Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зависимостта на Германия от руския газ с годините се задълбочава все повече, смята той

Александър Велев: Русия и Европа играят с газа на котка и мишка

Германските газохранилища, които са в руски ръце, са допълнителното кранче, с което Русия може да въздейства върху Германия и германската политика, подчерта журналистът

Александър Велев
Снимка: БГНЕС

"Новата цена на газа ще се отрази върху джоба на германците и се мисли за методи за компенсации и за налагане на икономии. Един градус по-ниска температура през зимата означава около 10-17% по-ниска сметка за газ. Около 20 милиона домакинства са зависими от газ в Германия, горе-долу около 50% от населението."

Това каза в интервю за БНР Александър Велев, бивш кореспондент на БНР в Германия и бивш генерален директор на медията.

Той обаче определи като "крайни" предупрежденията, че е застрашен социалният мир в страната и допълни, че "малко се преекспонира" темата ще има ли газ или не.

"Икономическата логика е, че Русия би загубила повече, ако спре кранчето, отколкото Германия и Европа. Защото газопроводи не се създават за няколко дена. Тук е игра на котка и мишка. Европа заплашва, че ще спре купуването на газ. Русия пък играе с това, защото Европа все още не е готова да спре закупуването на газ от Русия. Играе със заплахата, със страха, че днес може да бъде спрян газът и да остане Европа в ситуация на криза."

Газ станция близо до границата между Германия и Полша, която спря да получава руски газ по тръбопровода Ямал - Европа. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В предаването "Събота 150" журналистът анализира как се е стигнало до зависимостта на страната от руския газ – източник на около 50 на сто от вноса. Алтернативните възможности, извън втечнения газ, са доставките от Норвегия, Нидерландия и Белгия. Германия изгражда и един от планираните терминали за втечнен газ, уточни той.

Германия чрез "Северен поток" 1 и 2 се стреми да заобиколи Полша и Украйна в доставките на газ и по този начин да гарантира доставките за германската индустрия – между 30 и 50% от газа отива за индустрията, поясни Велев.

до ден днешен Германия получава газ на по-ниска цена, газопреносните дружества, които продават газа на крайния потребител,  трябва да покриват разликата между свободния пазар и цената, която са получавали от Русия, те не могат да я покриват и губят пари."

Зависимостта от руския газ с годините се задълбочава все повече, особено след 2009 г., отбеляза журналистът и допълни, че дори след анексирането на Крим недалновидно Германия продава на "Газпром" най-голямото си хранилище, което е капацитет 3,9 милиарда кубически метра газ – повече от потреблението на България.

Други две хранилища също са притежание на руския газов гигант, а обслужването на "Северен поток" 1 е също в руски ръце, посочи Александър Велев.

"В момента хранилищата в Германия са запълнени 60%, но тези, които са в руски ръце, далеч не са в такъв процент запълнени. Това е допълнителното кранче, с което Русия може да въздейства върху Германия и германската политика."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34