на съда

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост.  Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 15:58
Общинско жилище в Красно село

Ще останат ли на улицата социално слаби хора, обитаващи общински жилища в София

Столичният общински съвет ще гласува нова наредба за жилищната политика в града на сесията си този четвъртък.  Това доведе до притеснения в настоящите наематели на общински жилища, които се притесняват, че ще останат на улицата с въвеждането на срочност в договорите им за наем.  По инициатива на независимия общински съветник Ваня Григорова..

публикувано на 15.07.25 в 15:40