Продължават консултациите на президента Румен Радев с представители на парламентарните групи в 47-ото Народно събрание, преди да връчи третия проучвателен мандат за съставяне на ново правителство.
Вече започна срещата му с "Демократична България".
В началото на консултациите с Държавния глава Христо Иванов от ДБ подчерта, че трябва да се положи възможното усилие с диалог да се излъчи нов кабинет в този парламент.
Той обясни аргументите си, като един от тях е, че нови избори могат да не родят ново правителствено мнозинство. Намирането на консенсус в бъдещ парламент ще бъде трудно и има риск това съвсем да влоши политическата ситуация у нас, смята той.
Според Иванов третият мандат се разглежда като мандат на диалога и добра възможност за изход от кризата вместо предсрочни избори.
"Демократична България" гледа на третия мандат като на кризизен и ще участва в преговори дори да не го получи. Ако все пак президентът Радев им даде третия мандат, от ДБ ще заложат на диалога, ще сведат до минимум условията, които да поставят, няма да поставят и червени линии пред преговорите.
"Смятаме, че третият мандат – като мандат на диалога, като мандат на излизането извън обичайните политически клишета, е възможност за всички нас да преодолеем тази криза, вместо да я засилим с една предизборна кампания", отбеляза Христо Иванов.
Политическите лидери трябва да направят крачка назад, смята Христо Иванов, като от ДБ най-вече държат да се промени тона на разговорите.
"Преговори трябва да се водят със спокоен тон, защото хората очакват резултати, а не драми", посочиха от ДБ в началото на консултациите с президента Радев.
"Ако мандатът бъде даден на нас, ключовото нещо ще бъде диалога и изслушването на това, което казват всички останали. Ще водим преговори в рамките на досегашната четворна коалиция, която се разпадна, с много сериозни изводи от нейния разпад. Много се увлече българската политическа класа в поставяне на разделителни линии и червени линии, без да може да предложи решение". допълни съпредседателят на ДБ
Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..
Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..
"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..
Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..
Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала. От бранша не са съгласни с изискването да..
Трябва да забравим за еврозоната поне за тази година , ако трябва формално да отговорим на критериите. Това заяви пред БНР депутатът от "Възраждане" Димо Дренчев. "Много опростено се представя, че "Възраждане" е срещу еврото. Нашата теза е, че България на този етап не е готова да приеме еврото и да се откаже от лева. Това, което искаше..
Ваня Габерова, обвинена с други български граждани в шпионаж в полза на Русия, заяви през сълзи в Централния наказателен съд в Лондон, че не е знаела нищо за планове да я използват като "сексуална примамка" и твърди, че е била "излъгана, манипулирана, използвана и разобличена". 30-годишната Габерова е обвинена, че е била част от шпионска..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"